Beyazperdem
  Kieslowski’yle Yapılan Son Söyleşi Bu Kitapta!
  5 Eki 2016 - 17:30

  Üç Renk Üçlemesi, Geoff Andrew’un anlatımıyla hayat buluyor...

  Usta Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin sinema tarihinin en önemli üçlemelerinden biri olan Üç Renk Üçlemesi (Mavi, Beyaz, Kırmızı) Geoff Andrew’un anlatımıyla hayat buldu. Kieslowski’nin Fransız Devrimi’nin ideallerinin (özgürlük, eşitlik ve kardeşlik) modern hayatta nasıl bir karşılığı olduğunun peşine düştüğü ünlü üçlemesini kaleme alan Geoff Andrew’un kitabı “Üç Renk Üçlemesi”, Alfa Yayınları’ndan çıktı. Okuyucular bu kitapla usta yönetmenle yapılan son söyleşiyi de okuma imkânı bulacak.

  İlk basımı Eylül’de gerçekleşen kitabın arka kapağı ise şu şekilde:

  “Krzysztof Kieslowski’nin (1941-1996) Üç Renk Üçlemesi genellikle Avrupa sinemasının en büyük başarılarından birisi olarak kabul edilir. Fransız Devriminin ideallerinin –özgürlük, eşitlik ve kardeşlik– modern hayatta nasıl bir karşılığı olduğunun peşine düşen üçleme; zarif görselliği, anlatıdaki çok katmanlılığı ve virtüözlük düzeyindeki performanslarıyla olağanüstü bir bireşime varır.

  Geoff Andrew hayli şahsi bir kıymet bilirlikle Kieslowski’nin karakterlerinin içsel hayatlarını nasıl ustalıkla açtığını ve bu hayatların nasıl görmediğimiz güçlerce yönetildiğini gözler önüne seriyor. Andrew için üçleme, zorluklar karşısında şefkatin dirençliliğine dair tüyler ürpertici bir ilahidir ve Mavi (1993), Beyaz (1994) ile Kırmızı (1994) Kieslowski’nin sanatının toplamıdır. Elinizdeki kitapta Kieslowski’yle yapılan son söyleşi de yer almaktadır.”

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top