Hesabım
  Bakanlık "Kurak Günler"e Verdiği Desteği Faiziyle Geri İstedi!

  Dünya Prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapan "Kurak Günler" 9 Aralık'ta Sinemalarda!

  Ay Yapım, Liman Film

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Emin Alper'in son filmi "Kurak Günler" için verdiği finansal yapım desteğini faiziyle birlikte geri istedi. Filmin senaristi ve yönetmeni Emin Alper ile yapımcı Nadir Öperli, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  "Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, tarafımıza gönderdiği bir yazıyla 'Kurak Günler' adlı projemize verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istediğini bildirmiştir" denilen açıklamada bu kararın 2018 yılının Kasım ayında başvuru yapılan ilk taslağın ardından senaryoda gerçekleştirilen değişikliklerin "uygun görülmemesi" nedeniyle alındığı belirtildi.

  Bakanlık kararı, filmin son halini içeren senaryonun Sinema Genel Müdürlüğü'ne teslim edilmesinden 20 ay sonra alındı. Açıklamada "Bu karar kuşkusuz, filmimizle ilgili Cannes Film Festivali'nin hemen ertesinde başlayan, Antalya Film Festivali'nden sonra da devam eden yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

  "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez." ifadeleriyle devam eden açıklama metninde bir filmin hayata geçirilirken sürekli bir değişim içinde olmasının doğallığı vurgulanırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2019'daki yönetmelik değişikliği ile senaryo değişikliklerini takip etmek bahanesi altında sansür sürecinin işlediği belirtildi: "Nitekim 'Kurak Günler'in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı'nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir."

  Açıklama metninde ayrıca filmin başarısının da altı çizildi: "Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: “Kurak Günler”, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metraj film olmuştur" ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazık ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur."

  Emin Alper ve Nadir Öperli, yayınladıkları metinde sinemaseverlere çağrıda bulunarak filmi sinemalarda izlemeye davet etti: "Yaşadığımız bu mağduriyet karşısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi “Kurak Günler”i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz. Vergilerimizle oluşturulan kamu kaynaklarının sanatımız ve sinemamızın hayrına, özgür, bağımsız ve yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, hakkaniyetli bir şekilde kullanılacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyoruz."

  "Kurak Günler" yarından itibaren sinemalarda!

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top