Sır
Sır
Vizyon Tarihi (1s 45dk
Yönetmen:
Oyuncular: Jessica Biel, Jodelle Ferland, Stephen McHattie devamı...
Tür Gerilim , Korku
Ülke ABD , Kanada
Beyazperde   3,0
Basın   3,0 4 kritik
Kullanıcı   3,0 45 oylama 10 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

O güne kadar sıradan hayatların sürdürüldüğü Cold Rock kasabası kimsenin çözemediği bir lanetle karşı karşıyadır. Zira kasabanın küçük çocukları geride hiçbir iz bırakmadan teker teker kaybolurlar, kimse akıbetlerini öğrenemez. Bir yandan da yayılan dedikodulara göre dev gibi uzun boylu bir adam çocukları kaçıran kişidir.
Yalnız bir anne olarak ekonomik sıkıntılarla boğuşan Julia ise söylentileri kulak ardı eder, görünürde daha büyük sıkıntıları vardır ama bir gece yarısı oğlunun iri yarı bir siluet tarafından kaçırıldığını görür. Oğlunun hayatını kurtarmak için her riski göze alan anneye, olayları araştıran dedektif Dodd ve kasabanın şerifi de destek olacaktır. Esrarengiz adamın sırrı ortaya çıkacak mıdır?
Filmin baş rolünü güzel oyuncu Jessica Biel üstlenirken, kadroda Stephen McHattie ve William B. Davis de yer alıyor. Filmin senaryosu ve yönetmenliği ise daha önce de korku ve gerilim temasında işlere imza atan Pascal Laugier'a ait.

Orijinal adı
The Tall Man
İlginç bilgiler
1 başlık
Dağıtımcı
UIP Türkiye
Türkiye Box Office
43.180 kişi izlemiş
Yapım yılı
2012
Bütçe
18 200 000 $
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat
3,0

Mit mi, gerçek mi?
Fırat Ataç

Tahmin edilmesi güç, formüllerden arınmış İşkence Odası (Martyrs) ile özel olarak Fransız Yeni Korku Dalgası'na genel olarak da modern korkuya bir hazine hediye eden Pascal Laugier, ilk İngilizce filmi ile karşımızda. İşkence Odası ile elde ettiği başarının ardından diğer tüm Avrupalı yönetmenler gibi Hollywood'a transfer olan Laugier'in bu dönemi biraz sancılı geçmişti aslında. İlk olarak Hellraiserr'ın yeniden çevrimi için anlaşılan Laugier, söylentilere göre stüdyonun kendisini hiç özgür bırakmaması sebebiyle tası tarağı toplayıp Sır (The Tall Man) üzerinde çalışmaya başlamış. Bununla da yetinmeyen yönetmen filminin safi bir Amerikan yapımı olmasından korkmuş olacak ki Fransız ve Kanadalı yapımcıları da işin içine dahil etmiş. Bu tercihler sayesinde Sır'rı Avrupa filmi duyarlılıklarına sahip bir kıvama sokan yönetmen, sırf inandığı değerlerin arkasında durduğu için bile kocaman bir takdiri hakediyor.

Sır, sinopsisinin sadece gereklilikten sinemaseverlerle paylaşıldığı bir film. Konusunu okuduğunuzda küçük bir kasabaya musallat olan kötülükle karşı karşıya olduğunuzu düşündüren film, ilerleyişini bol miktarda twist üzerine kurduğundan beklentilerinizle fena halde çelişiyor. Madenlerin kapanmasından sonra inanılmaz derecede fakirleşen bir kasabayı mekan olarak seçen hikaye, kasabadaki çocukların teker teker ortadan kaybolmasının ardındaki gizemin peşine düşüyor. Yerel halk çocukları 'Uzun Adam' adını verdikleri bir efsanenin aldığını düşünürken, kasabanın hemşiresi daha mantıklı düşünmeyi seçmiş. E tabii mantık da bir yere kadar. Bir gece onun da çocuğu ortadan kaybolunca bunun bir mit mi, yoksa gerçek mi olduğu konusunda onun da kafayı yorması gerekiyor.

Hikayenin buraya kadarki kısmı hiç bir şey, bundan sonraki kısmı ise çok şey anlatıyor. Yine de ben o taraflara mümkün mertebe girmeyip sizi sürprizlere açık bırakacağım. Ortada ilk yarıyı klişelerle ve sade bir düzlemde örüp, ikinci yarıyı tamamen farklı bir moda sokan başarılı bir plan var çünkü. Yönetmen tıpkı İşkence Odası'nda yaptığı ve muhtemelen bundan sonraki senelerde alamet-i farikası olarak anılacak, 'filmi ortasında resetleme' işini yine ustaca kotarmış. O filmi şaşırtıcı yapan neyse, bunu da yapan o temel olarak. Bu resetleme işleminden sonra hikayesini yeniden elden geçiren filmin, künyesinde yazan korku/gerilim türünü incelikli bir şekilde dram/gizem'e çevirmesi bazı seyircilerce yadırganacak olsa da korkusuz bir hareket. Zaten Laugier'in yaptığı da tam olarak bu: Risk almak.

