Kaptan Amerika: Kış Askeri
Kaptan Amerika: Kış Askeri
Vizyon Tarihi (2s 8dk
Yönetmen: ,
Oyuncular: Chris Evans, Scarlett Johansson, Anthony Mackie devamı...
Tür Macera , Aksiyon , Bilimkurgu
Ülke ABD
Beyazperde   3,0
Basın   3,9 4 kritik
Kullanıcı   4,3 286 oylama 22 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

"Kaptan Amerika: İlk Yenilmez" seyircileri Marvel çizgi evrenin ilk yıllarına götürmüştü. Yenilmez kahramanımız günümüzde geçen bir devam filmiyle geri dönüyor. Steve Rogers, Nick Fury ve gizli SHIELD örgütü ile işbirliğini koruyarak modern dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Devam filminde öykü bu sefer sosyalist dönem Rusya'sına uzanıyor. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam aslında tam bir ölüm makinasıdır. Rusya tarafından donmuş bir gölde bulunur ve önüne çıkan her şeyi yerle bir etmeye kararlıdır.
Kaptan Amerika yanına Falcon'u ve Kara Dul'u da alarak güç birliği yapar ve soğuk diyarlardan gelen bu düşmana karşı büyük bir mücadeleye girer.
Kaptan Amerika'nın devam filminde başrol Chris Evans'ın yanı sıra kadroda Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson gibi yine renkli isimler kaşımıza çıkacak.

Orijinal adı
Captain America: The Winter Soldier
İlginç bilgiler
5 başlık
Dağıtımcı
UIP Türkiye
Türkiye Box Office
422.848 kişi izlemiş
Yapım yılı
2014
Bütçe
170 000 000 $
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Kaptan Amerika: Kış Askeri

3,0

Standartları düşürmüyor...
Fırat Ataç

Kabul etmek gerekiyor ki Marvel sahip olduğu süper kahraman çeşitliliğinden de faydalanarak daha önce görülmemiş bir seri üretime imza atıyor. Kendi evreninde epik olarak adlandırabileceğimiz Avengers öncesinde, kahramanlarının ortaya çıkış sürecine odaklandığı birinci fazı tamamlayan şirket, altına girdiği 'anlatının bir yerlerde kesişmesi' sorumluluğundan da şu ana kadar alnının akıyla çıkmış gibi. Büyük bir kumar olarak nitelendirilebilecek Iron Man, Thor, Captain America: The First Avenger 'ın, devam filmlerinden daha 'sakin' olması, hem kurulacak zorlu dünyanın temellerini sağlam atma hem de kumarın muhtemel kaybını minimum seviyede tutma çabası olarak okunabilir.  Şu andaki görüntüde, Marvel'in kumarda da aşkta da kazandığı apaçık ortada.

Iron Man 3 ile başlayan Thor: The Dark World ile devam eden ikinci fazın Agents of S.H.I.E.L.D ve Agent Carter dizileriyle televizyon dünyasına da kapak attığını hatırlatmakta fayda var. Tam da 'süper kahraman işlerinin' bu kadar hızlandığı bir dönemde vizyona giren Captain America: The Winter Soldier yapısal olarak ilk Avengers filmine yakın, ikinci film Avengers: Age of Ultron'a 'bizzat' öncül özelliği taşıyor.

Avengers'da yaşanan mevzuların iki sene sonrasındayız. Kaptanın modern dünyaya alışma çabaları son hızla devam ediyor. Çevresinden kaçırdığı filmler, dinlemediği parçalar hakkında tavsiyeler almak ve Black Widow'un çöpçatanlık girişimleriyle yabancısı olduğu 21. yüzyıla tutunmaya çalışan Kaptan'ın görece sakin hayatı S.H.I.E.L.D'in artık pek de güvenilir bir kurum olmadığı gerçeğiyle yüzleşmesiyle hareket kazanıyor. İlk filmde karşımıza çıkan aşırı gelişmiş Nazi organizasyonu HYDRA,  S.H.I.E.L.D'in içine sızmış durumda ve bu ciddi bir paranoyayı da beraberinde getiriyor: Kime güveneceğim?

Evrene eklemlenen neredeyse her filmde olduğu gibi yenilikler içeriyor Captain America: The Winter Soldier. Daha ciddi, daha karanlık bir mesele üzerine eğiliyor. Tipik bir süper kahraman filmi olmaktansa komplo teorisi gerilimi olmayı seçiyor, devletin gözetim sınırlarını, kontrol mekanizmalarını, çürümüşlüğünü ana merkezine alıyor.  S.H.I.E.L.D'in dünya barışı için olası tehditleri anında ortadan kaldırmak için geliştirdiği sistemi, HYDRA'nın gelecekte kendi için potansiyel arıza çıkarak insanlar üzerinde kullanma amacı gütmesi eksenine yerleştiriyor bizi. Klasik 'insanlık için verimli olabilecek bir icat kötülerin eline geçerse ne olur?' hikayesini ,içerdiği 'şüphe duygusu' ve kendi türü içerisinde azımsanmayacak sosyo politik göndermelerle sağlamlaştırıyor.

