Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Pixels
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Pixels

  Muhteşem görsellik, tipik bir Adam Sandler filmi.

  Funda Sularöz
  2010 yılında, Patrick Jean’in yazıp yönettiği Pixels isimli kısa animasyon, sinema ve animasyon severlerin ilgisini çekmesinin yanı sıra sosyal medyada da büyük sükse yapmıştı. Çevrem için konuşursam, Pixels’in sosyal medyada en çok paylaşılan kısa filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. 8-bit jenerasyonundan Pac-Man, Tetris, Space Invaders gibi video oyunları dünyayı istila ediyor ve dünya renkli bir yok oluşla pikselleşiyor. Hollywood tarafından belli ki çok beğenilen bu kısa film, Hollywood’un kendi tipik yorumuyla ve yine aynı isimle uzun metraj olarak vizyonda yerini aldı.

  Pixels, fragmanını izlediğimde heyecan yaşatan bir film oldu benim için; zira zengin bir görsel dünya sunuyor. İlk bölümünde daha çok esprili şakalı kısımlar yer alırken asıl beklediğimiz, görselle bütünleşen aksiyonu ikinci bölümde alıyoruz. Fakat film en nihayetinde bir Adam Sandler filmi. Bu oyuncunun filmleri birbirinin o kadar benzeri ki bir filmden diğerine geçerken karakterine resmen kes-yapıştır uyguluyorlar.

  Bu filmde de; 80’lerde video oyunlarında rekorlar kıran Brenner, Dünya Şampiyonasında ikinci olur. Bunun üzerine başarısız biri olduğuna inanarak, günümüzde evlere sinema sistemleri kuran bir adama dönüşür. O dünya şampiyonasında, NASA video oyununun kaydını uzaya gönderip uzaylılar bunu bir tehdit olarak algılayarak atari oyunları modeli ile saldırıya geçince Brenner’ın talihi yüzüne güler. ABD başkanı olan çocukluk arkadaşı Will Cooper (Kevin James), eski video oyunu uzmanı “Wonder Kid” (Josh Gad), Dünya Şampiyonu Eddie (Peter Dinklage) ve uzaylılarla savaşmak için silahlar sağlamakla görevli Teğmen Violet Van Patten (Michelle Monaghan); Pac-Man, Donkey Kong ve daha bir çoğuna karşı savaşmak için harekete geçer.

  Film oyuncu kadrosu ve senaryosuyla gişe için belli ki kendini sağlama almak istemiş. Fakat CGI başarısının dışında ortalama bir film. Filmden çıktığımda, fragmanda gördüğünüz Pac-Man ve babasının sahnesi dışında aklımda bir şey kaldığını söyleyemeyeceğim. Filmin ayrıca kadınlara yaklaşımı da cinsiyetçi. Teğmen Violet Van Patten parası olmayan adamlarla ilgilenmezken, başkanın eşi First Lady Jane Cooper’ın (Jane Krakowski) 1-2 replik dışında sesini duymuyoruz bile.

  Sonuç olarak kısa animasyon Pixels’in zekasını aramadan, anlık gülebileceğiniz bir film Pixels. Adam Sandler tipi filmlerden yorulmadıysanız keyifli bir seyir olacaktır.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top