Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Labirent: Ölümcül Kaçış
  Ortalama puan
  4,3
  1466 Puanlama ve 333 Eleştiri
  dağılımı 333 Eleştiri notla
  102 Eleştiri
  92 Eleştiri
  98 Eleştiri
  27 Eleştiri
  11 Eleştiri
  3 Eleştiri
  Labirent: Ölümcül Kaçış hakkında görüşlerin ?

  333 kullanıcı eleştirisi

  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takip Et! 1315 Takipçi 873 Eleştirisini Oku

  3,0
  21 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Filme bugun gitme fırsatı buldum özetlemek gerekirsem son yıllarda beyaz perdenin gişe garantili olarak gördüğü kitaptan uyarlama filmlerden bir tane daha.Normalde alışık olduğumuz uyarlama türleri Fantastik veya bilim kurgu olurdu.Film ise Aksiyon-gizem türünde olmuş.Gizem yönünden film sizi kendi kendinize soru sormaya zorluyor fakat filmin sonunda verilen 15 dk lık cevap ise sizi başka bir film türüne fırlatıp atıyor ne alaka diyorsunuz Ki ben verilen cavabı pek sevmedim daha doğrusu tatmin etmedi.Oyunculuk yönünden bakacak olursak Dylan O'Brien ve bir iki oyuncu harici sırıtıyordu.Hele hele tek kız oyuncu olan hanfendi sırıtmayı bırak kahkaha atıyordu :) Sanırsın sahne başlamadan önce gerçekten hafızasını silmişlerde ondan dolayı bön bön bakıyor.Efektlere gelecek olursak artık masraftan kaçılsın diyemi yoksa efektler belli olmasın diyemi bilmiyorum ama karanlık sahneler o kadar fazlaki filmdeki tek düşman olan azaplıları adam akıllı bir kere bile göremedim desem yalan olmaz.Sonuça geleyim çok büyük beklenti olmadan giderseniz beğenebilirsiniz.Efektler için gitmek veyahut eğleneyim diye gidecek olursanız hiç gitmeyin daha iyi paranız cebinizde kalır .Umarım devam filmi daha iyi olur fakat gideceğimi pek zannetmiyorum seçim sizin?... iyi seyirler...
  Çağla Nur A.
  Çağla Nur A.

  Takip Et! 4 Takipçi Eleştirisini Oku

  5,0
  20 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  valla filme az puan vermişler. gayet güzel ve heyecanlı. oyunculuklar güzel. sadece bıraz açlık oyunlarına benzetilmiş.
  Emin E.
  Emin E.

  Takip Et! 1 Takipçi 2 Eleştirisini Oku

  5,0
  30 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Seyri keyifli, hadi canım diyeceğiniz sonunda kafanızın karışacağız ama merakla izleyeceğiniz güzel bir film.
  Kubilay K.
  Kubilay K.

  Takip Et! 2 Takipçi 3 Eleştirisini Oku

  4,0
  25 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  Genelde seri filmlerin ilki çok başarılı oluyor. Filmden çok bahsetmek gerekmez. Ancak başarılı bir film harcadığınız zamana değiyor. Başarılı serilerin devam filmleri salondan çıkarken aklınızda metafor sahneleri oluşturur ya işte buda bence öyle. İyi seyiler..
  Gokhan O
  Gokhan O

  Takip Et! 2 Takipçi 41 Eleştirisini Oku

  1,5
  13 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  Kullanıcı yorumlarına inanamıyorum. Ben başka bir film mi izledim acaba. Zaman kaybından başka bir şey değildi bu film. Dracula bundan çok daha iyi bir filmdi. Sanırım Cem Yılmaz filmini en boş filmlerin olduğu haftaya bilerek denk getirmiş :)
  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! 3369 Takipçi 1 698 Eleştirisini Oku

