Hesabım
    29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
    18 Eyl 2022 - 03:08

    Adana'ya damgasını, Ela ile Hilmi ve Ali vurdu!

    29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. 18 Eylül Cumartesi gecesi, Çukurova Üniversite'nde düzenlenen törene; 7 dalda ödül kazanan Ela ile Hilmi ve Ali filmi ile Çilingir Sofrası isimli filmler damgasını vurdu. Suna isimli film ise, Adana Altın Koza için önemli bir ödül olan ve sinema izleyicileri tarafından oylanan izleyicilerin seçtiği en iyi film olarak belirlendi.

    Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 – 18  Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan ve 50 film arasından seçilen 8 filmin yarıştığı Altın Koza Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü'nü Ziya Demirel’in yönettiği 'Ela ile Hilmi ve Ali' adlı yapım kazanırken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 'Çilingir Sofrası' filmindeki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen'e, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise 'Bana Karanlığını Anlat', 'Ela ile Hilmi ve Ali' filmlerindeki performanslarıyla Aslıhan Gürbüz ve Ece Yüksel'e verildi.

    Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ile Meltem Cumbul’un yaptığı Büyük Ödül Töreni, sanatçıların kırmızı halıdan geçerek başlayan tören, Cahit Berkay ve Orkestrası'nın dinletisiyle devam etti. Ödül Töreni'nde Yılmaz Güney Özel Ödülü'ne jüri hiçbir filmi seçmeyerek bir ilke imza attı.

    Festivalde, uzun metraj filmler kategorisinde ödül kazanan yapım ve sanatçılar şöyle;
    Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri
    • En İyi Film Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel)
    • Yılmaz Güney Ödülü: Verilmedi
    • Adana İzleyici Ödülü: Suna (Çiğdem Sezgin)
    • En İyi Yönetmen Ödülü: Ziya Demirel (Ela ile Hilmi ve Ali)
    • En İyi Senaryo Ödülü: Ziya Demirel, Nazlı Elif Durlu (Ela ile Hilmi ve Ali)
    • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Aslıhan Gürbüz, Ece Yüksel (Bana Karanlığını Anlat, Ela ile Hilmi ve Ali)
    • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen (Çilingir Sofrası)
    • En İyi Müzik Ödülü: Taner Yücel (Bana Karanlığını Anlat)
    • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Engin Özkaya (Çilingir Sofrası)
    • En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Gülay Doğan (Ela ile Hilmi ve Ali)
    • En İyi Kurgu Ödülü: Selda Taşkın, Henriqe Cartaxo (Ela ile Hilmi ve Ali)
    • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Ece Demirtürk (Kabahat)
    • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Alihan Kaya (Mendirek)
    • Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü: Mina Demirtaş (Kabahat)
    • Umut Veren Erkek Oyuncu Ödülü: Denizhan Akbaba (Ela ile Hilmi ve Ali)
    • Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Cem Demirer (Mendirek)
    • SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Çilingir Sofrası (Ali Kemal Güven)
    • Kadir Beycioğlu Jüri Özel Ödülü: Kabahat (Ümran Safter)
    facebook Tweet
    Öneriler
    Yorumlar
    Yorumları göster
    Back to Top