Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Gişe Memuru
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,0
  Yetersiz
  Gişe Memuru

  Gişe Memuru

  Ali Ercivan
  Bu yılın merakla ve ümitle beklenen yerli yapımlarından biriydi Gişe Memuru. İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi de bu yüzden hıncahınç doluydu. Klip-vari bir açılış sekansı izledik önce. Hızlı bir kurguyla jenerik boyunca otobanlardaki gişe memurlarının dünyasına girdik. Sonra film başladı. Yani ilk diyaloglu, mizansenli sahneler geldi. Ve film aniden Akasya Durağı'na dönüşüverdi.

  İlk burada irkildim. Dünyaya çarpacak bir meteor olması gibi yan öğelere takılmadım, hayır, bu basit diyalog sahnelerindeki amatörlükte irkildim.

  Kahramanımız Kenan'ın sıkıntılı iş ve ev yaşamlarını izledik bunu takiben. Kırılma noktasını ve çıkardığı olay sonrasında ücra bir gişeye sürülmesini. İşte bundan sonra filmin yapısı iyice skeçlerden ibaret hale geldi. Gişeye gelen her yeni kişiyle bir başka skeç. Kenan'ın aşık olma, boğucu hayatından kurtulma hayalleri.  Yalnız hiçbiri Nadir Sarıbacak'ın yer aldığı skeç kadar eğlendirmedi. İlk kez Uzak İhtimal'de hayran kaldığımız Sarıbacak, komedi zamanlamasıyla da etkiledi bizi. Kenan'ı canlandıran Serkan Ercan'ın müthiş oynuyor olması da beklenmedik değildi. Yetenekli bir oyuncu olduğunu zaten biliyorduk.

  Ancak skeçlerden oluşan yapı ve filmin giderek su yüzüne çıkan niyeti can sıkıcıydı. Neydi o niyet? Her erkek, dönür dolaşır babası olur. Yüzlerce, binlerce kez işlenmiş bir fasit daire öyküsü. Sürecini yeterli incelikle işlemeden ama.

  Bir de itiraf etmem gerekiyor ki, filmde yaşadığım hayalkırıklığının üstüne, gösterimin ardından düzenlenen soru-cevap bölümünde yönetmen Tolga Karaçelik'in kendini fazla ciddiye alan, hatta kibirli tavrı da tuz biber ekti. Ben ve çevremdeki bir kısım insanın şahsi kanaatidir tabii.  Görüntü yönetiminden kurgusuna, oyunculuklarından hele hele müziklerine kadar işçiliği başarılı bir yapım Gişe Memuru. Ama içi boş. Zaten cilasına daha çok özen gösterilmiş. Laf aramızda, işin biraz tribinde. Referans isterseniz, örneğin Sofia Coppola'nın son filmi Başka Bir Yerde'yi (Somewehere) sevdiyseniz, zevk almanız mümkün. O filmden hiç hazzetmemiş biri olarak, benim yazdığım eleştiri de böyle çıktı tabii.

  Bütün bu sebeplerden dolayıdır ki Gişe Memuru'nu Bant dergisi okuyucularına hararetle tavsiye ediyorum. Gücenmek yok.


  Twitter: aliercivan
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top