Hesabım
  Cannes Film Festivali Başladı: Meryl Streep'e Onur Ödülü!

  77. Cannes Film Festivali 14 Mayıs'ta başladı. Ödüller 25 Mayıs'taki kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

  Netflix

  77. Cannes Film Festivali'nin 11 gün sürecek maratonu, dün akşam düzenlenen açılış töreniyle başladı.

  Bu yıl 22 filmin Altın Palmye için yarışacağı festivalin jüri başkanlığını, Amerikalı oyuncu, senarist ve yönetmen Greta Gerwig (Barbie, Lady Bird) üstleniyor. Gerwig ile birlikte, senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, "Dolunay Katilleri" filmindeki performansıyla Oscar adayı olan Amerikalı oyuncu Lily Gladstone, Fransız oyuncu Eva Green, Lübnanlı yönetmen ve senarist Nadine Labaki, İspanyol yönetmen ve senarist Juan Antonio Bayona, İtalyan oyuncu Pierfrancisco Favino, Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda ve Fransız oyuncu ve yapımcı Omar Sy'dan oluşan jüri üyeleri açılış için krımızı halıda yer aldılar.

  Variety

  Festivalin Altın Palmiye Onur Ödülü, 74 yaşındaki 3 Oscar ödüllü usta oyuncu Meryl Streep'e verildi. Streep ödülü kabul etmeden önce coşkulu bir kalabalık tarafında iki dakika boyunca ayakta alkışlandı.

  Kendisi de duygulanan Fransız yıldız Juliette Binoche, ödülü takdim ederken Streep'i "uluslararası bir hazine" olarak nitelendirdi ve "Sinemaya bakış açımızı değiştirdiniz." ifadelerinde bulundu.

  .

  Streep konuşmasında Cannes'a kendisini 35 yıl sonra tekrar karşıladığı için teşekkür etti; son kez 1989'daki “Evil Angels” filminde sahneye çıkmıştı. Streep, Cannes'a son gidişindeki durumunu "Zaten 3 çocuk annesiydim, 40 yaşına girmek üzereydim ve kariyerimin bittiğini düşünüyordum" diyerek anlattı ve şöyle devam etti:

  O dönemde aktrisler için bu gerçekçi olmayan bir beklenti değildi. Ve bu gece burada olmamın ve bunun devam etmesinin tek nedeni, aralarında Madame La President'in de bulunduğu, birlikte çalıştığım çok yetenekli sanatçılar sayesindedir."

  Streep'in işaret ettiği jüri başkanı Gerwig, oyuncuyu 2019'da "Little Women" filminde yönetmişti.

  Festivalin merakla beklenen ödülleri 25 Mayıs'ta sahiplerini bulacak.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top