Beyazperdem
  Tomb Raider
  Ortalama puan
  2,6
  5 yayın
  • Aksam
  • Habertürk
  • Hurriyet
  • T24
  • Sözcü

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  5 Basın Eleştirisi

  Aksam

  Derya Canan Süter

  Film, ana karakterin ele alınış şeklindeki temel farklılığı merkezine alarak, Lara ve birlikte denize açıldığı Lu Ren’in baba sorunsalına da kıyısından köşesinden değinmeye çabalıyor. Yönetmen Roar Uthaug, karakterin yolculuğunu ve nereden nereye gittiğini anlamak açısından hikâyeyi en başa sarıp boşlukları doldurmaya çalışırken temposu yüksek, hızlı bir aksiyon filmi yapmış. Alicia Vikander’ın rolüne insanüstü bir çabayla hazırlandığını gösteren performansı, Dominic West’in doğal karizması, Walton Goggins’in filmin kötü karakteri Mathias Vogel’i canlandırırken ‘kötülük yapmakla istediğini elde etmek’ arasında tutturduğu makul denge oyunculuklarda öne çıkıyor. Tomb Raider, önceki filmleriyle kıyaslandığında sürükleyiciliği ve yarattığı heyecanla kendi için bir yükseliş yakalıyor ve 2 saatlik iyi bir seyir sunuyor.

  Eleştirinin tamamı için: Aksam

  Habertürk

  Mehmet Açar

  “Maksat aksiyon ve gizemli macera olsun” niyetiyle yazılmış senaryosuyla “Tomb Raider”in ciddiye alınabilir bir hikâyesi olduğu söylenemez. Filmin herhangi bir anında olup bitenleri sorgularsanız, öykünün inandırıcılığı tuzla buz olabilir. Aslında ufak tefek değişikliklerle her şeyi bir komedi filmine çevirmek de mümkün. Ama Norveçli yönetmen Roar Uthaug’un özene bezene yaptığı çekimler sayesinde film ciddiyetini koruyor ve akıp gidiyor. Özellikle, Lara’nın hep son anda paçayı kurtardığı gerilim ve dövüş sahneleri peş peşe geliyor. En iyi aksiyon sahnesi ise şehirde geçen bisikletli kovalamaca...

  Eleştirinin tamamı için: Habertürk

  Hurriyet

  Uğur Vardan

  Angelina Jolie’li Lara Croft bir tür ‘dişi Indiana Jones’tu. Karakteri Alicia Vikander’ın canlandırması bu çağrışımda farklılık yaratmıyor ama İsveçli oyuncu ufak tefek fiziğiyle bu role pek oturmamış gibi (benimki de eleştiri olsun yani, sanki bu tür filmlerde inandırıcılık gerekiyormuş gibi!) Bir de senaristler, Mısır’da yüzyıllardır mezar odalarında sessiz sakin yatan firavunları ve bilumum kötü ruhları uyandırıp ortalığı karıştırmak fikrinden sıkılmış olmalılar ki, bu kez rotayı Japon hanedanlığına çevirmişler. Yamatai Adası da başlarda, hafiften King Kong’un adasını hatırlatıyor. İyi haber (en azından benim için), ‘Tomb Raider’ beklediğimden daha izlenesi çıktı; kötü haber, devamı da çekilecek...

  Eleştirinin tamamı için: Hurriyet

  T24

  Atilla Dorsay

  İlk andan itibaren, Vikander’in kendine özgü biraz soğuk güzelliğine eşlik eden büyük fiziksel yetenekleri ve oyun gücü bizi tutsak alıyor. Ve sanırım Angelina Jolie’den daha gerçek duran bu karaktere inanıyoruz. Aynı biçimde, filmin aksiyon sahnelerinde yönetmenin hakimiyeti, görüntü yönetmeninin ustalığı ve dur-durak bilmeyen bir tempo da hoşa giden şeyler oluyor. Ama özellikle ikinci yarı ilerledikçe, filmin hikayesi bir çizgi-romanın ya da bilgisayar oyunun sınırları dahilinde bile aşırı fanteziye kaçıyor. Ve her şey inandırıcılığını yitirmeye doğru gidiyor. Lara’nın marifetleri artık bir masala dönüşürken, onca dövüşten, beladan ve badireden sadece birkaç uyduruk çizikle çıkabilen kişiler de artık komedinin sınırlarını zorluyor.

  Eleştirinin tamamı için: T24

  Sözcü

  Burak Göral

  Alicia Vikander benim çok da keyifle izlediğim bir oyuncu değil açıkcası. Bence bu filmde yine de elinden geleni yapıp farklı ve içi daha dolu bir Lara Croft çıkarmaya çalışıyor. Ama bu senaryoyla daha en baştan maça yenik çıkıyor. Normalde bu pek de parlak olmayan filmin devam etmesi pek mümkün olmaz ama yine de finalde Lara Croft'u meşhur silahlarıyla buluşturuyorlar. Demek kısa şortunu da sonraki filme saklamışlar. Ama bakalım sonrası gelecek mi?

  Eleştirinin tamamı için: Sözcü
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top