Beyazperdem
Enter The Dragon
Enter The Dragon
Süre 1s 40dk
Yönetmen Robert Clouse
Oyuncular: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly devamı
Tür Aksiyon, Polisiye, Dram, Gerilim
Ülke ABD, Hong Kong
Üyeler
4,0 138 Puanlama ve 22 Eleştiri
Puanım :
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
İzlemek İstiyorum

Özet ve Detaylar

Gizli servis Bruce Lee’den Han adında bir uyuşturucu baronunun düzenlediği bir dövüş turnuvasına katılmasını ister. Lee kızkardeşinin ölümünden sorumlu olan bir dövüşçünün de yer aldığı bu turnuvaya girmeyi kabul eder. Böylelikle hem intikam alma fırsatı bulacak hem de suç şebekesini ortaya çıkarıp çökertebilecektir.

Lee, turnuvadaki Roper ve Williams isimli iki Amerikalı dövüşçüyle işbirliği yapar. İkili turnuvadaki ödülün peşindedir. Lee ise Han’ın... ve intikamının.

Enter the Dragon, Bruce Lee’nin dünyaca en meşhur filmi olmasını belki de arkasında Warner Bros.’un tam desteği ve ticari zekasını taşımasına borçludur. Enter the Dragon’un, Batı dünyasındaki dövüş sanatları filmleri furyasını tetiklemiş olması gibi bir özelliği mevcuttur.

Lee’nin bu filmin devamı kabul edilen Game of Death’in çekimleri sırasında ölmüş olmasını da üzücü bir detay olarak not düşmekte yarar var.
Orijinal adı

Enter the Dragon

Dağıtımcı -
Daha fazla
Yapım yılı 1973
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar 1 başlık
Bütçe $ 850 000
Dil İngilizce, Kantonca
Görüntü formatı -
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -
Öneriler

Oyuncular

Bruce Lee
Rolü : Lee
John Saxon
Rolü : Roper
Jim Kelly
Rolü : Williams
Kien Shih
Rolü : Han
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirisi

Ugur T
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: Ugur T, Tarih: 29/11/2016

5,0Kusursuz!

4X4 KUSURSUZ 10 ÜZERİNDEN 10 Bu filmi, ikiye ayırmak en doğrusu olur kanımca. Zira ilk film (asıl film) Ekim 1972'de çekilmeye... Devamını oku

sinema
Yapılan son negatif yorum

Yazar: , Tarih: 21/10/2010

2,5Geçer

Bruce Leenin izlediğim tüm filmleri içerisinde en başarılı eseri Ender The Dragondur. 10 / 10

Tüm üye eleştirileri
32% (7 Eleştiri)
27% (6 Eleştiri)
18% (4 Eleştiri)
14% (3 Eleştiri)
5% (1 Eleştiri)
5% (1 Eleştiri)
Enter The Dragon hakkında görüşlerin ?
22 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

Bunları Biliyor musunuz?

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film (1970-1985)

Yapım, "Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film" listesinde yer alıyor.

Son Haberler

Film Çekimleri Sırasında Yaşamını Yitiren Oyuncular...
HABERLER - Fotoğraf & Videolar
22 Ocak 2018 Pazartesi

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

  • UGUR-TAZEG?L
    4X4 KUSURSUZ 10 ÜZERİNDEN 10Bu filmi, ikiye ayırmak en doğrusu olur kanımca. Zira ilk film (asıl film) Ekim 1972'de çekilmeye başlanmış; konusu, yeri, oyuncuları, senaristi, hikayesi ve yönetmeni itibarı ile tamamen farklı bir filmdir.Bruce Lee'nin, yazıp-yönetmeye 1972 yılı nda başladığı, son filmi kabul edilen ve yaşarken izleyemediği iki filminden biridir . Zira Bruce Lee, bu filmi tamamlayamamış, diğer filmi olan Enter the Dragon'un ise galasını izlemeye ömrü yetmemiştir. Bruce Lee, filmin çekimleri sırasında, büyük bir Amerikan film şirketi olan Warner Bros tarafından kendisine film teklifi gelince, bu filmi yarıda bırakıp, Enter the Dragon (Ejderin Üç Fedaisi veya Ejder Kalesi) filmini çekmiş ve bu film sayesinde şöhretine şöhret katmıştır. Yazık ki iki filmi de dünya gözü ile izleyemeden aramızdan ayrılmıştır.Filmin çekimleri esnasında Bruce Lee'nin ölmesi üzerine yarım kalan film, daha sonra yapımcı Raymond Chow, yönetmen Robert Clouse ve oyuncu Sammo Hung'un büyük çabaları ve elde Bruce Lee'den kalan ve pek de sağlam olmayan 108 dakikalık bir görüntü ile ancak 1978 yılında gösterime girebilmiştir. Fakat bu gösterime giren film, asla Bruce Lee'nin hayal ettiği, kurguladığı, senarize ettiği film olmamıştır. Konusu, oyuncuları büyük ölçüde değiştirilmiş; hatta Bruce Lee'nin göründüğü ve orijinal versiyonunda yaklaşık 40 dakika olan son sahneler dahi makaslanıp, 15 dakikaya düşürülmüştür. Yani Bruce Lee’nin, gerçek hayatta öğrencisi olan Kareem Abdul Jabbar, yaşarken Jeet Kune Do lisansı verdiği dört öğrencisinden biri olan Dan İnosanto ve Hapkido dövüş sanatının dünyada 1 numarası olan Ji Han-Jae ile oynadığı 40 dakikalık sahneler, makaslanıp 15 dakikaya düşürülmüş, açıkçası filmin canına kıyılmıştır.
Yorumları göster
Back to Top