Hesabım
  Netflix, 120 Milyon Dolarlık "Baby Reindeer" Davasıyla Karşı Karşıya!

  Dizideki Martha karakterinin kendisinden ilham aldığını söyleyen Fiona Harvey, Netflix'e hakaret davası açtı.

  Netflix

  Richard Gadd'ın "Baby Reindeer" dizisinin "gerçek Martha"sı Netflix'e dava açtı.

  The Hollywood Reporter'ın bildirdiğine göre, Perşembe günü Kaliforniya federal mahkemesinde açılan davada, Martha (Jessica Gunning) karakterinin ilham kaynağı olduğunu iddia eden Fiona Harvey, kendisini cinsel saldırıdan iki kez hüküm giymiş ve beş yıl hapis cezasına çarptırılmış bir sapık olarak gösteren dizi nedeniyle Netflix'i suçluyor.

  Şikayette, yayıncı ve program yapımcılarının "bu yalanları söylediği ve asla durmadığı, çünkü bunun gerçeklerden daha iyi bir hikaye olduğu ve daha iyi hikayelerin para kazandırdığı" belirtiliyor.

  İhtiyati tedbir talep eden davada, yayıncının diziden elde ettiği kâr da dahil olmak üzere en az 120 milyon dolar talep ediliyor. Ayrıca hakaret, ihmal ve tanıtım hakkı ihlali iddiaları gündeme getiriliyor.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Netflix temsilcisi, "Bu konuyu güçlü bir şekilde savunmayı ve Richard Gadd'ın hikayesini anlatma hakkının yanında olmayı amaçlıyoruz" dedi.

  "Baby Reindeer" çalıştığı barda Martha adında bir kadın ile karşılaşan zor durumdaki komedyen Donny Dunn'ını konu alıyor. Diziyi kendi hayat hikayesinden uyarlayan Richard Gadd, aynı zamanda Dunn karakterine hayat veriyor.

  Tehlikeli, seri bir takipçi olduğu ortaya çıkan Martha, birkaç yıl boyunca Dunn'a 41.000'den fazla e-posta, 744 tweet, 100 sayfa mektup ve 350 saatten fazla sesli mesaj gönderir. Dizi, Martha'yı, Gadd'ı ve başka bir kadını takip ettiği için beş yıl hapis yatan hükümlü bir suçlu olarak tasvir ediyor.

  Dava, Netflix'in gerçek bir hikaye olarak sunulan dizide Harvey ile ilgili açıklamaları doğrulamak için "kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yapmadığını" iddia ediyor.

  Şikayette, "Harvey'in mahkum olup olmadığı hiçbir zaman araştırılmadı; bu, gerçeklerin çok ciddi bir şekilde yanlış beyan edilmesidir" ifadesi yer alıyor. “Eğer varsa, Gadd ile Harvey arasındaki ilişkiyi anlamak için hiçbir şey yapmadı. Saldırı, iddia edilen ısrarlı takip veya mahkûmiyet kararı da dahil olmak üzere diğer gerçeklerin doğru olup olmadığını belirlemek için hiçbir şey yapmadı.”

  Harvey hiçbir zaman herhangi bir suçtan hüküm giymediğini söylüyor. Gadd'ı fiziksel veya cinsel olarak takip ettiğini veya ona saldırdığını reddediyor.

  Dizide Harvey'nin gerçek adının kullanılmaması, iddia edilen iftiranın kanıtlanmasının önünde bir engel teşkil edebilir.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top