Hesabım
  Yeşilçam'ın Yıldız İsimlerinden Murat Soydan Hayatını Kaybetti

  Yeşilçam'ın unutulmaz jönlerinden Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti.

  .

  Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı; oyuncu Murat Soydan 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. Acı haberi Soydan'ın kızı Mehveş Soydan "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun." ifadeleriyle duyurdu.

  Usta oyuncu Murat Soydan'ın vefatı sanat camiasını yasa boğdu. Hülya Koçyiğit, Instagram hesabında brilikte rol aldıkları filmlerden görseller paylaşarak şunları yazdı:

  "Türk sinemasından bir yıldız daha kaydı bugün… Yeşilçam’ın yıldızlarından sevgili arkadaşım Murat Soydan’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Murat ile birlikte sayısız film yaptık, birbirimizi her zaman kolladık; saydık, sevdik, ailelerimizle unutulmaz anları paylaştık. Paylaştığımız tüm o güzel anılar ve sinemamıza bıraktıkların için sana sonsuz teşekkürler benim yakın dostum, canım arkadaşım. Allahtan rahmet, tüm aileye sabır diliyorum. Başımız sağ olsun."

  Filiz Akın ise "Yeşilçam dönem arkadaşlarımızdan Murat Soydan’ın vefatını öğrenmenin hüznüyleyim. Sevenlerine sabır diliyorum Resimdeki yakışıklı Murat’ımız maalesef yok artık…" ifadelerini pyalaştı.

  Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Murat Soydan, 2 Ekim 1940'da İstanbul'da doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da tamamladıktan sonra, İstanbul’da İktisadi ve İdari Bilimler’de okudu, aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girerek Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

  1966 yılında Perde Dergisi’nin açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanmasıyla sinema kariyeri başladı. Aynı yıl Nejat Saydam’ın çektiği "Kolsuz Kahraman" filminde ilk kez kamera önüne geçti ve kariyeri boyunca 200 yakın filmde oynadı.

  1972’de Türkan Şoray’la birlikte oynadığı "Zulüm" filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Birçok filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Sema Özcan’la başrolü paylaştı.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top