Hesabım
  Balkan Panorama Film Festivali Devam Ediyor!
  Yazar: Özden Sevgi Diler — 26 May 2022 - 10:07

  8. Balkan Panorama Film Festivali, film gösterimleri ve etkinliklerle devam ediyor.

  T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Buca Belediesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Balkan Panorama Film Festivali'nde, ücretsiz gösterimler ve etkinlikler devam ediyor. 

  İzmir’in önemli sanat etkinliklerinden biri olan festivalin açılış galası Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Galaya, festivalin bu yılki onur konukları olan Türk sinemasının unutulmaz kadın oyuncularından Şerif Sezer ve Balkanların en önemli oyuncularından Meto Jovanovski’nin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Hatice Güral, konuk ülke Macaristan ve Sırbistan’dan delegasyon ve festival başkanları katıldı.

  Galada sinemaseverlere seslenen Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Güral, Buca’nın Balkan kültürünü en güzel biçimde yansıtan bir ayna görevi üstlendiğini vurgulayarak, “İzmir’de Balkanlar denilince ilk akla gelen ilçelerden biri kuşkusuz Buca’dır. Bu nedenle festivalimizin, hedef kitlesi bakımından da çok özel bir şansa sahip olduğunu düşünüyoruz. Onca acıya, yıkıma, göçlere ve savaşlara karşı kültürel zenginliğini, neşesini ve bir arada yaşama kültürünü ilçemizin dokusuyla harmanlayan Balkan toplumları, beyazperdedeki temsiliyle de bizleri gururlandırmaya devam ediyor” dedi.

  Belediye olarak sanatı ve sanatçıyı desteklemeyi şiar edindiklerinin altını çizen Güral, “Toplumsal hafızayı diri tutan ve kültürel değerleri güçlendiren sanat, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘hayat damarımız’ niteliği taşıyor. Festival kapsamında izlenecek filmler, ortak sevinçlerimizi, yaralarımızın izlerini ve toplumsal motifleri görme olanağı da sağlıyor” diye konuştu.

  Festival kapsamındaki gösterimler, söyleşiler ve etkinlikler ücretsiz olarak Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, İzmir Kültürpark ve Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde, gece 01.00’a kadar sürüyor. Festival'de beş ayrı jüri, ulusal ve uluslararası olmak üzere 11 dalda Sarı Şemsiye ödülü verecek.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top