Beyazperdem
  Komşum Totoro
  Komşum Totoro
  Vizyon tarihi 6 Temmuz 2007 (1s 27dk)
  Yönetmen Hayao Miyazaki
  Oyuncular: Chika Sakamoto, Noriko Hidaka, Shigesato Itoi devamı
  Tür Animasyon, Fantastik
  Ülke Japonya
  Üyeler
  3,9 187 Puanlama ve 19 Eleştiri
  Beyazperde
  5,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Çocuk filmi
  Komşum Totoro'da anneleri, isimlendirmeyen ve uzun süreli bir hastalığa yakalandığında ona daha yakın olmak için yattığı hastanenin yakınındaki eski bir eve taşınmak isteyen iki küçük kız, bir profesör olan babalarını da ikna edip bu kırsal yere taşınırlar. Küçük kızlar Satsuki ve Mei zamanla evin içerisinde onlarla birlikte yaşamakta olan, bazı varlıkların olduğunu fark ederler. Bu varlıklardan bir şekilde kurtulduklarında, evlerinin karşısındaki ormanda karşılaştıkları büyüleyici varlıklar iki kardeşi büyülü bir dünyanın içerisine sürüklerler.
  Komşum Totoro, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin kült filmlerle dolu filmografisinin en samimi ve en büyülü hikayelerinden biri.
  Orijinal adı

  Tonari no Totoro

  Dağıtımcı -
  Daha fazla
  Yapım yılı 1988
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Japonca
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  5,0
  Kusursuz!
  Komşum Totoro

  Noel Baba’ya Yeniden İnanmak!

  Zeren Somunkıran
  Kim ne derse desin, çocukların hayalgücünün derinliğine yetişkinlerin erişmesi çok zor. Bilmenin, öğrenmenin getirdiği olgunluk, hayalgücünün sınırsızlığının büyüsünü yok ediyor ve biz yetişkinleri gerçekçiliğin sığlığında yüzmeye mahkum ediyor. Ne zamanki Noel Baba diye bir şeyin olmadığını, bunun sadece inanmanın hoş olduğu bir uydurmacadan ibaret olduğu gerçeğini farkediyoruz, işte o zaman çocukluğumuzun sınırsız hayal dünyasından kopmaya başlayıp, bilginin ve öğrenmenin getirdiği gerçekler/yetişkinler dünyasına adım atıyoruz. Fakat bazı insanlar da var ki, çocukluğunun hayalgücünü, masalsı dünyasını hiç kaybetmeden her yaşına taşıyabiliyor. Tıpkı usta Japon yönetmen Hayao Miyazaki gibi...Hayalgücündeki sınırsızlık, yönetmeni en özel kılan özelliklerden biri. Asla tekrara düşmeden yarattığı farklı dünyalarla usta sıfatını sonuna kadar hak ettiği de bir gerçek. Miyazaki’nin filmografis...
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Üye eleştirisi

  kuzularynsessizli-i
  En popüler olumlu eleştiri

  Yazar: kuzularynsessizli-i, Tarih: 05/06/2011

  5,0Kusursuz!
  Beklediğim gibi çıkmasa da yinede çok iyi bir anime...
  yu-2
  Yapılan son negatif yorum

  Yazar: yu-2, Tarih: 18/07/2007

  2,5Geçer
  Gerçekten muhteşem bir film o çatıdaki siyah yaratıkları, gizli geçidi hayal etmek bile hayal gücü ...
  Devamını oku
  Tüm üye eleştirileri
  32% (6 Eleştiri)
  47% (9 Eleştiri)
  11% (2 Eleştiri)
  11% (2 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  Komşum Totoro hakkında görüşlerin ?
  19 Üye eleştirisi

