Filmleri oyla!
Beyazperdem
  6 Süper Kahraman
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,5
  Muhteşem
  6 Süper Kahraman

  Salonları doldurun!

  Oktay Ege Kozak
  Pixar’ın Oscar garantili filmlerine bir yıllığına ara verdiği 2014 yılı, başka stüdyoların etkileyici ve orjinal animasyonları denediği bir test platformu oldu resmen. Basit bir oyuncak promosyonu beklerken Warner Bros’un Lego Filmi, senaryosuna getirdiği yaratıcı ve taze bakış açısı ile seyircileri ve eleştirmenleri gayet etkiledi.

  Diğer yandan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2, zor olanı başardı ve gayet iyi olan ilk filmden daha etkileyici, daha geniş bir fantastik dünya yaratan, fantastik çocuk hikayesinden her yaştan seyirciyi çekecek epik fantastik türe geçen bir devam filmi yarattı.

  Bu denli başarılı animasyonlar 2014’e damgasını vurduktan sonra yeni yılın bu kadar heyecanlı, renkli, kalpleri ısıtan, coşkun taşkın ve olabildiğince eğlenceli bir animasyon ile başlamasına şaşırmamak lazım. 6 Süper Kahraman’ı o kadar sevdim ki, hiç tereddüt etmeden Pixar şaheseri The Incredibles’dan beri en başarılı animasyon süper kahraman filmi olduğu söyleyebilirim.

  6 Süper Kahraman, The Incredibles, kült animasyon favorisi The Iron Giant (bu iki filmin Brad Bird tarafından yazılıp yönetilmiş olması şaşırtıcı olmamalı, esinlenecek daha iyi bir kaynak düşünemiyorum) ve akla gelebilecek her tür Japon Anime stilini (acayip ‘tentacle’ seks sahnelerinin olduğu yetişkin "Anime"leri saymazsak) bir araya getiriyor.

  Film resmi olarak bir Marvel çizgi romanından uyarlanmış, fakat Marvel Sinematik Evren’i ile bir bağlantısı yok, yani ileride Demir Adam veya Kaptan Amerika’nın animasyon versiyonunu görmeyeceğiz. 6 Süper Kahraman’da çocuk dahi Hiro, bir trajediden sonra abisinin icat ettiği yumuşak ve sarılınası sağlık robotu Baymax ile arkadaş olur. Hiro daha önce bir kaza olduğunu zannettiği trajedinin aslında bir Kabuki maskesi ardında gizlenen, mikroskobik robotları kötü komploları için kullanan biri tarafından düzenlendiğini öğrenince bu güce karşı savaşmak için abisinin bilimadamı arkadaşlarından oluşan bir süper kahraman grubu yaratır.

  Bariz bir biçimde hem Amerikan animasyon yaklaşımından, hem de Japon Anime estetiğinden etkilenen film, bu iki apayrı stili muazzam bir denge ile biraraya getiriyor. Bu iki yaklaşımda işe yarayan elementleri avantajına kullanırken hem Amerikan, hem de Japon stilinde şahsen beni bazen rahatsız eden öğeleri de elemeyi başarıyor.

  Mesela hemen her Anime’de bulunan dinamik ve hızlı olduğu kadar renk dolu aksiyon sekansları bulunuyor, fakat bu tarzın bazen abartılı kullanabileceği bayat fiziksel esprilere kaçmadan. Diğer yandan hikaye her ne kadar Disney stili bir animasyon projesi ile tipik Amerikan süper kahraman yapısını takip etse de, Anime stilinden etkilendiği için daha karanlık ve daha orjinal bir atmosfer yakalayabiliyor. Filmin yarattığı, San Francisco ve Tokyo’nun biraraya geldiği "San Fransokyo" şehrinin görsel bakımdan etkileyici dizaynı bile bu iki yaklaşımın birleşimini başarıyla betimliyor.

  Anime ve süper kahraman filmlerine alışık olan seyirci için 6 Süper Kahraman’ın hikaye yapısı gayet tanıdık gelecektir, fakat filmin cazibesi türü yeniden yaratmaya çalışmasında değil, daha önce çok defa gördüğümüz türde sahneleri yaratıcı bir biçimde tekrar elden geçirmesinde. Mesela kahramanlarımızın kötü adamdan kaçtığı araba kovalamaca sekansını ele alalım. Bu sahne uyutacak derecede standart olabilirdi fakat kendine ait karakter esprileri ve bazı orijinal görsel yaratımlar ile yılın en eğlenceli sahnelerinden biri olmayı başarıyor. Bir araya geldiklerinde Lost dizisinin duman canavarını hatırlatan mikro robotlar bu tarz sahnelerde hep kullanılan misiller ve kurşunlar yerine daha orijinal bir görsel deneyim sunuyorlar.

  6 Süper Kahraman, adı üstünde her ne kadar çocuklar için eğlenceli bir Marvel süper kahraman filmi yaratmaya uğraşsa da, hikayenin ana odağı her zaman Hiro ve Baymax arasındaki arkadaşlık oluyor, bu sayede çocukların ailedeki bazı kayıplar ile nasıl başa çıkabileceklerini dürüst ve içten bir biçimde inceliyor. Hem Marvel hayranlarının, hem Disney sevenlerin, hem de Anime takipçilerinin bir an önce salonları doldurması tavsiyem.

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top