  3,0
  5 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Özellikle son 5 yılda belki "yepyeni" diyemeyeceğimiz, ancak kesinlikle öncüllerinden farklı karakteristiklere sahip olan bir tür çıktı, hem edebiyat, hem de doğal olarak sinema dünyasında: "Genç yetişkin filmleri". O yaşlardaki kardeşlerimiz alınmasın ama (çünkü ortada onlar açısından olumsuz bir durum yok) biz bu türe kısacası "ergen filmleri" dedik ve bana kalırsa da ilk tanımdan daha iyi karşılıyor bu türü. Son yıllarda en yüksek hasılat yapan iki tanesi, zannediyorum hemen aklınıza gelmiştir: Twilight ve Hunger Games serileri. Aralarda Divergent gibi seriler de çıktı. Harry Potter'ı neden ilk başta saymadığımı soracak olursanız, bence onun daha farklı bir kategoride oluşu derim. Tabii ki o da bir "genç yetişkin" filmi, özellikle serinin son 3-4 filmiyle. Ancak tüm seri olarak düşündüğümüzde, çocukluklarından başlayan o süreç aklımıza geliyor ve onu günümüzün bu popüler kategorisine birebir sokamıyorum. Kısacası, "The Maze Runner" da ergen filmleri arasındaki yerini alıyor. Bunlar genelde zorlama hikayeleri olan, genç kızlar ve genç erkeklerin melodram kral ve kraliçeleri haline geldiği, sığ senaryolu, gerçek dışı aksiyonlu, hafif karakterlere sahip olan filmler. Sıkmadan izletiyorlar belki kendilerini, ancak günün sonunda elinizde bir şey kalmıyor, "izle-geç" filmlerinin doruk noktası yani. Özellikle genç kızlar arasında popüler olacak bir iki erkek kahraman da çıkıyor tabii bu filmlerden. Siyasi ve toplumsal söylemlere, sistem eleştirilerine giriyor bazıları da, tatmin edici seviyede olmasa da. "The Maze Runner", bir ergen filminden ne bekliyorsanız hepsini size vaat ediyor. Yalnız bu ilk halkada, romantizmin yerini daha çok bilim-kurgu alıyor diyebiliriz. Kitaplarını okumadım ancak muhtemelen romantik ilişkiler ikinci filmden itibaren biraz daha ön plana çıkacaktır, "Twilight" düzeyine çıkmasa da.
  Ali Y.
  Ali Y.

  Takip Et! 45 Takipçi 399 Eleştirisini Oku

  1,5
  10 Aralık 2014 tarihinde eklendi
  konu içerik kurgu bakımından çok vasat bir filim olmuş
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! 1860 Takipçi 1 684 Eleştirisini Oku

  3,5
  4 Aralık 2014 tarihinde eklendi
  Gizem unsurunu sonuna kadar saklayan,biraz açlık oyunlarına benzeyen bir roman uyarlaması the maze runner bakalım devam filmleri nasıl olucak?
  volkanick
  volkanick

  Takip Et! 230 Takipçi 679 Eleştirisini Oku

  3,0
  26 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Orijinal isminde geçen 'runner-koşucu' kelimesine uygun olarak hızlı bir tempoyla ilerleyen heyecanlı bir film. Hepimiz kendimizin kurmadığı sistemlerin içine doğuyoruz.Sistemler birbirinden farklı olsa da ortak noktaları içinde yaşayanlara sürekli bir korku pompalaması.Sistemler ayakta kalmalarını kurallara uyulmaması durumunda başımıza çok kötü şeyler geleceği hipotezine borçlular.Arada sistemi karşı çıkanlar olursa bunlar cezalandırılır.Sistemde ki çarpıklıklar bu dış destekli (!) isyancılara yüklenir.Kaderine (!) razı olanlara da her şey bu isyancıların suçu denir. Bu film de başlangıçta bir sistem eleştirisi havası veriyor.Ancak film ilerledikçe bu alt metin silikleşiyor.Bir taraftan 'isyan iyidir' derken bir taraftan sisteme bağlı kalmadıklarında durumun kendileri için daha da kötüleşeceğini göstermişler.Bu yüzden serinin devam filmlerinde (kitabı okumayanlar için) asıl mesajı göreceğiz.Ama umarım olayı Resident Evil'e bağlamazlar. Daha çok gençlere hitap eden film sürekli ortaya çıkan belirsizlikler ve cevaplar ile akıcı bir şekilde ilerliyor.O yüzden herkes sıkılmadan izleyebilir.Yaratık efektlerini çok başarılı bulmadım. Bir de özellikle gençlik filmlerinde duymaya alıştığımız bir hollywood klişesi olan 'bu senin seçimin' olayı olmasaydı iyiydi.
  Ata Kalinyazgan
  Ata Kalinyazgan

