Hesabım
  Christopher Nolan Biyografi Filmlerini Eleştirdi: "Yararlı Bir Tür Değil"

  Nolan'a göre "Oppenheimer"ı bir biyografi filmi olarak nitelendirmek hatalı...

  Universal

  Yakın zamanda küresel gişede “Bohemian Rhapsody”yi geride bırakan Christopher Nolan imzalı “Oppenheimer”, tarihteki en yüksek hasılat yapan biyografik film oldu (enflasyona göre ayarlanmamış).

  Yılın öne çıkan filmlerinden biri olarak hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden yüksek puanlar olan "Oppenheimer"ın teorik fizikçi ve atom bombasının mucidi J. Robert Oppenheimer'ın hayatını anlattığı dikkate alındığında 942 milyon dolarlık gişe hasılatı şaşırtıcı.

  Ancak Nolan'a göre bu bir biyografi filmi değil! Yönetmen geçtiğimiz günlerde City University of New York etkinliğinde "Oppenheimer"ın dayandığı "American Prometheus" kitabının yazarı Kai Bird ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

  Çoğu 'biyografi'de olduğu gibi, filmin neden baş karakterin çocukluğunu keşfetmediğini sorulduğunda Nolan şunları söyledi:

  "Freud sonrası biyografide, karşı karşıya olduğunuz kişinin özelliklerini ebeveynlerinden gelen genetiğe bağlama eğilimi vardır. Bu, insana dair çok indirgeyici bir bakış açısıdır. 500 veya 1000 sayfalık bir kitap yazıyorsanız, bunu, onların bireyselliği ve deneyimleriyle dengelemenin bir yolu vardır. Ama bir senaryoyu sıkıştırıp gerekli basitliğe indirgediğinizde inanılmaz derecede indirgeyici olur.

  Biyografi kavramının bir tür olarak sizi tamamen başarısızlığa uğrattığı nokta burasıdır. Kullanışlı bir tür değil. Yararlı türlerde çalışmayı seviyorum. Bu filmde… Bu film, Manhattan Projesi için geçerli olan bir soygun filmi ve güvenlik duruşmaları için geçerli olan mahkeme salonu draması.

  Bu türlerin geleneklerine, izleyiciyi nasıl çekebileceklerine ve izleyiciyle bana nasıl iletişim sağlayabileceklerine bakmak çok faydalı. Biyografi filmleri, dramatik bir şekilde pek kayda değer olmayan bir film için geçerli olan bir şeydir. 'Arabistanlı Lawrence'tan biyografik bir film olarak bahsetmiyorsunuz. 'Yurttaş Kane'den bir biyografi olarak bahsetmiyorsunuz.

  Bu bir macera filmi. Birinin hayatını anlatan bir film. Dramanın yararlı bir tür olmadığı gibi, bu da yararlı bir tür değildir. Bu sana tutunacak hiçbir şey vermiyor."

  Cillian Murphy'nin Robert J. Oppenheimer'a hayat verdiği filmde ayrıca Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Benny Safdie, Josh Hartnett gibi isimler rol alıyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top