Hesabım
  "Dune: Prophecy" Dizisi Hakkında Bildiğimiz Her Şey

  "Dune" spin-off dizisi "Dune: Prophecy" hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı burada!

  Denis Villeneuve'ün Frank Herbert'in bilim kurgu klasiği "Dune"dan uyarladığı devam filmi "Dune: Part Two" hem hayranlardan ve eleştirmenlerden övgüler topladı hem de gişede başarıyı yakaladı.

  Villeneuve, üçüncü filme devam etmeden önce ara verip başka bir proje üstünde çalışmak istediğini belirttiğinden, serinin bir sonraki filmi "Dune Mesihi"ni görmemiz birkaç yılı alacak.

  Neyse ki bu arada prequel/spin-off dizisi "Dune: Prophecy" ile çok sevdiğimiz bu bilim kurgu evrenini keşfetmeye devam edebileceğiz. Ancak her ne kadar aynı kurgusal evrede geçiyor olsalar da dizi, filmlerde anlatılanların on bin yıl öncesinde geçiyor, dolayısıyla evrenin işleyişinden tanıdığımız hanelere kadar pek çok değişiklik görmeye hazır olun!

  İşte merakla beklediğimiz "Dune: Prophecy" hakkında tüm bildiklerimiz...

  "Dune: Prophecy" ne anlatıyor?

  Max

  Dizi, Paul Atreides'in (Timothee Chalamet) Harkonen Hanesi'ni devirmek için Arrakis'te bir ayaklanmaya liderlik etmek üzere Fremenlere katılmasından on bin yıl önce geçiyor.

  Frank Herbert'in yarattığı derin mitolojiyi ve Brian Herbert ile Kevin J. Anderson'ın "Sisterhood of Dune" romanını kaynak olarak kullanan dizi, Bene Gesserit adı verilen, tamamı kadınlardan oluşan gizemli bir tarikatın kurucuları olan kız kardeşler Valya ve Tula Harkkonen'e odaklanıyor.

  Paul'un annesi Lady Jessica da Bene Gesserit mensubu ve tarikatın bin yıllarca süren faaliyetleriyle sonuçlarına "Dune: Part Two"da değiniliyor. "Dune: Prophecy"de Valya (Emily Watson) ve Tula (Olivia Williams) kardeşler, insanlığın geleceğini tehdit eden güçlerle savaşıyor.

  İnsanlığa yönelik tehdit ne?

  .

  Bu kesin olarak bilmediğimiz bir şey ama dizide karşılaşacağımız ortamdan biraz daha bahsederek üstüne düşünebiliriz. "Dune: Part Two"da tarihin kaydını tutan (ve Bene Gessert mensubu olan) Prenses Irulan (Florence Pugh), 10191 yılında olduklarını ve diziye adını veren "Kehanet"in (Prophecy) on bin yıl önceye dayandığını belirtiyor.

  Dune romanlarının hayranları, Dune dünyasında bilgisayar bulunmamasının Butleryan Cihadı olarak bilinen bir olaydan kaynaklandığını biliyor. Bu, bilinen evrende, insanlığı köleleştiren bir yapay zeka ile insanlar arasındaki çok büyük bir çatışmaydı. İnsanlar makineleri mağlup ettiğinde bilgisayarlar yasa dışı ilan edildi ve onlar yerine karmaşık makineler kullanıldı.

  Butleryan Cihadı, Dune'dan 10.000 yıldan fazla bir süre önce gerçekleşti; bu da dizide Atreides, Harkonnen ve Corrino hanelerini, daha önce gördüğümüzden çok farklı bir yerde bulacağımız anlamına geliyor. İlerde kendi başına bir Butleryan Cihadı film serisi bile görebiliriz; Prophecy ise galaksiyi keşfetmeye başlayan insan aileleri arasındaki ilk çatışmalara odaklanacak.

  Dizide kimler oynuyor?

  Max

  "Dune: Prophecy"nin, Emily Watson ve Olivia Williams'ın önderlik ettiği sağlam bir oyuncu kadrosu var.

  Başlangıçta Tula Harkonnen'i oynayacak olan Shirley Henderson yapımdan erken ayrıldı. İmparatoriçe Natalya'yı canlandıracak olan Indira Varma da ayrılınca yerine Jodhi May getirildi.

  Kadroda İmparator Javicco Corrino rolünde Mark Strong ve onun gayri meşru oğlu Constantine rolünde Josh Heuston yer alıyor. Sarah Sofie Boussnina, tahtın varisi olarak baskılarıyla mücadele eden Prenses Ynez'i canlandırıyor. Vikings yıldızı Travis Fimmel, Desmond Hart adında bir askeri; Chris Mason, kraliyet ailesiyle beklenmedik bir bağlantısı olan kılıç ustası Keiran Atreides'i ve Shalom Brune Franklin, kraliyet ailesinin Fremen hizmetkarı Mikaela'yı canlandıracak.

  Denis Villeneuve projeye dahil mi?

  Warner Bros.

  Orijinal plan, diziyi Denis Villeneuve'ün yönetmesiydi, ama takvim çakışması ve yönetmenin film projelerine yoğunlaşmak istemesi nedeniyle planlar değişti. Villeneuve ile birlikte dizinin ilk showrunnerJon Spaihts de filmde çalışmak üzere ayrıldı.

  O zamanlar adı "Dune: The Sisterhood" olan dizi, "Chernobyl" yönetmeni Johan Renck ile çekimlere başladı. İlk iki bölümü yönetmesi planlanan Renck de kısa sürede bazı oyuncular ve senaristlerle birlikte projeden ayrıldı. Bu ayrılığın, yayıncı ile yönetmenin yaratıcı vizyonlarının uyuşmaması nedeniyle olduğu öne sürüldü. Revizyonlardan sonra adı "Dune: Prophecy" olarak değişen dizininn yaratıcı kadrosu da tamamen yeniledi.

  Kamera arkasında kimler var?

  .

  Villeneuve ve Spaihts, "Dune" devam filmini çekmek için diziden ayrılırken, perde arkasında bazı değişiklikler yapıldı. Dizi sorumlusu olarak gelen Dana Calvo'nun yerini önce Diane Ademu John, sonra da Alison Schapker aldı.

  Yönetmen koltuğuna Renck'in yerine Anna Foerster (Outlander, Carnival Row, Westwolrd) getirildi. Sigur Ros'un solisti Jonsi besteci olarak belirlenmişti ancak Ekim 2023'te yerine Volker Bertelmann getirildi.

  Oyuncu kadrosu ve ekibin İngiltere merkezli Equity sendikasına bağlı olması sayesinde yapımın SAG AFTRA grevi sırasında da devam edebildi. Çekimler 2022'nin sonlarında başladı ve Aralık 2023'te tamamlandı.

  Ayrıca dizinin, Disney'in "The Mandalorian" gibi dizilerde kullandığı devrim yaratan StageCraft teknolojisini kullanmadığını, bunun yerine fiziksel prodüksiyonu ve gerçek setleri tercih ettiğini biliyoruz.

  Ne zaman izleyeceğiz?

  .

  Kısa süre önce yayınlanan teaser fragmanında altı bölümlük dizinin Max'te 2024 Sonbaharında yayınlanacağı ortaya çıktı. Fragman, "Dune" Paul ile Gurney (Josh Brolin) tarafından kullanılan kalkan teknolojisinin kullanıldığı harika bir dövüş sekansı da dahil olmak üzere bazı cezbedici görüntüler içeriyordu.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top