Hesabım
  Gezici Festival Ercan Kesal'ı Ağırladı

  Adalet teması üzerine üç film, üç suç, üç ceza..

  Adalet ve vicdan olgusu üzerine seçtiği üç film ile 23. Gezici Festival'e konuk olan Ercan Kesal, Ankaralı izleyiciler ile buluştu. Öldürme Üzerine Kısa Bir Film, Satıcı ve 12 Kızgın Adam, “Sinemanın Gücü ve Sinemada Adalet-Vicdan Olgusu” başlığı altında gösterildi.

  Adalet ve vicdanın bitip tükenmeyen meseleler olduğunu düşündüğü için, festival seçkisini bu temada oluşturmayı tercih eden Kesal, “Zamanı, insanlığın her gün deneyimlemekten geri duramadığı maddi gerçekliğe bağlaması, kendisi de zamana bağlı olarak var olabilen vicdanımızı fark etmemizi sağlıyor, çünkü bellek vicdan demektir ve unutmaksa vicdansızlıktır.” dedi.

  Adaletle ilgili okumalar da yaptığını belirten yazar/oyuncu, iki düşünürden alıntı yapıyor. Alain Badiou, “Adaletsizlik açık ve kesindir, adalet ise belirsiz ve çapraşıktır.” derken, Derrida “Adalet takdir veya teşekkür beklemeyen, karşılıksız, aynı zamanda ekonomik dolaşıma girmeyen, hesapsız, kuralsız, gerekçesiz ve akılcı olmayan bir hediyedir.” diyor. Adalet tanımının öncelikle adil olmakla ilgili bir tariften geçtiğini belirten Kesal, adil olmanın da bir başkasının, bizim dışımızdakilerin söylediklerine, çağrısına kulak vermek olduğunu söylüyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top