Ciddi tonlarını aksiyon sahnelerine de serpiştiren yönetmen ikilisi Anthony Russo ve Joe Russo, daha ziyade arabalı takip sahneleri ve silah kullanımıyla besledikleri aksiyon anlarını fantastiklikten uzak tutmaya çalışıyor, bire bir dövüş sahnelerinde anormal fiziki hareketlere izin vermiyor. Tabii ki özellikle türün hayranlarını memnun etmeleri gereken final bölümünde absürd teknolojiye abanıyorlar ancak bundan dolayı kendilerine kızmamızın imkanı yok. Kızarsak çizgi roman fanatikleri üzerimize çöker çünkü.

Neredeyse dört başı mamur bir süper kahraman filmi olabilecek Captain America: The Winter Soldier'ın en büyük handikabı tabi ki Kaptan'ın kendisi. İlaçlarla güçlendirilmiş bu İkinci Dünya Savaşı efsanesinin günümüzden 70 yıl öncede kalması dışında ilgi çekici bir yanı yok ne yazık ki. İyi bir asker olması ve alt kademelerinin baş koyduğu yolda sorgusuz sualsiz yürütebilmesi, onun için iyi bir referans peki ya bizim için? Dolayısıyla Marvel'in diğer filmlerine nazaran mizah tonu çok aşağılarda geziyor, nefes almak için yan karakterlere bağımlı kalıyoruz. Black Widow, Nick Fury ve Falcon'un bu filmdeki 'yan rol üstü' perde parsellemesinin nedeni de tam olarak bu.

Filmin kötü adamı olarak sunulan iki karakterden Winter Soldier – ki kendisi filme adını da veriyor- yeterince üzerine düşülmüş bir kötü kahraman değil. Kaptan'la aynı seviyede dövüşebiliyor olması onu korkulacak biri olma konumuna yerleştirmiyor. İlk filmle olan bağlantısı ve sonraki filmlerde yaratacağı 'zihin bulanıklığı' büyük bir avantaj teşkil edebilecek olsa da bu filme adını verecek ağırlığı taşımıyor Winter Soldier.  E tabii sahne Alexander Pierce rolündeki Robert Redford'a kalıyor böylelikle. Paranoyanın ana hatlarını oluşturduğu komplo gerilimlerinde ciddi tecrübesi bulunan Redford, kendi için 'geçmişi de göz önüne alınarak' yazılan bu rolde çok iyi performans sergiliyor.

Robert Downey'in Iron Man'i ve Chris Hemsworth'un Thor'u kadar renkli bir karaktere sahip olmamasından ötürü iki oyuncunun gerisinde kalmış gibi görünen Chris Evans'ın Captain America'nın limitleri dahilinde iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Kendi solo filmi için sabırsızlandığımız Black Widow ve Scarlett Johansson ise ana kahramanlardan rol çalmaya devam ederek oyunun içinde kalmaya devam ediyor.

Marvel'in farklı hikayelerin notalarından ortaya çıkardığı güzel melodinin herhangi bir kısmında sesin kısılmasını istemiyorsanız Captain America'yı görmenizi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Sevaplarının hatalarından daha fazla olduğu konusunda eminim ki bana katılacaksınız.

firatatac.com

 

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar Kaptan Amerika: Kış Askeri

Kaptan Amerika: Kış Askeri Türkçe Altyazılı Fragman
34.139 gösterim
12 video

Oyuncular Kaptan Amerika: Kış Askeri

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri Kaptan Amerika: Kış Askeri

Ortalama puan:   3,9
 •   Empire
 •   The Guardian
 •   Total Film
 •   Variety
4 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Kaptan Amerika: Kış Askeri

En faydalı pozitif eleştiri Haber: Alp T.
  4,0 - Çok iyi

Film için heyecanlı değildim ama çok merak ediyordum. Neyse. Film biraz sıkıcı ve çalkantılı bir biçimde başladı ama sonra büyük bir başarıya uğradı. Daha önce hiç bir Marvel filminde ta olayların ... Daha fazla

Yapılan son negatif yorum Haber: Amir Han Ekim 13, 2015 de
  3,0 - Fena değil

Serinin ilk filminden daha atraksiyonu bol ve kaliteli bir yapım olmuş ama bir alex değil.. Falcon karakteri çok saçma ve gereksiz olmuş. Steve Rogers ilk filme nazaran daha bir işlevsel. Robert Re... Daha fazla

