Hesabım
  En Kötüden En İyiye: Orphan Black Klonları

  Bilim kurgu dizisi Orphan Black Klonlarını En Kötüden En İyiye Sıraladık!

  Klon kulübü kapılarını kapatmaya hazırlanıyor! Bilimkurgu dizisi Orphan Black 5. ve final sezonu ile ekranlarda. Seri nasıl son bulursa bulsun BBC Amerika'nın en büyük başarılarından biri olarak hatırlanacağına şüphe yok. 

  Ancak dizinin en büyük mirası dünyayı Tatiana Maslany ile tanıştırması olacak gibi. Dizinin yıldızı olarak seçildiğinde tanınmamış bir oyuncu olan Maslany her gün daha büyük bir üne kavuşan Emmy ödüllü bir oyuncu. Her bölüm farklı Leda klonlarını canlandırarak ekranda harikalar yaratan Tatiana Maslany'nin klonlarını en kötüden en iyiye sıraladık.

  Danielle Fournier

  Orphan Black dünyası bizleri pek çok Leda klonu ile tanıştırdı. Bunlardan bazılarını gerçekten görmedik bile. Yalnızca kağıt üstünde bize sunulan, bir karakterden ziyade, karakter olma aşamasında kalmış kişilerdi.  Danielle de Lena'nın klonu Helena tarafından öldürülen ve bize yalnızca kağıt üstündeki bir fotoğrafla tanıtılan Paris'te yaşamış bir karakter. Yani Danielle aslında Tatiana Maslany'nin pek çok peruğundan biri olmaktan öteye geçemiyor.

  Janika Zingler

  Serideki olaylar başlamadan ölen bir başka karakter ise Janika Zingler. Avusturya'da doğmasının, Helena tarafından öldürülmü olmasının ve grenli fotoğrafının dışında yine hakkında hiçbir şey bilmediğimiz karakterlerden bir tanesi.

  Aryanna Giordano

  Seri başlamadan önce Helena tarafından öldürülen bir başka karakter de Aryanna. Roma'da doğan Aryanna'nın pasaport fotoğrafı Danielle Fournier ya da Janika Zingler'inkinden daha düzgün. Ancak bu karakter de bir fotoğraf olmaktan öteye geçemiyor.

  Jennifer Fitzsimmons

  Yalnızca bir bölümde, arşiv videolarında, karşımıza çıkan karakter: Jennifer Fitzsimmons. Ancak Maslany'nin performansı dakkalar içinde bize Jennifer'ın otantik kişiliğini tanıtmayı ve özümsetmeyi başarıyor. İzleyicinin bu kadar kısa zaman için karşısına çıkan bir karakterin hastalığına karşı verdiği duygusal tepki bundan olsa gerek.

  Tony Sawicki

  Orphan Black dizisinin en güçlü yanlarından biri farklılıkları bir araya getirerek bunları normalleştirmesi. Cosima ve Delphine'nin ilişkisinin dizinin içindeki herhangi heteroseksüel bir çiftten hiçbir farkı olmadan işlenmesi bunun bir örneği. 

  Tony Sawicki de dizinin bu iyi amacına hizmetle yaratılmış, transeksüel bir karakter. Transeksüel bir Leda klonu ilginç, komplike bir konsept. Ancak Tony'nin karakteri son derece karikatürize. Öyle ki Tatiana Maslany'nin performansı bile onu kurtarmaya yetmiyor.

  Katja Obinger

  Bahsettiğimiz kağıt üstü karakterlerden hallice olmak üzere Katja da son derece yüzeysel kalmış bir karakter. Sarah, Beth'in telefonuna sahip olduktan sonra Cosima ve Beth ile iletişim içinde olan Katja'ya ulaşmaya çalışır. Ancak ikisi de istedikleri cevaplara kavuşamadan Helena Katja'yı öldürür. Tam olarak tamamlanmamış bir karakter olan Katja da böylece Sarah'nın kaos içindeki dünyasında bir puzzle parçası olmaktan öteye gidemez.