  Takip Et! 30 Takipçi 204 Eleştirisini Oku

  3,0
  22 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  (...) İlk uzun metrajında, kolaya kaçarak bir 'çok satan roman' uyarlaması yapmayı tercih eden Wes Ball, aslında kendi türü içinde hiç de fena olmayan bir ilk filme imza atıyor. James Dashner'ın romanından perdeye aktardığı Labirent: Ölümcül Kaçış, hemen hemen Açlık Oyunları'nın ilk filminin tadında ve birkaç ay önce izlediğimiz Uyumsuz'dan bir tık ileride olmayı başarıyor. En önemlisi de, akrabalarının yanında ayrıca Sineklerin Tanrısı, Küp ve Lost gibi klasiklerden de esintiler bulunan hayli tanıdık hikayesini gizemini sonuna kadar koruyarak anlatıyor ve merakla izleniyor. Belli başlı sorunları da ara sıra göze çarpıyor ama en nihayetinde devam filmleri için daha büyük umutlar besleyeceğiniz biraz klişe ama şık bir finalle sona eriyor.
  The-Erinch
  The-Erinch

  Takip Et! 21 Takipçi 217 Eleştirisini Oku

  3,5
  20 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Ergen üstü bir film....zaten salondaki ortalamadanda belliydi...amma ben kendimde beğendim..bana bir aralar nbc de yayınlanan Persons Unknown adlı bir diziyi inanılmaz hatırlattı....Belli dizi ve filmlerden aşina genç oyuncularla süslü,sürükleyici ve gerilimi yüksek ve sonu iyi bağlanmış bir filmdi...
  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! 52 Takipçi 301 Eleştirisini Oku

  3,5
  20 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Yine bir gençlik roman uyarlaması ile yine karşımızdalar. Harry Potter ve Alacakranlık serisi gibi yüksek hasılat getiren filmlerden sonra son zamanlarda Vampir Akademisi ve Ender's Game gibi gişede kötü sonuç veren ve Açlık Oyunları, Uyumsuz gibi de bir fenomene dönüşen gençlik aksiyon-romantik filmlerini aştık. Şimdi de bu tarz filmlerden sonra yine bu türde bir film geliyor. The Maze Runner. Peki bu filmin beyazperdeye uyarlanması iyi mi olmuş? Bence olmuş. Film, Thomas'ın bir asansörde uyanıp, Kayran adlı bir yerde uyanır. Thomas, adını, geçmişini veya neler olup bittiğinden habersizdir ve olduğu yer de koca bir labirentin göbeğidir. Ayrıca labirentin etrafında da "Azap Verenler" adlı yaratıklar vardır. Thomas ve diğer insanlar buradan çıkmanın bir yolunu ararlar. Aslında The Maze Runner, sandığınız gibi bir film değil aslında. Fragmanında mesela daha çok labirent ön planda olduğu için bir aksiyon filmiyle karşı karşıya olduğumuzu zannettik. Kimse yanlış anlamasın, bu zaten bir aksiyon filmi fakat ön planda değil. Çünkü filmin acelesi yok. Filmin ilk yarım saatinde Kayran'ı, orada yaşayan insanları, onların düzenini, kuralları ve tehlikeleri görüyoruz. Bu yavaş bir süreç fakat hiç sıkmıyor. Ondan sonraki kısımların büyük bir kısmı labirentte geçiyor fakat ben bu labirentin daha ön planda olacağını düşünmüştüm. Onun yerine labirentte sadece 1 gece durduktan sonra bu kaçış işinin ne kadar rahat olduğunu görüyoruz. Rahat dediğim, labirentteki tüm yollar belli ve Minho isimli bir koşucunun da ezberindedir. Bundan sonraki olaylar çabuk gelişiyor. Bu arada film soru-cevap tekniği ile ilerliyor. Yani Thomas, yeni ne öğrenirse, biz de o şeyi ilk defa görüyoruz. Bu sayede bazı karakterler ile empati kurabiliyoruz. Şimdi teknik ekibe gelirsek eğer, kızların ve bazı erkeklerin aşina olduğu dizi "Teen Wolf"dan tanıdığımız Dylan O'Brian, büyük çapta işi götürüyor. Oyunculuğu ise gerçekçiydi, herkesinki de öyle. Yani oyunculukta ekstra bir şey yok. Yönetmen Wes Ball ise fena değil. Kamera dengeli fakat bazı koşu sahnelerinde oldukça sallantılı olması küçük bir eksi. Fakat bir iki olumsuzluk ve bazı klişelere rağmen "The Maze Runner", başarılı bir aksiyon-bilimkurgu filmi olmayı başarıyor. Herhalde bu puanı vermemin sebebi de ortaya birazcık daha etkileyici bir işin çıkabilmesi. Bu arada filmin sonu gerçekten şaşırtıcı bir biçimde bitiyor. Böyle bir şeyi hiç beklemiyordum. Filmin sonu, bir yandan da devam filminde ortaya etkileyici şeylerin çıkacağının garantisi sayılır. (kitabını okuyanlar bilir Sonuç olarak Açlık Oyunları tarzı teenage aksiyon-bilimkurgu filmleri seviyorsanız "The Maze Runner", uygun bir seçim olur. Sürükleyici ve keyifli bir film. İzlenebilir. 3.5/5
  Önder Y.
  Önder Y.

