Hesabım
  32. İstanbul Film Festivali’nin Ödülleri Sahiplerini Buldu!

  Ulusal Yarışma'nın En İyi Filmi 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' oldu...

  32. İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Galası ve Ödül Töreni sona erdi. Törenin sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Mert Fırat üstlendi. Bu yıl 13 filmin yarıştığı Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale, Lenny Abrahamson’un yönettiği Ne Yaptın Richard? adlı filme verildi. Altın Lale Uluslararası Yarışma’nın Jüri Özel Ödülü ise Bruno Dumont’un yönettiği Camille Claudel 1915'in oldu. Ayrıca, Uluslararası Yarışma’nın jüri başkanı olan yönetmen Peter Weir'e onur ödülü takdim edildi.

  Tayfun Pirselimoğlu'nun jüri başkanlığını üstlendiği Altın Lale Ulusal Yarışma için bu yıl 10 film yarıştı. Ulusal Yarışma’da En İyi Film ödülü, Onur Ünlü'nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin oldu.

  Ulusal Yarışma'da ödül alan tüm sanatçılar ise şöyle;

  En İyi Yönetmen: Hayatboyu - Aslı Özge

  En İyi Kadın Oyuncu: Özür Dilerim - Sema Poyraz

  En İyi Erkek Oyuncu: Yozgat Blues - Ercan Kesal

  En İyi Senaryo: Sen Aydınlatırsın Geceyi - Onur Ünlü

  En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayatboyu - Emre Erkmen

  En İyi Özgün Müzik Ödülü: Soğuk - Murat Başaran

  En İyi Kurgu: Sen Aydınlatırsın Geceyi - Emre Poyraz

  Bu yıl ilk kez verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Köksüz filminin yönetmeni Deniz Akçay Katıksız'ın oldu.

  Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle verilen FACE ödülü'ne Atiq Rahimi’nin yönettiği Sabri Taşı adlı film layık görüldü. Sinemada İnsan Hakları yarışmasında Özel Mansiyonu'nu paylaşan filmler, Danis Tanovic’in yönettiği Bir Hurdacının Hayatı ve Muel O’nun yönettiği Jiseul oldu.

  Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI)'nin ödüllerine ise Ulusal Yarışma’da Onur Ünlü’nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi ve Uluslararası Yarışma’da Bruno Dumont’un yönettiği Camille Claudel 1915 filmi layık bulundu.

  Uluslararası ve ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verilen Radikal Gazetesi Halk Ödülü, Uluslararası Yarışma’da Eva Neymann’ın Kuleli Ev filminin ve Ulusal Yarışma’da Deniz Akçay Katıksız’ın Köksüz filminin oldu.

  Yine bu yıl ilk kez verilen Cineuropa.org Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Bölümü’nde yer alan Ziad Doueiri’nin Saldırı adlı filminin oldu.

  Törenin ardından, Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale Ödülü’nü kazanan Ne Yaptın Richard? filmi gösterildi. 

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top