  Charlotte Bowles

  Charlotte'un bu listede olmasının en büyük nedeni elbette dizide Tatiana Maslany tarafından canlandırılmayan tek karakter oluşu. Diğer Leda klonlarından 20 yıl sonra yapılış ollan Charlotte, klonların Leda projesini çözmeye en çok yaklaşmasını sağlayan kişilerden bir tanesi. Kökenleri açıklanmasa da onun üst düzey bir Dyad üyesi olan Marion Bowles'ın evlatlık kızı olduğu bilinenler arasında.  Daha sonra Charlotte'un da diğer tüm klonların yaşadığı hastalıkla boğuştuğunu öğreniyoruz. Diğer klonlardan çok daha erken yakalandığı hastalığın da üerimizde yarattığı etki ile Charllotte en masum klon olarak karşımıza çıkıyor.

  Krystal Goderitch

  Krystal. Zavallı, her şeyden habersiz görünen, fitness meraklısı mankürcü Krystal tamamen bir yanlışlık sonucunda kendini Leda klonlarının ve Neodevrimciler'in dünyasında buluyor. Karşılaştığı Castor klonlarından kaçarken erkek arkadaşı ve gözlemcisi olan Hector'un ölümüne neden olan Krystal'ın ziyaretine ondan bilgi almak ama onu bu işin dışında tutmak isteyen Delphine ve Felix geliyor. Müşteri gibi davranarak onun bilgilerini çalan ikili Krystal'in fark edilmesine ve Doktor Nealson tarafından kaçırılarak Rachel ile yer değiştirmesine neden oluyor. Delphine olan biteni fark edip onu kurtarsa da kendini bir anda Dyad'ın içinde bulan Krystal klonlarla dolu bir dünyaya doğru çekiliyor.

  M.K.

  Genetik kodunun işareti olan M.K harfleri ile tanıdığımız ve 4. sezonda adının Veera Suominen olduğunu öğrendiğimiz klon, Orphan Black'in karanlık ve gizemli klonlarından. Toplumdan izole yaşayan ve Sarah'ya güvenmek konusunda oldukça isteksiz olan M.K.'in Beth Childs'a güvendiğini öğreniyoruz. Hatta Beth'i Neodevrimciler ve onların ajanları konusunda uyaran kişi de M.K. oluyor. Beth'in erkek arkadaşı Pau Dierden'i araştırması ve kendisinin gözlemcisi olduğunu anlaması da bu şekilde gerçekleşiyor. M.K bazı yönleri ile en travmatize olmuş klonlardan bir tanesi. Hayatı fiziksel olarak ateşten ve psikolojik olarak Neodevrimciler'den kaçarak geçiren M.K'in hiçbir arkadaşı ya da onun tarafını tutan kimsesi yok. Beth'in ölümü ile derin bir yara alan M.K. diğer klonlara yardımcı olmak istese de onlara yaklaşmak ya da gruplarına katımak istemiyor.

  Beth Childs

  Dizide ilk gördüğümüz şeylerden biri Beth Childs'ın intiharı idi. Orphan Black'in başlangıç noktası. Bir karakterin ilk sahnede ölmesi ve ardından tüm dizide yer alması oldukça cesur bir hareket. Beth Childs'ın görünürde son derece normal bir kadın olsa da ölümü ile yalnızca kendi problemlerini değil başkalarının karanlık ve fantastik sırlarını da açığa çıkartması yönünden Twin Peaks'in Laura Palmer'ına benzediğini söylemek de yanlış olmaz. Beth'in ölümü Sarah'nın klonlar dünyasına giriş kapısı oluyor ve Sarah ik sezonun büyük bir kısmını Beth'i taklit edip oymuş gibi davranarak geçiriyor. Bu sayede Dyad hakkında gerekli bilgileri toplarken diğer klonlar Alison ve Cosima ile tanışma fırsatı buluyor. Bir polis olan Beth'i taklit ederken kendini Beth'in partneri Art ile çalışırken bulan Sarah bu sayede Beth'in ölümü ile en çok sarsılan klon Alison'dan silah kullanmayı öğreniyor. Aynı zamanda ileriki bölümlerde Dyad ve Neodevrimciler hakkında pek çok şey öğreneceği kişilerle tanışıyor. Beth'in hayatı, ölmüş olmasına karşın tüm klonlara yardım etmeye devam ediyor.