  Takip Et! 6 Takipçi 72 Eleştirisini Oku

  3,5
  28 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Bu tür filmlerde filmin sonunu getirmeden 2. bölüm çekimlerine beklentileri bırakmak moda oldu,Açlık oyunlarına benzemiş ama onun kadar olamamış.Labirent içinde daha fazla sahneler olmalıydı.
  pembeoje
  pembeoje

  Takip Et! 65 Takipçi 330 Eleştirisini Oku

  5,0
  7 Ekim 2015 tarihinde eklendi
  değişik, ilgi çekici, merak uyandırıcı, muhteşem bir film.
  Tolga M.
  Tolga M.

  Takip Et! 3 Takipçi 22 Eleştirisini Oku

  5,0
  9 Aralık 2014 tarihinde eklendi
  MAZE RUNNER filmine açlık oyunlarına benzetilmiş sahtesimi diyorsunuz o zaman sinema bilginiz0 dır. maze runner açlık oyunlarından daha iyiydi başından sonuna kadar gizemini korudu ve bittmeyen maceralı filmi inanılmaz yaptı özelliklede sonundaki dramı ve merakı filmde kusursuzluk yarattı.Sadece oyuncular acemiydi fakat Dylen Obrien olduğu için sorun çıkmadı.Mutlaka izleyin!!!
  umut_horace
  umut_horace

  Takip Et! 2 Takipçi 17 Eleştirisini Oku

  4,5
  17 Ağustos 2015 tarihinde eklendi
  Çocuklarınıza saklayacağınız bir başyapıt tabii ki değil o kadar da hemen heyecanla 5 puanı yapıştırmamak lazım.. bulunduğu dönem içinde 4.5 puanı hak ediyor..
  Kayhan R.
  Kayhan R.

