Hesabım
  Engelsiz Filmler Festivali Sona Erdi
  Yazar: Gamze Kırşavoğlu — 18 Eki 2021 - 14:14

  Festival, ödüllerin açıklanmasıyla son buldu

  11- 17 Ekim tarihleri arasında çevrim içi ve Ankarada fiziksel olarak düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında da dopdolu film programı ve söyleşileriyle erişebilir olarak sinemaseverlerle buluştu. Festivalin son gününde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri komedyen Deniz Göktaş’ın hazırlayısunduğu Kapanış Videosu ile açıklandı. 

  Kısa Film Yarışması’nın Kazananları

  Kısa Film Yarışması kapsamında Seyirci Özel Ödülünün sahibi Deniz Telekin yönettiği Anuş” filmi oldu. Kısa Film Yarışması, En İyi Senaryo Ödülünün sahibi ise İklim Değişimi” filmiyle Yasemin Demirci oldu. Kısa Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen Ödülünün sahibi Aslak Danbolt, En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise Danboltun yönettiği Anne” filminin oldu. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen Aslak Danbolt, iki öle de layık görülmekten şeref duyduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ise jüri üyelerine, festival ekibine ve yarışmaya başvurması için yönlendiren yönetmen arkadaşı Murat Çetinkayaya teşekkürlerini iletti. 

  Ulusal Uzun Film Yarışması’nın Kazananları

  Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Seyirci Özel Ödülünün sahibi Hayaletler” filmi oldu. Jüri üyesi Emine Yıldırım'ın açıkladığı En İyi Senaryo Ödülü, titiz çalışılmış hikayesi, inandırıcı diyalogları ve derinlik mizahı gerekçesiyle Kumbara” filmi senaristleri Ferit Karol ve Serkan Fakılı'nın oldu. En İyi Yönetmen Ödülünün sahibi ise Cemil Şov” filmi ile Barış Sarhan oldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nın En İyi Film Ödülü ise Cemil Şov” filminin oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Banu Sıvacı, ödülün gerekçesi olarak; filmin “ günümüz gösteri toplumunda gölen dünya ile arkadaki dünya arasındaki farkı yetkin bir atmosfer oluşturarak anlatması” olarak açıkladı. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen Barış Sarhan ise ilk olarak jüriye ve festival ekibine teşekkürlerini iletti. Konuşmasının devamında ilk filminde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülmenin kendisini motive ettiğinden bahsederek asıl önemli olan meselenin sanat eserlerinin yarıştırılmasından çok, filmlerin seyirciyle buluşması olduğunun altını çizdi. 

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top