Beyazperdem
Yeraltı
Ortalama puan
3,0
8 yayın
  • Kültür Mafyası
  • Kültür Mafyası
  • Radikal
  • Star
  • Sabah
  • Habertürk
  • Tersninja
  • Tersninja

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

8 Basın Eleştirisi

Kültür Mafyası

Numan Serteli

Kendini tanımaya çalışırken, değerlinin ve diğerlerinin ‘farkına varan'; bu durumun yalnızlığını pekiştirmekten başka bir işe yaramadığını anladığında, geri adım atmak şöyle dursun, işinde daha da ustalaşarak, muhatabının adeta ciğerini okumaya kalkışan bu adam -bana öyle geliyor ki- yönetmenin de ta kendisidir..

Eleştirinin tamamı için: Kültür Mafyası

Kültür Mafyası

Turgay Özçelik

Yeraltından Notlar bir yönden ancak Demirkubuz'un Yeraltı'nda yaptığı gibi sinemaya uyarlanabilirdi, bu açıdan filmi çok başarılı buldum.

Eleştirinin tamamı için: Kültür Mafyası

Radikal

Uğur Vardan

Zeki Demirkubuz'un Dostoyevski'nin 'Yeraltından Not-lar'ından yaptığı serbest uyarlama 'Yeraltı', insanlığın hal ve gidişatına günümüzden bakarken felsefi yanını usta işi görsellikle birleştiren son derece başarılı bir film olmuş

Eleştirinin tamamı için: Radikal

Star

Serdar Akbıyık

Zeki Demirkubuz'un merakla beklenen son filmi Yeraltı bu hafta vizyona girdi. Engin Günaydın'ın müthiş performans gösterdiği film psikolojik gerilimin sınırlarını zorluyor. Demirkubuz, Cevat karakteri ile Nuri Bilge Ceylan'a gönderme yapıyor.

Eleştirinin tamamı için: Star

Sabah

Atilla Dorsay

Başta kadınlar (Nihal Yalçın ve Nergis Öztürk) tüm yan oyuncuları da kutluyorum. Ama elbette, öncelikle Zeki'yi.

Eleştirinin tamamı için: Sabah

Habertürk

Kerem Akça

90'lar jenerasyonunun önemli figürlerinden Zeki Demirkubuz'un safkan sinemasına ara vermesinin ardından yaptığı dördüncü deneme.

Eleştirinin tamamı için: Habertürk

Tersninja

Ercan Dalkılıç

Sonuç olarak Yeraltı'nın, yukarıda anlatageldiğim sebeplerden dolayı Demirkubuz filmografisinin en zayıf filmlerinden biri bence.

Eleştirinin tamamı için: Tersninja

Tersninja

Ali Rıza Özkan

Filmler ilgili sinema eleştirmenlerinin yazdıkları ise ayrı bir facia. Dostoyevski'den uyarlandığı belirtilen bir filmde ‘yerel referans' arayan, filmin baş karakterinin adını bile bilmeden ‘sen ne şahane yönetmensin' övgüleri düzen, yönetmen işin farkında olduğundan ‘serbest uyarlama' olarak tanımladığı halde, ‘bugüne kadar gördüğüm Dostoyevski uyarlamaları içinde üst sıralarda' diyerek methiye sınırlarını zorlayan sözümona eleştirilerin sinemaya bir katkısının olmasını beklemek ne yazık ki, mümkün değil.

Eleştirinin tamamı için: Tersninja
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top