Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Tez
  Tez
  Vizyon tarihi 3 Ocak 2003 (2s 10dk)
  Oyuncular: Walter Prieto, Emiliano Otegui, Ana Torrent devamı
  Tür Gerilim
  Ülke İspanya
  Üyeler
  4,1 258 Puanlama ve 65 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Sakin ve kendi halinde bir üniversite öğrencisi olan Angela, tez konusu olarak seçtiği ‘sinemada şiddet’ temasıyla ilgili problemler yaşamaktadır. Genç kadın izlemeye bile dayanamadığı şiddet kavramından o kadar bihaberdir ki okuldaki başka bir öğrenciden yardım almaya karar verir. İlginç ve gizemli bir görünüme sahip olan Chema korku filmleri konusunda üst düzey bir bilgiye sahiptir. İkili proje üzerine çalışırlarken, Angela talihsiz bir tesadüfle tez profesörünün ölümüne tanık olur. Yaşlı adam sinema salonunda bir filmi izlerken ölü bulunmuştur. Bu anı görebilen tek kişi olan Angela, kasedi ele geçirir ve gördüğü şey karşısında şoke olur. Bu kaset hem okulun kirli oyunlarını hem de saklı kalan bir katilin kimliğini açığa çıkaracaktır.
  İspanya sinemasının son dönemde yetiştirdiği en yetenekli yönetmen olarak kabul edilen Alejandro Amenabar’ın henüz 24 yaşındayken çektiği bu filmi için başyapıt desek afaki kaçmaz.
  Orijinal adı

  Tesis

  Dağıtımcı -
  Daha fazla
  Yapım yılı 1996
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil İspanyolca
  Görüntü formatı 35 mm
  Renk Renkli
  Ses formatı Stereo
  Yapım formatı 1.85 : 1
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Tez

  <b>Tez</b>’i <i>Görme Arzusu</i>

  Nur Özgenalp
  Tez'i, 1995'te; tüm dünyada hızla kendine belli bir hayran kitlesi toplayan ve işinde genç yaşına rağmen inkar edilemeyecek bir ustalığa ulaşan 23 yaşındaki Alejandro Amenabar yazdı ve beyazperdeye aktardı. Film; Madrid metrosunda bir kaza sonucu trenin boşaltılmasıyla başlar. Filmin kahramanı Angela trenden inerken; çevresindeki fısıltılar arasından yükselen "Tren yoluna sakın bakmayın." uyarılarına rağmen hemen kalabalıktan sıyrılıp tren yoluna bakmaya çalışır. Görme arzusuna; özellikle de korkunç ve tiksindirici olanı görme arzusuna engel olamaz. Tez; vahşet, acı, sapkın arzular ve cinsel dinamiklerden yola çıkarak; beyazperde ve seyirci arasındaki suç ortaklığı üzerine bir "tez" sunuyor. Kendi gerçeğini arayan ve bir çeşit illüzyon olan sinema görüntüsü ile snuff ve porno filmlerindeki "gerçek görüntü"nün çekiciliği arasındaki uzlaştırılamaz gerginliğe yükleniyor. "Medyada Şiddet" üz...
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Oyuncular

  Walter Prieto
  Rolü : Vigilante tren
  Emiliano Otegui
  Rolü : Profesor 2º
  Ana Torrent
  Rolü : Ángela
  Fele Martínez
  Rolü : Chema
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Üye eleştirisi

  walkabout-2
  En popüler olumlu eleştiri

  Yazar: walkabout-2, Tarih: 31/12/2002

  5,0Kusursuz!
  bu film daha önce İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. Ayrıca bir süredir, İstanbul’daki birkaç yerde DVD ...
  Devamını oku
  Chev
  Yapılan son negatif yorum

  Yazar: Chev, Tarih: 04/05/2010

  0,5Berbat
  Beni acayip sıktı bu film..Nesi bu kadar sevilmiş bilmiorum ama sonunu getiremedim..
  Tüm üye eleştirileri
  dağılımı 65 Eleştiri notla
  11 Eleştiri
  34 Eleştiri
  9 Eleştiri
  9 Eleştiri
  1 Eleştiri
  1 Eleştiri
  Tez hakkında görüşlerin ?
  65 Üye eleştirisi

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  Sinemanın En Psikopat 100 Karakteri!*
  HABERLER - Özel Dosyalar
  27 Ağustos 2015 Perşembe

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • UGUR-TAZEG?L
   GERİLİM FİLMLERİ İÇİNDE ELMAS GİBİ PARLAYAN GERÇEK BİR BAŞYAPIT 10/10İspanyol sinemasının son yıllarda ki en büyük isimlerinden Alejandro Amenàbar’ın Tez’i ülkemize bir hayli geç gelsede yönetmenin genç yaşta çektiği bu film 1996 yılında onun ne büyük sinemacı olacağını müjdeler gibiymiş. Amenábar'ın tezi niteliğinde ki bu olağanüstü film hem baştan sona bitmeyen adrenalin dolu bir film, hem de kusursuz bir snuff filmi. Bu ilk filmi ile Tez korku sinemasının en iyi örneklerinden, gerçek bir başyapıt.Abre los ojos (1997), The Others (2001) ve Mar adentrö (2004) gibi önemli filmleri yöneten Alejandro Amenábar, İspanyol sinemasının önemli yönetmenlerinden birisi. İkinci uzun metrajlı filmi “Tesis” ile adından söz ettirmeyi başarmıştı. Alejandro Amenábar, bu filmi çektiğinde henüz öğrenciydi ve mekan olarak okulunu kullanmış. 1996 yılındaki bir film için oldukça cesur ve marjinal bir konuya değinilmiş. Şiddet üzerinden şiddet içerikli bir filme imza aran Amenábar, sinemada farklı bir yerde durmak istediğini daha o zaman belli etmiş. Angela üniversitede şiddet içerikli bir tez hazırlarken, araştırmaları sırasında acı bir gerçekle karşılaşıyor. Aynı üniversitede okuyan başka bir gencin vahşi bir şekilde öldürüldüğüne tanık oluyor. Hazırladığı tez sıradan bir konu olmaktan çıkıyor ve gerçek hayata adım atıyor. Şiddet bir şekilde boyut değiştiriyor. Sinemada şiddet sahneleri her zaman prim yapan bir konu olmuştur fakat şiddeti bu kadar farklı bir şekilde ele alan filmlere rastlamak oldukça zor. Tesis’in hikaye anlatımı, sinema dili ve korku kavramını ele alış biçimi dikkat çekiyor. Gerilim unsurları başarılı bir şekilde aktarılmış. Korkunun saf halini yansıtmaya çalışmış ve bu açıdan özgün bir çalışma olmuş. İspanya’nın Oscar’ı olarak bilinen Goya’da 8 dalda adaylık almış ve bunlardan 7 tanesini kazanmıştı. Ángela karakterini canlandıran (Ana Torrent) oyuncunun soyisminin “Torrent” olması beni gülümsetti. Eduardo Noriega yönetmenin bir sonraki filmi olan “Abre los ojos”un kadrosunda yer aldığını hatırlatalım.
  Yorumları göster
  Back to Top