Beyazperdem
  Gelecek Uzun Sürer
  Gelecek Uzun Sürer
  Vizyon tarihi 11 Kasım 2011 (1s 48dk)
  Yönetmen Özcan Alper
  Oyuncular: Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan devamı
  Tür Dram, Romantik
  Ülke Türkiye, Almanya, Fransa
  FRAGMANI İZLE
  Basın
  2,8 6 Eleştiri
  Üyeler
  3,3 21 Puanlama ve 3 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru, ağıt derlemeleri üzerine yaptığı tez çalışması için birkaç aylığına İstanbul'dan ülkenin güneydoğusuna doğru bir yolculuğa çıkar. Başta kısa süreceğini sandığı yolculuk Sumru'nun hayatının en uzun yolculuğuna dönüşecektir. Sumru'nun bu yalnız yolculuğunda ona Diyarbakır'da tek başına kalmış eski bir kilisenin bekçisi olan Antranik amca, Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan Ahmet ve bölgede sürmekte olan 'adı konulmamış savaşa' tanıklık eden pek çok karakter eşlik edecektir.

  Sumru, üç ay boyunca kaldığı Diyarbakır'da izini sürdüğü ağıtların öykülerini ararken ertelediği kendi acısıyla da yüzleşir. Hakkari'de bulunan boşaltılmış bir dağ köyüne doğru yola çıkarken bu tehlikeli yolculuğa anlam veremeyen Ahmet'in "Neden özellikle bu köy, ne var orada?" sorularını yanıtsız bırakır.

  Sonbahar filmiyle pek çok ödül kazanan Özcan Alper'in yeni filmi 'Gelecek Uzun Sürer', yolculuğun arayışa dönüştüğü çok dilli ve çok kültürlü bir yol filmi. EURIMAGES desteğiyle çekilen filmde profesyonel oyuncuların yanı sıra pek çok amatör oyuncu da rol aldı.
  Dağıtımcı Tiglon
  Daha fazla
  Yapım yılı 2011
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Türkiye Gişe Rakamları 8 154 kişi izlemiş
  Bütçe -
  Dil Türkçe, Kürtçe, Ermenice
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Gelecek Uzun Sürer
  Kaan Karsan
  2008'de, sinema çevrelerinin pek de tanımadığı Artvin'li genç bir yönetmen, tüm zamanların en iyi ilk filmlerinden biri olarak kabul gören Sonbahar (Herbst) ile çıkageldiğinde, bu toprakların anlatacağı ve anlatılması lazım gelen birçok öyküye sahip olduğuna bir kez daha ikna olmuştuk. Politik sinemamızın taze bir başyapıtı olarak akıllara kazanan "Sonbahar"dan sonra Özcan Alper'e ve onun sinemasına karşı duyulan beklentiler katlanarak arttı ve en sonunda "Gelecek Uzun Sürer" ile beklenen vakit geldi. 18. Altın Koza Film Festivali'nin kapanış töreninde yaptığı konuşmayla hem cesur hem de entelektüel kimliğini bir kez daha gözler önüne seren Özcan Alper, "Gelecek Uzun Sürer"de alışılageldik sinema kalıplarından uzakta seyreden, biraz deneysel, biraz didaktik, biraz belgesel ve biraz da kurmaca bir eserle karşımıza çıkıyor. Müzik araştırmaları yapan Sumru'nun ağıtlar üzerine yaptığı tez ç...
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Gelecek Uzun Sürer Dublajlı Fragman 2:06
  Gelecek Uzun Sürer Dublajlı Fragman
  6 999 gösterim
  Öneriler

