Hesabım
  54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Jüri Başkanı Elia Suleiman!
  31 Tem 2017 - 10:28

  54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden yeni haber!

  Bu yıl 54. yaşını kutlayacak olan Uluslararası Antalya Film Festivali için geri sayım sürüyor. Bu yıl 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin Jüri Başkanı belli oldu. 

  Festivalin Artistik Direktörü Mike Downey’nin açıklamasına göre; dünya sinemasının tanınmış yönetmenlerinden olan ve Avrupa’nın birçok önemli festivalinde ödüle layık görülen Filistinli Elia Suleiman, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı olacak.

  Sinemasıyla savaşın anlamsızlığını ve insanın tepkisizliğini şiirsel bir dille anlatmış ve trajediden komedi yaratmasıyla özgün bir tarz sahibi olan Suleiman, 2006’da jüri üyesi olduğu Cannes Film Festivali’nin yanı sıra pek çok film festivalinin jürisinde yer aldı ve New Horizons Film Festivali, Abu Dabi Film Festivali (2010), Deauville Asya Filmleri Festivali (2012), Rotterdam Film Festivali’nde (2014) jüri başkanlığı görevini üstlendi.

  New York MoMA, Lizbon ve Estoril Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde adına düzenlenen seçkilerle onurlandırılan Suleiman, 1992’de Rockefeller Ödülü ve 2008’de Prince Claus Ödülü’ne layık görüldü. 2009’da The Time That Remains filmiyle Siyah İnci Ödülü’ne layık görüldüğü Abu Dabi Film Festivali’nde Variety dergisi tarafından Orta Doğu’da “Yılın Sinemacısı” seçildi.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top