  Fotoğraflar

  20 Fotoğraf

  Son Haberler

  Masal Anlatma Günü'nde Masallardan Beyaz Perdeye...
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  26 Şubat 2018 Pazartesi
  Bienale Komşu Filmler İstanbul Modern Sinema’da
  HABERLER - Sektörden
  19 Eylül 2017 Salı
  İstanbul Modern Sinema, “iyi bir komşu” başlıklı 15. İstanbul Bienali’ne paralel bir film programı sunuyor.
  Animasyon Filmlerin Ustası Miyazaki Gerçekten Emekli Mi Oluyor?
  HABERLER - Sanatçılar
  27 Şubat 2017 Pazartesi
  Ruhların Kaçışı'nın yönetmeni Hayao Miyazaki kaçıncı defa emekli olacak?
  5 Haber ve Özel Dosya

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • UGUR-TAZEG?L
   `` Koca Cüssesine Sığmayan Yüreğe Sahip Totoro ´´Anneleri hasta 2 kız kardeş babalarıyla birlikte yeni bir eve taşınırlar.Daha ilk gördüklerinde `` Perili Ev ´´ diye isim koydukları bu yerde daha ilk günden tuhaflıklar olmaktadır.Evin yakınında kocaman bir gizemli ağaç & etrafında sanki keşfedilmeye bekleyen gizler vardır.Kardeşlerden yaramaz olan yine bir gün dolaaşmaya çıkmıştır evin çevresinde.Karşısına ise hiç beklemediği bir canlı çıkar.Şu an da hayranlıkla izlediğimiz animasyonlar yapılıyorsa bunu Mıyazakı'ye borçluyuz.Çok daha detay isteyen ainime sanatına hayatını adamış olan sanatçının Hollywood'da gerçekleştirilen animasyonlara ilham kaynağı olduğu göz ardı edilemez.Ülkemizde Spırıted Away ile tanınan daha sonrasında öncesinde gerçekleştirdiği yapımlar ev sineması sayesinde iyiden iyiye seven bir kitle oluşturdu.Abla huysuz kız kardeşine sahip çıkmanın yanında annesine olan düşkünlüğünden dolayı bir an evvel annesinin sağlığına kavuşmasını beklemektedir.Bir yandan da yeni çevresine alışmaya çalışmakta,okulda arkadaş bağlarını kurmak istemektedir.Her ne kadar söz dinlemez bir kardeş olsa da ablasına ayrı bir tutkunluğu vardır.Baba ise bir yandan çalışmakta bir yandan annelerinin yokluğunu evlatlarına hissettirmemeye çalışır.Hayalgücünün sınırlarını zorlayan olaylarla karşı karşıya kalan küçük kız mutluluğun bir başka yüzünü görür.Birçok önemli duyguyu bu kadar kısa sürede anlatması yılların ustalığı olmasının yanı sıra doğuştan gelen bir yeti gibi Mıyazakı için.Kardeş bağlarının hassasiyetinden,aralarında zaman zaman olan kırılganlıklarından,birbirlerinden beklentileri,bir bakış ile bir söz ile ne demek istediğini anlaması,bir ailenin zor durumlarda anne ya da baba tarafından daha fazla görev üstlenmesi,birşeyleri toparlamak için azim örneği oluşturması,anne sevgisinin beis tanımaması,küçükte olsak büyükte olsak önyargının tuzağına bir güzel düşmemizi & sonrasında hüküm verdiğimiz kişiyi gücendirmemizi & daha sonrasında ise tüm bu düşündüklerimizin büyük bir yanılgıdan ibaret olduğunu görüp sevgimizi avuçlarımızda sunmamızı,çaba sarfetmemizi...gibi gönül konularıa eğilen,çok fazla dramatize etmeden seyircinin önüne seren hoş bir anime filmi.Mıyazakı filmlerinin yaşı olmadığı gibi,küçük yaşlardaki çocukların zekasına & hayalgücüne inanılmaz bir katkısı vardır.Kendi yılında & sonrasında çeşitli festivallerden En İyi Yönetmen & En İyi Film Ödülünü alarak dönen filmi mutlaka izlemenizi isterim.
  Yorumları göster
  Back to Top