  Oyuncular

  Gaye Gürsel
  Rolü : Sumru
  Durukan Ordu
  Rolü : Ahmet
  Sarkis Seropyan
  Rolü : Antranik
  Osman Karakoç
  Rolü : Harun
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Üye eleştirisi

  amid a.
  En popüler olumlu eleştiri

  Yazar: amid a., Tarih: 10/12/2011

  5,0Kusursuz!
  izlemeyi düsündügüm güzel bir film kanaatimce doguda neler oldu bitti doksanlarda bilmeyenler var bu film onlara ...
  Devamını oku
  light
  Yapılan son negatif yorum

  Yazar: light, Tarih: 18/11/2011

  1,0Çok Kötü
  Film çok çok sikici bir filmdi.Oldukça basarili olan Sonbahar filminden sonra yönetmenden böyle bir rezalet yapim ...
  Devamını oku
  Tüm üye eleştirileri
  33% (1 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  33% (1 Eleştiri)
  33% (1 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  Gelecek Uzun Sürer hakkında görüşlerin ?
  3 Üye eleştirisi

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  Gelecek Uzun Sürer Festival Yollarında
  HABERLER - Festival ve Ödüller
  4 Şubat 2012 Cumartesi
  44. SİYAD Ödülleri'nde Yarışacak Adaylar Açıklandı!
  HABERLER - Sektörden
  5 Ocak 2012 Perşembe
  Sinema Yazarları Derneği 2011 yapımı 14 filme aday listelerinde yer verirken, Bir Zamanlar Anadolu'da en çok adaylığı toplayan...
  Gelecek Uzun Sürer Hindistan'da FIPRESCI'ye Uzandı!
  HABERLER - Festival ve Ödüller
  18 Aralık 2011 Pazar
  Özcan Alper'in ikinci uzun metrajlı çalışması şimdiden ödül avcısı...
  9 Haber ve Özel Dosya

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • bilga
   film gayet haklı, gayet yerinde, gayet sade ve gayet propagandaya kaçmadan anlatmış derdini..birilerini kullandığı filan yok, tanıklık etmek, belgelemek adına filme güzel bir şekilde yedirilmiş sahneler bunlar bana göre..tanıklık etmekle, sömürmek karıştırılmasın lütfen..ki yönetmen sobahardan sonra beni hayal kırıklığına uğratmadı kesinlikle.. bu arada light'ın yorumunun bir kısmına da birşey diyemeden edemedim, kısım şu "Yakınları öldürülen insanlar hep muhafazakar ve temiz anadolu insanları ama onları organize edip sömürenler devrimci ruhlu Marksistler..."eğer ortada bir sömürü varsa o muhafazakar kategorisine koyduğun, sessiz kalan kesim var ya onlar bu sömürüden payına düşünin fazlasını alıyorlar, merak etme =) neyse yahu, kısaca Türkiye'nin belli bir dönemine tanıklık etmeye çalışmış bir film olmuş, izlenilmesi yerinde olur.
  • Yunus Emre Doktas
   gereksiz bir film olmus acıkcası.
  • Ilhan Mert
   kesinlikle ''light'' haklı..
  • light
   Film çok çok sıkıcı bir filmdi.Oldukça başarılı olan Sonbahar filminden sonra yönetmenden böyle bir rezalet yapım beklemezdim.Film tutuk, konu kısır ve senaryo çok çok donuk.izlerken sıkılmamak elde dedil.Film tam bir PKK ve Sosyalizm propoganda filmiydi. Jitem tarafından zamanında yakınları katledilen insanların acılarını sosyalistlerin nasıl sömürdüğünü açıkça görebiliyorsunuz filmde.Yakınları öldürülen insanlar hep muhafazakar ve temiz anadolu insanları ama onları organize edip sömürenler devrimci ruhlu Marksistler... Bunu filmde açıkça görüyorsunuz. Bölgede zamanında yaşanan acıları kendi çıkarları için kullanmaya çalışan sözde PEKEKE yandaşlarının çevirdiği bir film. Film çok çok yanlı bir film izleyince bunu hemen anlıyorsunuz. Tek güzel olan tarafı ise müzikleri.
  Yorumları göster
  Back to Top