Uzun süredir saklanan sırlar, yüzeye çıkmayı bekleyen gerçekler, komplo teorileri ve hiç beklenmedik karakter motivasyonları filmi bir süreden sonra takip edilmesi güç bir hale getirse de bu durumdan rahatsız olduğumu söyleyemeyeceğim. Yine de seyirciyi sürekli yanlış yönlendirip, seçtiğin yönü de yanlış gösteren filmin biraz daha 'sakin' olmasını tercih ederdim. Belli bir andan sonra bu durum tansiyonun tamamen düşmesine sebebiyet verse de asıl problem hem tansiyonun düşmesine izin verip hem de cevaplanmamış sorular bırakmakta ortaya çıkıyor.

Uzun Adam efsanesinin korkuya sürüklediği Cold Rock kasabasının ise filmde birden fazla görevi var. Bunlardan ilki bu mekanın bir metafor olarak seçilmiş olması. Fakirlikten çürümüş olan bu kasabanın karşısına nasıl olduğunu anlatamayacağım şekilde konan daha refahlı yaşam standartları filmin provakatif tarafınının da kaynağı durumunda. Doğduğumuz yerin ayrılmaz bir bütünü olup olmadığımızdan, daha iyisini hakedip haketmediğimize, bütün bunlara kimin karar verdiğinden, sistemin bozukluğuna kadar içi çok dolu olmasa da düşünceleririni sıralayan filmde Cold Rock'ın ikinci görevi ise korkutucu atmosferi. Çocukların ortadan kaybolduğu ürkütücü peri masallarının olmazsa olmazları karanlık ormanlar, dağlar ile çevrilmiş izole mekan, sosyalleşmenin tek imkanı olan köhne lokantada bir araya gelmiş bitik insanlar...Tüm bunlar filmin kalibresini bir kat daha arttıran unsurlar.

Jessica Biel'ın aynı zamanda yapımcılarından biri olduğu filmde, belki de bundan dolayı ortaya koyduğu ekstra adanmışlıkla kariyerinin en iyi işlerinden birini çıkardığını söylememiz gerek. Amiyane tabirle 'adamı günaha sokacak' fiziksel avantajlarını bir kenara bırakırsak; 'bu kız da oyunculuk yapabiliyormuş' sonucuna varmanız işten bile değil.

Son tavsiyem, Sır'a ne bir korku, ne bir canavar, ne de bir slasher filmi olarak yaklaşmanız olur. Bu haliyle film, bazı tür hayranlarına uzakta bir yerde seyretse de, orijinal fikirlere açık olanları kolayca tavlayacaktır. Çok yakın bir zamanda janrın en önemli yönetmenlerinden biri olacağına kesin olarak kanaat getirdiğim Pascal Laugier'in yeteneklerinin beyazperdedeki yansımalarını görmek de cabası...

firat_atac@hotmail.com
firatatac.tumblr.com
twitter:firatatac

Eleştirinin tamamı
Sır Orijinal Fragman
17.521 gösterim

Oyuncular Sır

Tüm oyuncular ve teknik ekip
Ortalama puan:   3,0
 •   Kültür Mafyası
 •   Sabah
 •   Tersninja
 •   Sadibey
4 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Sır

Yapılan son pozitif yorum Haber: vista666
  4,0 - Çok iyi

Filmi izlerken ne kadar sıradan diye aklınıza gelebilir,ama hiç öyle değil,öyle bir sona gidiyorki film,konu kimsenin aklına gelmeyecek bir şekilde vuku buluyor,izleyin derim.

Yapılan son negatif yorum Haber: Rollercoaster Şubat 02, 2013 de
  3,0 - Fena değil

Hakkını vermem lazım,ilk dakikadan itibaren yönetmenin ağına düştüm.Senaryodaki boşlukları,mekanları ve hatta oyuncuların makyajlarını bile kullanarak beni film boyunca istediği gibi yönlendirdi.Me... Daha fazla

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 0 kritik     0%
 • 3 kritik     30%
 • 5 kritik     50%
 • 1 kritik     10%
 • 1 kritik     10%
 • 0 kritik     0%
10 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Sır

35 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Sır

Yönetmen Hakkında
Sır ile ilgili enterasan bilgiler

Yönetmen Pascal Laugier uluslararası ilk önemli çıkışını 2008 yılında Toronto Film Festivali'nin resmi seçkisinde de yer alan Martyrs isimli film ile yapmıştı.

1 başlık

Son haberler Sır

 • Vizyon Kadınların!

  Vizyon Kadınların!

  06 Eylül 2012 Perşembe | Haberler - Gündemdeki Filmler
   
   

  Bu hafta gösterime 8 film giriyor! Devamını oku

 • Vizyondaki Filmler!

  Vizyondaki Filmler!