  Takip Et! 3 Takipçi Eleştirisini Oku

  4,5
  18 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  Herkesin film beğenisi farklıdır. Ama bazı filmler vardır. Çıktıktan sonra da seni etkiler. Dünyayı filmin içinde saklı verilen derslere göre algılamaya başlarsınız. Eğer filmde yalnız bir labirent ve buraya sıkışmış gençleri görüyorsanız şu ana kadar yazdıklarım bile sizin için boşa. - Tutsaklığın rahatlığı -Başa çıkamadığın büyük güçlere yavşa ve gerekirse onların bağışlayıcılığı için kurban ver - öğrenilmiş çaresizlik - Yapay koyulmuş kuralların insanlar üzerindeki muhteşem büyüklükteki etkisi - huzurun en güçlü uyuşturucu olarak içinde bulunduğunuz olumsuz (esaret, ölüm korkusu,yoksunluk vb.) koşulları bir sisle örtmesi - kötü ve iyi yok şu an yaptığın önemli - isyan iyidir! - seçeneklerin olması için (hür olmak için) bazen büyük riskler alınmalı - sana dayatılan güç senin manipüle edilen algılarındır ve fark etmek için merak-cesaret-aptallık ve biraz akıldan oluşan kokteyl gibisi yoktur. - Size söylenen gerçekler (medya (gazete, haber programı, tartışmalar, kitaplar vb.), dedikodular sizin algınızı manipüle eden çoğunlukla eksik taraflı ve yanlıştır. Gerçeği öğrenmek için dışarı çıkacaksın kendi gözlerinle göreceksin (Bunu ilk fark edenlerden biri Amerika ve bize çok iyi öğretti nasıl yapılacağını). Fiziki olarak kendini iyi yetiştirmek(filmdeki koşucular), mental olarak dengeli olmak ve pratik zekayı merakla yönlendirmek içinde bulunduğunuz zor koşullarda size yardım edecek hatta çevrenizdekilerin nezdinde sizi liderliğe sürecektir. - otoriteye karşı huzurlu bir toplumda bir çıban başı çıkıp özgürlük gibi temel bir hak için bile başını dikse toplum kendi huzurunun devamlılığı için çıbanbaşını cezalandırır. Çünkü otoritenin de düşünmemizi istediği üzere içinizdeki çıbanbaşını yola getirin yoksa ben hepinizi yola getirim (örnek: askerlikte hata yapan biri için tüm bölüğün cezalandırılması). Böylece toplum polisine giden yolda büyük bir adım atılmış olur.(Örnek İsviçre Lozan. Polise gerek yok halk otoritenin düzenini bir polis gibi davranarak (gözetleme, şikayet, uyarma, kuralları dikte etme, espiyonaj vb.) sağlar.) - Öyle bir otorite ve esaret olur ki otoriteden kurtulduğunda bile onun boyunduruğundaki huzurlu minicik yuvana dönmek için can atarsın. (Stockholm sendromu mu?) bazı eleştiren arkadaşlar "paraları yetmediğinden filmi karanlık yapmışlar. Efektlere para gitmesin" diye yazmış. affedersiniz ama halt etmişler. Ben ve yanımdaki bir sürü kişi korku sahnelerinin hakkını (bayağı irkilerek) verdiğimizi düşünüyorum. Daha önemlisi filmden çıkan hemen hemen herkes çok güzeldi ve 2. sini muhakkak izleyeceğim mırıltıları eşliğinde salonu terk ediyordu. En yararlı negatif eleştiriyi yapan arkadaş bunları pek duymamış. Bence filme de pek kendini verememiş filmin görüntüsünün bir tık önüne geçememiş. Kaldı ki bence efektleri de çok yerli yerindeydi. Transformers 4 teki gibi 2,5 saat içinde efekt (çok müthiş de olsa) enflasyonuna tabi olunca filmden çıkınca istediğiniz kadar transformers fanı olun çorba haline gelmiş konunun da etkisiyle sıkılarak ve koşarcasına sinemayı terk ediyorsunuz. Ama bu film iyi gerçekten iyi. İçinde bulunduğunuz toplumu ve yaşamı yan koltuğa oturtun ve birlikte gözünüzü açarak seyredin. Snowpiercer filmi de tam buradaki duygu ve düşüncelerime tercüman olan başka bir muhteşem filmdir. Şiddetle tavsiye ederim. İsterseniz oradan alınacak dersleri de (karanlık sahneler efektleri gizlemiş diyen negatif eleştirmen abimize anlatabilirim.) Saygılarımla. Sadece film seyretmek değil filmin dünyaya bakış açım üzerindeki muhteşem etsini de seviyorum diyenlere iyi seyirler (sadece izlemeyin önemli olan ne anlattığı nasıl anlattığında çok siz nasıl etkilendiniz sizin dimağınız üzerinde nasıl bir etki bıraktığı.).
  Mehtap Y.
  Mehtap Y.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  10 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  KESİNLİKLE HARİKA BİR FİLM , GÖNÜL RAHATLIGIYLA İZLEYEBİLİRSİNİZ Tek kötü tarafı Açlık Oyunlarını baz almıslar biraz ona benziyor onun dısında harikaa
  Elif S.
  Elif S.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  7 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  tek kelimeyle harika bin kere bile ızlerım ben bunu
  Furkan D.
  Furkan D.

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  5,0
  24 Eylül 2014 tarihinde eklendi
  Mükemmel ötesi böyle güzel film izlemedim içinde aksiyonu kurgusu herşeyi var
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top