Hesabım
  Usta Yönetmen Erden Kıral Hayatını Kaybetti

  Ödüllü yönetmen Erden Kıral, yaşamını yitirdi

  Sinemamızın usta yönetmenlerinden Erden Kıral, hayatını kaybetti. Kıral, bir süre önce geçirdiği bir enfeksiyon dolayısıyla Kaş ilçesinde hastaneye gitmiş ve tedavisine başlanmıştı. Yoğun bakıma kaldırılan ve yapılan incelemeler sonucu Kumluca'da özel bir hastaneye sevk edilen Kıral'ın durumu kötüleşti ve 80 yaşında aramızdan ayrıldı.

  Yapılan açıklamada Kıral'ın beyin kanaması ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Kıral'ın cenazesi yarın (18 Temmuz) İstanbul'a götürülecek ve daha sonra cenaz işlemleri gerçekleşecek. Kıral için bir tören de düzenlenmesi düşünülüyor ve detaylarının kısa sürede açıklanması bekkeniyor.

  1942 doğumlu Erden Kıral yönetmen olarak, özellikle ideolojik filmleriyle biliniyordu. Bu çerçevede KanalBereketli Topraklar Üzerinde ve Hakkari'de Bir Mevsim gibi unutulmaz filmlere imza attı. Bu filmleriyle birçok ödül kazanan Kıral, 1984 yılından beri Berlin Sanat Akademisi üyesiydi. Vefat haberibi ilk olarak sosyal medyadan DİSK’e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) duyurdu.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top