Hesabım
  "Peterloo" Klibi ile İngiltere'nin En Kanlı Bölümüne Bir Bakış!

  "Peterloo" filmi ile İngiltere tarihinin karanlık dönemine tanıklık edin.

  Peterloo filminden gelen klipte İngiltere'nin kanlı tarihine geri dönüş var. Sırlar ve YalanlarHemşire ve Daima Mutlu gibi filmleriyle hatırlanan ve toplamda 7 kere Akademi Ödülü adaylığı kazanan ünlü İngiliz yönetmen Mike Leigh'in yönetmen koltuğuna oturduğu tarih filmi,, İngiltere'nin kanlı katliamını beyaz perdeye taşıyor.

  "Peterloo" filmi, Britanya tarihinin en kanlı dönemlerinden birini yansıtan 1819 Peterloo Katliamı'nı temel alıyor. Hükümetin desteklediği süvari birlikleri, Manchester, İngiltere'de toplanmış olan 60 bin kişilik protesto grubunun üzerine sürüldü. Katliamın sebebi ise, İngiliz hükümet güçlerinin siyasi reform talep etmek ve artan yoksulluk seviyelerine karşı protesto etmek için toplanan 60.000'den fazla kalabalığı yok etme isteğiydi. Manchester'daki St. Peter'da gerçekleşmiş olan ancak tarihe sonsuza kadar kazınan katliamda, pek çok protestocu öldürüldü ve yüzlerce kişi daha yaralandı. Hükümetin tepkisi ülke çapında bir tepkiye yol açmakla birlikte hükümet baskısını da artırdı. İngiliz demokrasisinde belirleyici bir an olan katliam, aynı zamanda The Guardian gazetesinin kurulmasında da önemli rol oynadı.

  Senaryosunda da Leigh'in imzasını taşıyan filmin kadrosunda Rory Kinnear, Maxine Peake, Neil Bell, Philip Jackson, Vincent FranklinKarl Johnson ve Tim McInnerny yer alıyor. Filmin yapımcılığını Georgina Lowe üstlenirken, görüntü yönetmenliğini ise 2 Oscar adaylığı bulunan Dick Pope yapıyor. "Peterloo" 9 Kasım'da Amerika'da vizyona girecek.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top