Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Yeraltı
  Ortalama puan
  3,0
  8 yayın
  • Kültür Mafyası
  • Kültür Mafyası
  • Radikal
  • Star
  • Sabah
  • Habertürk
  • Tersninja
  • Tersninja

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  8 Basın Eleştirisi

  Kültür Mafyası

  Numan Serteli

  Kendini tanımaya çalışırken, değerlinin ve diğerlerinin ‘farkına varan'; bu durumun yalnızlığını pekiştirmekten başka bir işe yaramadığını anladığında, geri adım atmak şöyle dursun, işinde daha da ustalaşarak, muhatabının adeta ciğerini okumaya kalkışan bu adam -bana öyle geliyor ki- yönetmenin de ta kendisidir..

  Eleştirinin tamamı için: Kültür Mafyası

  Kültür Mafyası

  Turgay Özçelik

  Yeraltından Notlar bir yönden ancak Demirkubuz'un Yeraltı'nda yaptığı gibi sinemaya uyarlanabilirdi, bu açıdan filmi çok başarılı buldum.

  Eleştirinin tamamı için: Kültür Mafyası

  Radikal

  Uğur Vardan

  Zeki Demirkubuz'un Dostoyevski'nin 'Yeraltından Not-lar'ından yaptığı serbest uyarlama 'Yeraltı', insanlığın hal ve gidişatına günümüzden bakarken felsefi yanını usta işi görsellikle birleştiren son derece başarılı bir film olmuş

  Eleştirinin tamamı için: Radikal

  Star

  Serdar Akbıyık

  Zeki Demirkubuz'un merakla beklenen son filmi Yeraltı bu hafta vizyona girdi. Engin Günaydın'ın müthiş performans gösterdiği film psikolojik gerilimin sınırlarını zorluyor. Demirkubuz, Cevat karakteri ile Nuri Bilge Ceylan'a gönderme yapıyor.

  Eleştirinin tamamı için: Star

  Sabah

  Atilla Dorsay

  Başta kadınlar (Nihal Yalçın ve Nergis Öztürk) tüm yan oyuncuları da kutluyorum. Ama elbette, öncelikle Zeki'yi.

  Eleştirinin tamamı için: Sabah

  Habertürk

  Kerem Akça

  90'lar jenerasyonunun önemli figürlerinden Zeki Demirkubuz'un safkan sinemasına ara vermesinin ardından yaptığı dördüncü deneme.

  Eleştirinin tamamı için: Habertürk

  Tersninja

  Ercan Dalkılıç

  Sonuç olarak Yeraltı'nın, yukarıda anlatageldiğim sebeplerden dolayı Demirkubuz filmografisinin en zayıf filmlerinden biri bence.

  Eleştirinin tamamı için: Tersninja

  Tersninja

  Ali Rıza Özkan

  Filmler ilgili sinema eleştirmenlerinin yazdıkları ise ayrı bir facia. Dostoyevski'den uyarlandığı belirtilen bir filmde ‘yerel referans' arayan, filmin baş karakterinin adını bile bilmeden ‘sen ne şahane yönetmensin' övgüleri düzen, yönetmen işin farkında olduğundan ‘serbest uyarlama' olarak tanımladığı halde, ‘bugüne kadar gördüğüm Dostoyevski uyarlamaları içinde üst sıralarda' diyerek methiye sınırlarını zorlayan sözümona eleştirilerin sinemaya bir katkısının olmasını beklemek ne yazık ki, mümkün değil.

  Eleştirinin tamamı için: Tersninja
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top