Hesabım
  !f İstanbul'da Çekmeceler Açıldı!

  !f İstanbul, Çekmeceler filminin dünya prömiyerine ev sahipliği yaparken, Yeşilçam kopya kültürüne dair önemli bir yapımı da seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

  2012'ye damgasını vuran filmlerden biri olan Zenne ile büyük ilgi toplayan M.Caner Alper ve Mehmet Binay'ın yeni filmleri Çekmeceler, dünya prömiyerini dün akşam !f İstanbul'da gerçekleştirdi. Ekip gösterim sonrası Özgecan Aslan cinayetini protesto etmek ve Türkiye'deki kadına yönetlik şiddete dikkat çekmek amacıyla siyah kurdele ile sahneye çıktı.  Mehmet Binay filmin asıl derdinin, “binlerce yıldır ifşa edilen, maalesef evde sorgulanmayan, hepimizi mahveden erkeklik” olduğunu söylerken, son günlerde yaşana trajedilere sözü getirdi.

  M. Canel Alper ise filmin +18 yaş sınırı alması konusundaki fikrini soran seyirciye “Yurt dışındaki gibi uyarı olarak gelseydi bunu dert etmeyecektik. Bu ülkenin yasakları zaten asıl problemimiz. 18 yaşında olmayıp bu filmi seyretmek isteyenlere bu yasağın dayatılması hoşuma gitmiyor elbette. Ama 18 yaş sınırına rağmen gösterime giriyor olmamız ayrıca şükrettiğimiz bir şey sanki” şeklince yanıt verdi.

  Kız çocuğu ve genç/yetişkin bir kadın olmaya dair Türkiye’deki tabuları ve yasakları beyazperdeye çıplak bir dille taşıyan Çekmeceler filmi, 6 Mart 2015'te ülke genelinde gösterime girecek.

  14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyerini yapacak bir diğer film ise Cem Kaya'nın yaklaşık 7 yılda gerçeğe çevirdiği Türk sinemasındaki yeniden yapımları ve Yeşilçam'ın kopyalama kültürünü merkezine oturtan belgeseli Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması. Projede dönemin yönetmen, oyuncu ve set çalışanları ile röportajlar, filmlerden alıntılanmış komik ve çarpıcı klipler ile seyirci zaman tüneli yolculuğuna çıkacak. Öte yandan ihmal edilmiş ve korunamamış Yeşilçam arşivlerinden alıntılanmış zengin bir malzeme de ilk kez seyirciye sunuluyor.

  Batılı filmleri yerli seyircinin hoşuna gidecek öğelerle harmanlayarak bir tür kopya kültürü oluşturan Yeşilçam ve Türkiye'nin yakın dönem sosyal tarihine detaylı, eğlencesi bol bir yolculuk sunun film ilk olarak 18 Şubat günü !f İstanbul "Sanat Hayat İçindir!" bölümünde ilk kez gösterilecek. Filmin ikinci seansı ise 20 Şubat Cuma günü Saat: 17.30'da Cinemaximum Fitaş Salon 4'te. 

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top