  06 Eylül 2012 Perşembe | Dosyalar - Özel Dosyalar

  7-13 Eylül haftasında tam 8 yeni film vizyona giriyor... Şimdi Gel Gör Beni'den Cesur'a vizyondaki filmler...

 • The Tall Man (Sır) 7 Eylül'de Sinemalarda!

  The Tall Man (Sır) 7 Eylül'de Sinemalarda!

  16 Ağustos 2012 Perşembe | Haberler - Gündemdeki Filmler

  Korku kabuk değiştiriyor...

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2012'deki en iyi filmler2012'nin en iyi Gerilim filmleri

Yorumlar

 • omurkomur

  ters köşe olacaksınız..10 üzerinden 7

 • Ufuk C?nakli

  M. Night Shyamalan köy filimndekı yasadıgım husaranın aynısı gerceklestı.Film gerılım gıbı baslıyor sonuna dogru ahlakı mesaj verme ısıne gırıyor.Bekletıler ıcınde gıdılmesı husran doguru...

 • Esra D.

  Değişik bir tarz olmuş,beğendim filmi.gerilim gibi başlıyor, ortalarda çok farklı bir yere sürükleniyor film.konusu itibariyle çok yorum yapmak istemiyorum ki bu filmin ana temasını ele vermek olur.farklı bir tarz olmuş,izleyin derim.

 • oguzhan m.

  para ve daha iyi koşullarda yaşamak için ailelerini satan cocuklar :)

 • aysun t.

  oguzhan m. nasıl bir insansın sen yaa, filmin sonunu yazmıssın tek cümlede.Spoiler diye birsey duydun mu? Keske senin ailende senin satma fikrini ciddi ciddi degerlendirseydi.

 • eser81

  zaman kaybında başka birşey değil...6.his ile pazarlama çalışmasını anlamak hiç mümkün değil...uzak durun...2/10

 • MojoRising

  Uyarı: Eleştiri film hakkında sürprizbozanlar (spoiler) içermektedir. Filmi dün sinemada izledim. Filmden çıktıktan sonra kafamda film hakkında pek olumlu bir düşünce yoktu açıkcası. Eve geldikten sonra film üzerinde düşündükçe o kadar da kötü bir film olmadığının hakkını teslim ettim. Filmi belki korku-gerilim filmi beklentisiyle izlediğimden olsa gerek çok beğenmemiştim ama yönetmen farklı ve cesur bir işin altına girmiş. Bu da bana göre sinema adına cesur ve yaratıcı bir girişim. Ortaya da çok farklı bir film ortaya çıkmış. Film, Amerikan sinemasının görselliğiyle, Avrupa sinemasının sosyal duyarlılığını birleştirmiş. Sosyal mesajlar içeren filmleri sevenler ve sinemada yeni denemelere açık olanlar bu filmi beğeneceklerdir. ''Biraz korkalım, eğlenelim'' mantığıyla filme gitmek isteyen arkadaşlar filmden uzak dururlarsa kendileri açısından daha iyi olur galiba. Son olarak Jessica Biel başarılı bir oyuncu değil. Ne kadar zorlasa da bu filmde de çıtayı yukarı çekememiş bence. Biel yerine bu karakter mesela Kidman tarafından canlandırılsaydı film birkaç gömlek yukarı çıkardı kesinlikle.

 • Dilaa

  Fazla beklenti sarsabilir...

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Kardeşim Benim
  4,1

Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Burak Özçivit, Murat Boz
Komedi
Fragman

Diriliş
  4,1

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy
Western
Fragman

Alvin ve Sincaplar: Yol Macerası
  3,8

Yönetmen: Walt Becker
Oyuncular: Jason Lee, Kimberly Williams-Paisley
Animasyon
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Beyazperde'de Bu Hafta (5-11 Şubat)
1.325 gösterim
Hep Yek - Fragman (2)
58.864 gösterim
Ip Man 3 - Türkçe Altyazılı Fragman (2)
6.726 gösterim
Me Before You - Orijinal Fragman
4.000 gösterim
Demolition Orijinal Fragman (2)
847 gösterim
Buz Devri 5 - Türkçe Dublajlı Fragman
10.983 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Natalie Dormer'lı The Forest Filminden Yeni Poster Geldi!
Natalie Dormer'lı The Forest Filminden Yeni Poster Geldi!
Tweet  
 
High-Rise Filminden Yeni Fragman!
High-Rise Filminden Yeni Fragman!
Tweet  
 
Jason Bourne'dan Altyazılı Video!
Jason Bourne'dan Altyazılı Video!
Tweet  
 
Fifty Shades Freed'in Kadrosuna Yeni İsim!
Fifty Shades Freed'in Kadrosuna Yeni İsim!
Tweet  
 
Daniel Gerson Hayatını Kaybetti!
Daniel Gerson Hayatını Kaybetti!
Tweet  
 
!f İstanbul’un 2016 Konukları Kimler?
!f İstanbul’un 2016 Konukları Kimler?
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri