Beyazperdem
Cannes'da Altın Palmiye Heyecanı Devam Ediyor
Yazar: Gülçin Kaya — 14 May 2018 - 12:12
facebook Tweet

Ana yarışmada yol yarılandı

Geçtiğimiz Salı 71. kez kapılarını açan Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye heyecanı devam ediyor. Cannes tarihinin en zayıf seçkilerinden biri olarak yorumlanan 71. ana yarışma, dünkü gösterimlerle birlikte yolu yarıladı.

Bu yıl ana yarışma seçkisini oluştururken sürpriz kararlara imza atan festival, Asghar Farhadi’nin Everybody Knows’u ile açıldı. Aynı zamanda Altın Palmiye için de yarışan yapım, Farhadi’nin kendi ülkesi dışında çektiği ikinci film olarak dikkat çekiyor. İspanya’da geçen ve başrollerinde Penelope Cruz ile Javier Bardem’i buluşturan Everybody Knows’un eleştirmenler nezdinde sınıfı geçemediğini söyleyebiliriz. Çoğu eleştirmen filmi pembe dizi basitliğine sahip olmakla eleştirirken kimileri bu yanını övgüyle karşıladı. Everybody Knows ile Farhadi, önceki filmlerinde karşılaştığımız senaryo matematiğine yeni bir boyut kazandırmadığı ve alışıldık formülleri birebir sürdürdüğü yönünde de tepkiler aldı.

Festivalin ilk haftasında en çok konuşulan filmlerden biri Fransız usta Jean-Luc Godard’ın imzasını taşıyor. Yarışmanın ağır toplarından Le livre d'image, 87 yaşındaki yönetmenin yine hem günceli hem de politik olanı yakaladığı bir yapıt olarak dikkat çekti. Godard, Le livre d'image ile ne denli zinde olduğunu bir kez daha kanıtlarken film Screen dergisindeki eleştirmenler yıldız tablosunda favorilerinden biri oldu.

İran’ın yasaklı yönetmeni Jafar Panahi on beş yıl sonra Cannes’a geri döndüğü filmi Three Faces ile farklı jenerasyonlara ait üç farklı kadının hikayesini takip ediyor. Kariyerlerinin farklı noktalarında olan üç kadından ilki İran Devrimi öncesine damga vurduğunu ancak sonrasında evine kapandığını öğrendiğimiz bir sanatçı. Behnaz Jafari, ünü ülke çapında yayılmış bir oyuncu; Marziyeh ise henüz yolun başında, konservatuara girmeye çalışan bir genç kadın. Jafar Panahi bir kayıp olayının ardından Behnaz Jafari ile arabasına atlıyor ve ülkenin Türkçe konuşulan bölgelerinde, kültür ve gelenekleri gözler önüne seren bir yolculuğa çıkıyor. Panahi Three Faces ile, değişimin üç jenerasyonun dayanışmasından doğacağını dile getiriyor.

Bir önceki filmi Ida ile yılın en dikkat çeken filmlerinden birine imza atan Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski yeni filmi Cold War ile Ida’dakine çok benzer bir dünya yaratmayı tercih ediyor. Ida gibi siyah beyaz çekilen film, Soğuk Savaş döneminde geçen bir aşk hikayesini takip ediyor. Pawlikowski Cold War’da dönemin müziklerinin hikayesini, karakterlerinin hikayesiyle paralel şekilde işliyor. Cold War eleştirmenlerden geçer not alan yapımlardan biri oldu.

Bazı açılardan Cold War ile benzerliklere sahip olan Leto, ev hapsindeki Rus yönetmen Kirill Serebrennikov’un imzasını taşıyor. Rusya’nın en muhalif sinemacılarından Serebrennikov yeni filminde ülkenin 80’lerine geri dönüyor ve kültür tarihinde özel bir yere sahip, gizli kalmış yeraltı rock müziğinin izlerini sürüyor. Yarışmanın iyi eleştiriler alan filmlerinden Leto, avangart bir rock müzikali olarak tanımlandı.

Cannes Film Festivali’nin ana yarışması, seçkinin merakla beklenen Amerikan filmleri Under the Silver Lake ve Blackkklansman’ın gösterimleriyle devam edecek. Seçkinin, geri kalan günlerde görücüye çıkacak diğer iddialı yapımları ise her biri Uzakdoğulu yönetmenlerin imzasını taşıyan Shoplifters, Burning ve Asako I & II.

facebook Tweet
Benzer Haberler
Öneriler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Aslı Gibidir Fragman
Avengers 4: Endgame Altyazılı Fragman
Kafalar Karışık Fragman
Alita: Savaş Meleği Orijinal Fragman (5)
Roma Orijinal Fragman (3)
Mucize 2 Aşk Fragman
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Phoenix Eleştirmenler Birliği'nin Tercihi "Sarayın Gözdesi" Oldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
17 Aralık 2018 Pazartesi
San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
17 Aralık 2018 Pazartesi
31. Avrupa Film Ödülleri'ne "Soğuk Savaş" Damga Vurdu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
16 Aralık 2018 Pazar
31. Avrupa Film Ödülleri'ne "Soğuk Savaş" Damga Vurdu!
Palm Springs Film Festivali'nin Açılış Filmi "All Is True" Olacak!
HABERLER - Festival ve Ödüller
16 Aralık 2018 Pazar
Palm Springs Film Festivali'nin Açılış Filmi "All Is True" Olacak!
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Vizyondaki En İyi Filmler
Müslüm
Müslüm
4,5
Yönetmen: Ketche, Can Ulkay
Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl
Fragman
Şampiyon
Şampiyon
4,3
Yönetmen: Ahmet Katıksız
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
Fragman
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody
3,9
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Rami Malek, Gwilym Lee, Lucy Boynton
Fragman
Bizi Hatırla
3,9
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk
Fragman
Deliler Fatih'in Fermanı
3,9
Yönetmen: Osman Kaya
Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz
Fragman
Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde
3,5
Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman
Fragman
Vizyondaki En İyi Filmler
Back to Top