Hesabım
  Ezel
  Üye Eleştirileri
  Basın Eleştirileri
  Ortalama puan
  3,8
  901 Puanlama ve 18 Eleştiri
  dağılımı 18 Eleştiri notla
  15 Eleştiri
  2 Eleştiri
  1 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  Ezel hakkında görüşlerin ?
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 3912 Takipçi 1 403 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  4,0
  18 Ağustos 2020 tarihinde eklendi
  2 sezonda böyle bir efsane dizi olabilmek kolay değildir.Gerçekten büyük oyuncuların büyük başarısı 8/10
  Filozofbaci
  Filozofbaci

  Takip Et! 2 Takipçi 20 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  4,0
  20 Eylül 2015 tarihinde eklendi
  Dizi meraklısı biri değilim. Seçerim ve genelde beni güldüren ya da rahatlatan sitcom türü dizileri izlerim ki takip zorunluluğu da olmaz pek onları.
  ..Ezel dizisini tv de gösterildiği zamanlarda izlemedim çünki bir kaç parçasını görmüştüm "klasik mafya dizisi olsa gerek" gibi bir düşünceye sahiptim. Üstünden bir sene falan geçtikten sonra izlemeye başladım. Çünki çok beğenildiğini duyuyordum hep.

  Beğendim mi? Evet.. Çok beğendim hem de.. Bana Monte Kristo Kontu'nu anımsattı. Daha sonra zaten senaryonun o filmden esinlenilerek hazırlandığını duydum, ne kadar doğru bilmem..

  Senaryo bizim televizyonların ve seyircisinin alışık olmadığı türden "usta işi" denebilecek ellerden çıkıyordu belli ki.. Oyuncular da iyi seçilmişti ve hemen hepsi oynadığı karakteri iyi yansıtıyordu. Özellikle Ezel, Kenan Birkan, Ramiz Dayı, Ali Kırgız, Tefo, Cengiz, Azad karakterlerini oynayan oyuncuları tebrik etmek lazım.

  Senaryo ve oyuncular iyiyse, film seviliyor. Bu da onlardan biri.. Türk dizi tarihi diye bir şey var olduğunu varsayarsak, bu dizi başı çekenlerden biri, hatta belki de ilki..

  Şimdi bir film izleyicisi gözüyle bakmayı bırakıp, psikolojik ve sosyal etkilerine değineyim biraz da, kendi bakış açıma göre...

  Bu bir intikam filmi. Haksızlığa uğramış birinin adaleti kendi yöntemleriyle sağlamaya çalışmasını anlatan bir hikaye.. Bunun için bir elden yardım alıyor ve büyük bir sabırla planına hazırlanıyor. İnsanüstü bir sabırla...

  İzleyiciler, bu masum ve haklı kişinin intikam planını izlerken kendilerine yapılmış haksızlıkları da düşünerek, onun her başarısında kendini hayal ediyor büyük ihtimalle. Kendisine yapılmış haksızlıkalr olduğunu düşünen ama elinden bir şey gelmeyen kişi, haklıların kazandığını gördüğünde içi umut doluyor. Hayata, ilahi adalete inancı artıyor. Kendi hayatında bir şey değişiyor mu? Hayır.. Ama psikolojik olarak iyi hissediyor. Bu açıdan olumlu bir etki gibi görülse de aslında gerçeğe faydası yok. Film bittiğinde hayat devam ediyor çünki. Yine umutsuzluğa düşülüyor tabi bir süre sonra..

  Aile ve dostluk yapısı berbat denecek türde filmde.. Eyşan ve babasının durumu mesela.. Ve bu kötü babaya rağmen hastalıklı bir bağ var babasına karşı.. Dostluklar da öyle.. Ali ve Cengiz örneği mesela..
  Sahte sevgiler, sahte, bencil dostluklar..

  Ve bakıldığında, bu kötü karakterler bir eli balda öteki yağda yaşam sürüyorlar. Ferah içindeler. Kendi iç cehennemlerini saymazsak... Dizideki iyi karakterler de hep zorda kalıyorlar. Ölüyorlar ya da.. Bu durum "kötü ol sen kazan" gibi bir önerme çıkarılmasına sebep olabilir.

  İyi analiz edebilirsek ve mesajları farkederek izleyebilirsek, hangi mesajın iyi hangisinin kötü olduğunu anlarız. Buna göre anlam çıkarabiliriz kendimiz için de, gerekiyorsa.. Ya da sadece "bu bir film" diyerek bakarız, özenti içine girmeyiz, bilinçaltımıza yüklemeler yapmaz-yaptırmayız... Bu her film için geçerli.. Çünki filmler, müzikler, oyunlar gibi etkisi altında kalınabilecek şeylerin çoğu toplumların değerlerini alt üst edebilecek, kişilerin psikolojilerini bozabilecek türden oluyor.. Sonra ortalıklarda mafya özentisi ergenler görebiliyoruz mesela...

  Çocukların izlemesini önermem, muhtemelen yayınlandığında da belli bir yaş sınırı koyulmuştur. Gerçi şimdi çocuklar bilgisayarlarda korkunç canavarlarla savaş dövüş gibi aksiyon oyunları oynuyorlar, ki bu da çok yanlış aslında ama....