  Cosima Niehaus

  Cosima pek çok açıdan Orphan Black'in kalbinde yer alıyor. Klonların Dyad'a karşı savaşında önemli bir yeri olan Cosima zeki bir biliminsanı olmasının yanı sıra eğlenceli kişiliği ile bizi kendisine bağlıyor. Giderek vücudunu ele geçiren hastalğına rağmen takıntığı güçlü tutum ve asla pes etmeyen yapısı onu Dyad'la girilen savaşta önemli bir yere koymak için başka bir neden. Ayrıca dizide gerçekten yanında olduğumuz romantik ilişkiyi yaşayan tek kişi. Alison ve Donnie'nin inişli çıkışlı ve çoğu zaman psikoz derecesinde seyreden ilişkisi seyircinin taraf tutabileceği bir ilişi gibi görünmüyor. Öte yandan Sarah ile Cal'in iişkisi de oldukça yüzeysel geçildiğinden olsa gerek kimse Cal'in bir sezon boyunca Daenerys'i savunmak için Game of Thrones'a geçiş yaptığını fark etmedi bile. Bu ilişkilerin yanında Cosima ve Delphine'in romantik ve yoğun duygularla yaşadıkları iişkileri seyirciye kendini destekleten tek ilişki diyebiliriz.

  Rachel Duncan

  Dyad'da çalışan ve Neodevrimciler tarafından yetiştirilmiş olan Rachel diğer klonlardan farklı bir noktada yer alıyor. Son derece kendini beğenmiş ve kıskanç olan Rachel herkesi kendi çıkarları doğrultusunda manüple etmek konusundaki yeteneği ile bir noktada seyirciyi kendine hayran bırakmayı ve kızdırmayı aynı anda başarıyor.

  Sarah Manning

  Dizinin yükünü omuzlarında taşıyan Sarah Manning diğer klon kardeşlerine oranla daha farklı bir noktada. Bir üvey annesi, bir üvey kardeşi ve bir kızı olan Sarah, çoğu zaman birilerini kurtarmak için oradan oraya koşuyor ya da aynı şekilde birilerini kurtarmak için kaçıyor. Beth Childs'ın ölümünün ardından klonlar dünyasına giren Sarah'nın hayatı bir an olsun normalleşmiyor.

  Helena

  Orphan Black'teki hiçbir karakter Helena kadar dinamik değil. Onu klonların 'orijinal'i olduğuna inandıran bir dini grubun büyüttüğü Helena'yla dizinin başında klon avındayken karşılaşıyoruz. Klon avındayken Sarah ile karşılaşa Helena ondan umulmadık şekilde etkileniyor ve ondan değişik bir elektrik aldığını iddia ediyor. Sonradan bunun Sarah ve Helena'nın ikiz olmalarından kaynaklandığını anlıyoruz. Bu, Helena'nın farklı bir yola sürülenmesine ve konları tarafına geçmesine neden oluyor. Bir sezonu Promethean'ların yanında geçiren Helena sonunda oradan kurtulup Sarah ve diğer klolara güvenmeye başlıyor.

  Alison Hendrix

  Kağıt üzerinde Alison'ın en etkileyici Leda klonu olması için hiçbir sebep yok. Dizinin süper zeki bilim insanları, katilleri ve serserileri arasında banliyödeki evinde iki çocuğu ve eşi ile oturan, zengin ev hanımı Alison Hendrix'le ilk tanıştığımızda onun en güvenilmez klonlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Kolay güvenmeyen kişiliği, zorlu karakteri ve itici tavırları ile son derece kendini beğenmiş görünen Alison bölümler geçtikçe daha karmaşık, çok katmanlı kişiliği ile karşımıza çıkıyor. Sevgi doluluğu, tuhaflıkları ve karmaşıklığı da bizi kendine çeken şey oluyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top