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 5 kritik     23%
 • 11 kritik     50%
 • 5 kritik     23%
 • 1 kritik     5%
 • 0 kritik     0%
 • 0 kritik     0%
22 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Kaptan Amerika: Kış Askeri

146 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Kaptan Amerika: Kış Askeri

Oyuncular ve Rolleri Hakkında
Kaptan Amerika: Kış Askeri ile ilgili enterasan bilgiler

Kim derdi ki bir gün gelecek, usta oyuncu ve yönetmen Robert Redford'ı bir blocbuster süper kahramanı olarak izleyeceğiz! Filmin senaryosunu yazarken Redford'ın oynadığı All the President's Men ve Three Days of the Condor filmlerinden etkilendiğini belirten Christopher Markus, bu filmi Robert Redford'suz düşünemediğini söylüyor. Redford ise çocukken çizgi roman okumayı çok sevdiğini... Daha fazla

Oyuncular ve Rolleri Hakkında
Kaptan Amerika: Kış Askeri ile ilgili enterasan bilgiler

Bu filmle birlikte Chris Evans'ın yanı sıra Sebastian Stan, Hayley Atwell, Dominic Cooper ve Toby Jones'un da dönüşüne tanık oluyoruz. Bununla birlikte Samuel L. Jackson, Cobie Smulders ve Scarlett Johansson da Avengers filmiyle bağlantılı olarak filmde yer alıyorlar.

5 başlık

Son haberler Kaptan Amerika: Kış Askeri

 • Oscar Ödüllü Filmler D-Smart’ta!

  Oscar Ödüllü Filmler D-Smart’ta!

  09 Şubat 2016 Salı | Haberler - TV Kanalları
   
   

  Oscar heyecanı başladı Devamını oku

 • Cobie Smulders Yeniden Agents of SHIELD Dizisine Konuk Oluyor!

  Cobie Smulders Yeniden Agents of SHIELD Dizisine Konuk Oluyor!

  16 Nisan 2015 Perşembe | Haberler - Gündemdeki Diziler

  Güzel oyuncuyu, 2. sezon finalinden önce göreceğiz.

 • 2014'ün Çok Kazandıranları Belli Oldu

  2014'ün Çok Kazandıranları Belli Oldu

  31 Aralık 2014 Çarşamba | Haberler - İnternetten Seçtiklerimiz

  Forbes dergisi 2014 yılının en çok kazandıran ünlülerini açıkladı.

Bu film hakkında 56 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2014'nin en iyi Macera filmleri

Yorumlar

 • Marvel Cinematic Universe (Mar

  Bu filmde çıkacak yeni karakterler : Falcon, Crossbones, Winter Soldier, Machete, Batroc The Leaper. Ayrıca Marvel Cinematic Universe filmlerinin en büyük hayranıyım !

 • SeSa

  Hatırladığım kadarıyla Kaptan Amerika zaman içinde SHIELD ve Avengers ekibinin başına geçiyordu. Hoş Yenilmezler filminde de görüldüğü üzere Chris Evans'ın karizması diğer oyuncuların, hele hele Robert Downey JR karşısında eziliyor ama sanırım yavaş yavaş bu liderlik vasıflarını ön plana çıkaracaklar gibi. Bekleyelim bakalım...

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Deadpool
  4,4

Yönetmen: Tim Miller
Oyuncular: Harun Can, Burcu Güneştutar
Aksiyon
Fragman

Kardeşim Benim
  4,1

Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Burak Özçivit, Murat Boz
Komedi
Fragman

Diriliş
  4,1

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy
Western
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Beyazperdede Bu Hafta (12 - 18 Şubat)
122 gösterim
Dünyanın En Güzel Kokusu - Fragman (2)
16.622 gösterim
Hesapta Aşk - Fragman
9.440 gösterim
Deadpool Dublajlı Fragman
71.844 gösterim
Danimarkalı Kız Türkçe Altyazılı Fragman
7.033 gösterim
Pinema ile 2016 Filmleri
331 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
İntihar Timi'nin Öncesi ve Sonrası!
İntihar Timi'nin Öncesi ve Sonrası!
Tweet  
 
Equals'tan İlk Teaser Geldi!
Equals'tan İlk Teaser Geldi!
Tweet  
 
Yüce Sezar! Filminden Görkemli Gala!
Yüce Sezar! Filminden Görkemli Gala!
Tweet  
 
Tina Fey Yeni Fragmanda Savaşa Gidiyor!
Tina Fey Yeni Fragmanda Savaşa Gidiyor!
Tweet  
 
Beyazperde'nin Ödüllü 2016 Oscar Anketi Yayında!
Beyazperde'nin Ödüllü 2016 Oscar Anketi Yayında!
Tweet  
 
Guardians of the Galaxy Vol. 2'den Logo Geldi!
Guardians of the Galaxy Vol. 2'den Logo Geldi!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri