Beyazperdem
Gelecek Uzun Sürer
Gelecek Uzun Sürer
Vizyon tarihi 11 Kasım 2011 (1s 48dk)
Yönetmen Özcan Alper
Oyuncular: Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan devamı
Tür Dram, Romantik
Ülke Türkiye, Almanya, Fransa
FRAGMANI İZLE
Basın
2,8 6 Eleştiri
Üyeler
3,3 22 Puanlama ve 3 Eleştiri
Beyazperde
3,5
Puanım :
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
İzlemek İstiyorum

Özet ve Detaylar

Üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru, ağıt derlemeleri üzerine yaptığı tez çalışması için birkaç aylığına İstanbul'dan ülkenin güneydoğusuna doğru bir yolculuğa çıkar. Başta kısa süreceğini sandığı yolculuk Sumru'nun hayatının en uzun yolculuğuna dönüşecektir. Sumru'nun bu yalnız yolculuğunda ona Diyarbakır'da tek başına kalmış eski bir kilisenin bekçisi olan Antranik amca, Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan Ahmet ve bölgede sürmekte olan 'adı konulmamış savaşa' tanıklık eden pek çok karakter eşlik edecektir.

Sumru, üç ay boyunca kaldığı Diyarbakır'da izini sürdüğü ağıtların öykülerini ararken ertelediği kendi acısıyla da yüzleşir. Hakkari'de bulunan boşaltılmış bir dağ köyüne doğru yola çıkarken bu tehlikeli yolculuğa anlam veremeyen Ahmet'in "Neden özellikle bu köy, ne var orada?" sorularını yanıtsız bırakır.

Sonbahar filmiyle pek çok ödül kazanan Özcan Alper'in yeni filmi 'Gelecek Uzun Sürer', yolculuğun arayışa dönüştüğü çok dilli ve çok kültürlü bir yol filmi. EURIMAGES desteğiyle çekilen filmde profesyonel oyuncuların yanı sıra pek çok amatör oyuncu da rol aldı.
Dağıtımcı Tiglon
Daha fazla
Yapım yılı 2011
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar -
Türkiye Gişe Rakamları 8 154 kişi izlemiş
Bütçe -
Dil Türkçe, Kürtçe, Ermenice
Görüntü formatı -
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

3,5
İyi
Gelecek Uzun Sürer
Kaan Karsan
2008'de, sinema çevrelerinin pek de tanımadığı Artvin'li genç bir yönetmen, tüm zamanların en iyi ilk filmlerinden biri olarak kabul gören Sonbahar (Herbst) ile çıkageldiğinde, bu toprakların anlatacağı ve anlatılması lazım gelen birçok öyküye sahip olduğuna bir kez daha ikna olmuştuk. Politik sinemamızın taze bir başyapıtı olarak akıllara kazanan "Sonbahar"dan sonra Özcan Alper'e ve onun sinemasına karşı duyulan beklentiler katlanarak arttı ve en sonunda "Gelecek Uzun Sürer" ile beklenen vakit geldi. 18. Altın Koza Film Festivali'nin kapanış töreninde yaptığı konuşmayla hem cesur hem de entelektüel kimliğini bir kez daha gözler önüne seren Özcan Alper, "Gelecek Uzun Sürer"de alışılageldik sinema kalıplarından uzakta seyreden, biraz deneysel, biraz didaktik, biraz belgesel ve biraz da kurmaca bir eserle karşımıza çıkıyor. Müzik araştırmaları yapan Sumru'nun ağıtlar üzerine yaptığı tez ç...
Eleştirinin tamamı

Fragmanlar

Gelecek Uzun Sürer Dublajlı Fragman 2:06
Gelecek Uzun Sürer Dublajlı Fragman
6 260 gösterim
Öneriler

Oyuncular

Gaye Gürsel
Rolü : Sumru
Durukan Ordu
Rolü : Ahmet
Sarkis Seropyan
Rolü : Antranik
Osman Karakoç
Rolü : Harun
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri

 • Tersninja
 • Radikal
 • Sabah
 • Sadibey
 • Habertürk
 • Star

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

6 basın eleştirisi

Üye eleştirisi

amid a.
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: amid a., Tarih: 10/12/2011

5,0Kusursuz!

izlemeyi düsündügüm güzel bir film kanaatimce doguda neler oldu bitti doksanlarda bilmeyenler var bu film onlara orda neler... Devamını oku

Yunus Emre Doktas
Yapılan son negatif yorum

Yazar: Yunus Emre Doktas, Tarih: 27/11/2011

2,0Yetersiz

filmi izlemek istiyordum açıkcas.Bugun izleme fırsatım oldu.gercekten uykumun geldigini hissettim.hatta film in 2. yarısında... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
33% (1 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
33% (1 Eleştiri)
33% (1 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
Gelecek Uzun Sürer hakkında görüşlerin ?
3 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

Son Haberler

Gelecek Uzun Sürer Festival Yollarında
HABERLER - Festival ve Ödüller
4 Şubat 2012 Cumartesi
44. SİYAD Ödülleri'nde Yarışacak Adaylar Açıklandı!
HABERLER - Sektörden
5 Ocak 2012 Perşembe
Sinema Yazarları Derneği 2011 yapımı 14 filme aday listelerinde yer verirken, Bir Zamanlar Anadolu'da en çok adaylığı toplayan...
Gelecek Uzun Sürer Hindistan'da FIPRESCI'ye Uzandı!
HABERLER - Festival ve Ödüller
18 Aralık 2011 Pazar
Özcan Alper'in ikinci uzun metrajlı çalışması şimdiden ödül avcısı...
9 Haber ve Özel Dosya

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

 • light
  Film çok çok sıkıcı bir filmdi.Oldukça başarılı olan Sonbahar filminden sonra yönetmenden böyle bir rezalet yapım beklemezdim.Film tutuk, konu kısır ve senaryo çok çok donuk.izlerken sıkılmamak elde dedil.Film tam bir PKK ve Sosyalizm propoganda filmiydi. Jitem tarafından zamanında yakınları katledilen insanların acılarını sosyalistlerin nasıl sömürdüğünü açıkça görebiliyorsunuz filmde.Yakınları öldürülen insanlar hep muhafazakar ve temiz anadolu insanları ama onları organize edip sömürenler devrimci ruhlu Marksistler... Bunu filmde açıkça görüyorsunuz. Bölgede zamanında yaşanan acıları kendi çıkarları için kullanmaya çalışan sözde PEKEKE yandaşlarının çevirdiği bir film. Film çok çok yanlı bir film izleyince bunu hemen anlıyorsunuz. Tek güzel olan tarafı ise müzikleri.
 • Ilhan Mert
  kesinlikle ''light'' haklı..
 • Yunus Emre Doktas
  gereksiz bir film olmus acıkcası.
 • bilga
  film gayet haklı, gayet yerinde, gayet sade ve gayet propagandaya kaçmadan anlatmış derdini..birilerini kullandığı filan yok, tanıklık etmek, belgelemek adına filme güzel bir şekilde yedirilmiş sahneler bunlar bana göre..tanıklık etmekle, sömürmek karıştırılmasın lütfen..ki yönetmen sobahardan sonra beni hayal kırıklığına uğratmadı kesinlikle.. bu arada light'ın yorumunun bir kısmına da birşey diyemeden edemedim, kısım şu "Yakınları öldürülen insanlar hep muhafazakar ve temiz anadolu insanları ama onları organize edip sömürenler devrimci ruhlu Marksistler..."eğer ortada bir sömürü varsa o muhafazakar kategorisine koyduğun, sessiz kalan kesim var ya onlar bu sömürüden payına düşünin fazlasını alıyorlar, merak etme =) neyse yahu, kısaca Türkiye'nin belli bir dönemine tanıklık etmeye çalışmış bir film olmuş, izlenilmesi yerinde olur.
Yorumları göster
Back to Top