  Sevgiler..
  Ismail S
  Ismail S

  Takip Et! 31 Takipçi 133 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  25 Nisan 2017 tarihinde eklendi
  Son yillardaki en yapimlardan..Bir fenomen haline geldi..Ilk sezonu özellikle çok iyiydi..2. sezon tempo oldukça düstü..Birkaç gereksiz bölüm oldugunu düsünüyorum.Ama yine de kaliteli oldugu asikar..
  Ferhat K.
  Ferhat K.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  27 Ocak 2016 tarihinde eklendi
  Gelmiş geçmiş en iyi Türk dizisidir tartışmaya bile girilmez bu konuda. Gerek oyunculuklar gerek senaryo 10 numaraydı
  Selçuk Özdemir
  Selçuk Özdemir

  Takip Et! 1 Takipçi 4 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  2 Eylül 2021 tarihinde eklendi
  MÜKEMMEL. Her bölümünde ayrı bir konunun ele alındığı , detaylı, her türlü duygu ve durumun işlendiği harika bir dizi. Dizinin 2010 senesine ait olması beni gerçekten şaşırttı çünkü şu anda bile böyle diziler hala çıkmıyor. Dizinin 60. bölümünden sonra psikolojik olarak etkilendiğim için ara vermek zorunda kaldım . Diziyle bütünleştim resmen her karakter benden biri oldu ,kendimden bir şeyler buldum. Ama bu dizinin en güzel yanı bence bitmesiydi. Böylece efsane oldu.
  Ömer Bıçakcı
  Ömer Bıçakcı

  Takip Et! 9 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  7 Haziran 2021 tarihinde eklendi
  Ne denebilir ki Türkiye sinemasının nadide işlerinden! Ve bu dizi teknoloji geliştikçe dizilerin müq olmadığının kanıtı... Kuru senaryolar kuru yapımlar...
  Mehmed K.
  Mehmed K.

  Takip Et! 11 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  25 Ocak 2016 tarihinde eklendi
  Muazzam bir diziydi. Türk dizi tarihinin Kurtlar Vadisiyle beraber en başarılı yapıtlarından. Aşk,intikam,sevgi-nefret,dostluk,sadakat-ihanet,bencillik-fedakarlık... her türlü duyguyu farklı karakterleriyle gördük bu dizide. Tekrar tekrar,bıkmadan,usanmadan izlenir.
  Fatih K
  Fatih K

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  15 Şubat 2019 tarihinde eklendi
  Diziyi bitirmeme rağmen hala sahnelerini açıp açıp izlerim muazzam bir yapım yillar gecmesine ragmen hala ezel kalitesinde degil deyip bu diziyle kiyaslaniyorsa dogru olan bir seyler vardir bade ve bahar gibi pollyanna karakterler olsa da dizinin kalitesini dusurememistir
  Timuçin Yıldırım
  Timuçin Yıldırım

  Takip Et! 4 Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  2 Aralık 2019 tarihinde eklendi
  Hayatımızda biz erkeklerin eyşanlar oldugu sürece Türk dizi tarihinin en iyi dizisi olarak hep kalacaktır Kuskusuz Kenan imirzalıoğlu Farkı
  Ferdi D
  Ferdi D

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  3,5
  11 Mart 2019 tarihinde eklendi
  Normal Bir İnsanın İzleyeceği Bi Dizi Değil Bunu İzleyen Dahi Çok Bilmiş Olmazı Lazım Çünkü Hikayenin İçinden Başka Bi Hikaye Çıkıyor Anlaması Biraz Zaman Alıyor İzlerken Düşündürüyor Düşünürken İzlettirıyor.
  Sevgi Ozhan
  Sevgi Ozhan

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  7 Ağustos 2021 tarihinde eklendi
  dağıttı beni harika bir yapım her karakter incelikle işlenmiş çok kaliteli yapılmış kadrosu mükemmel olan bir dizi
  Osman A.
  Osman A.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  11 Eylül 2017 tarihinde eklendi
  Dünyanın en iyi dizilerinden gerçekten çok güzel bir dizi izleyin mutlaka pişman olmayacaksınız eminim
  Abdil Pekdemir
  Abdil Pekdemir

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  8 Nisan 2020 tarihinde eklendi
  Meilleur série turque, un scénario exceptionnel, des acteurs légendaires, c'est la Champions League des séries
  Yunus Emre Ö.
  Yunus Emre Ö.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  7 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  KESİNLİKLE HER TÜRK EVLADININ TEKRAR TEKRAR İZLEMESİ GEREKEN BİR DİZİ DRAM ZEKA OYUN YALNIZLIK HAYATIN GERÇEKLERİNİ EN İYİ KURGU EN İYİ KADRO EN İYİ SENARYO İLE ANLATMIŞLAR EZEL...!
  Beytullah Kandemir
  Beytullah Kandemir

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  Dizi eleştirileri
  5,0
  7 Haziran 2020 tarihinde eklendi
  Yapımcisi Kerem Catay olan 2009-2011 aralarinda cekilmis, Efsane dizi Ezel
  Ask intikam Aksiyonlu diziydi
  Back to Top