Hesabım
  Yolda - Rüzgar geri getirirse
  Yolda - Rüzgar geri getirirse
  8 Nisan 2005 Sinemada / 1s 30dk / Dram
  Yönetmen Erden Kıral
  Senarist Erden Kıral
  Oyuncular: Halil Ergün, İştar Gökseven
  Üyeler
  2,8 17 Puanlama ve 1 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Türkiye sinemasının medarı iftiharı Yılmaz Güney'in hayatından bir kesitin aktarıldığı bu yapımda tutuklu bir sinemacının çekemediği filmi için dış dünyadaki genç bir yönetmenle anlaşmasının üzerine kurulu bir öykü hayata geçiriliyor. O içerdeyken, özgür olan dışardaki filmi çekecek ve senaryosu bu mahkumiyetten kurtulacaktır. Yönetmen Erden Kıral'ın uzun yıllar üzerinde çalıştığı film, yaklaşık 25 sene önce Yılmaz Güney'le beraber çıktığı bir yolculuğun hikayesi.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Yolda - Rüzgar geri getirirse

  Yol Bozuk

  Yazar: Ali Ercivan
  Kendi adıma, Yılmaz Güney'i sadece filmlerinden ve bir bakıma sinemadaki ustası sayılabilecek Lütfi Akad'ın anlattıklarından tanırım. Bir dönem kendisiyle ortak bir çalışma içinde bulunmuş yönetmen Erden Kıral'ın Güney'i tasvir ediş biçimi elbette kendi açısından somut temellere dayanmakta olabilir. Fakat zaten ne derece iyi bir oyuncu olduğu tartışmaya açık olan Halil Ergün'ün Yılmaz Güney rolünde olduğu bir film, daha ilk andan seyircisini kaybetme riskini kabulleniyor demektir. Yolda, daha sonra Şerif Gören yönetiminde çekilmiş olan Yol filminin, senarist Yılmaz Güney tarafından ilk yönetmeni Erden Kıral'ın elinden alındığı dönemi anlatıyor. Fakat bunu birebir gerçeklere bağlı kalmadan, isimleri ve olayları kısmen değiştirerek yapıyor. Bu dönemde hapiste olan Güney'in başka bir hapishaneye nakli sırasında, kırgın genç yönetmen, eşinin peşine takılıp bu nakil sırasında ustasını izliyor
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Son Haberler

  Kıral Mostra Yollarında
  Haberler - Gündemdeki Filmler
  30 Temmuz 2005 Cumartesi

  Oyuncular

  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  mahatma57
  mahatma57

  4 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  17 Nisan 2005 tarihinde eklendi
  Yılmaz Güney"e dair bir şeyler söyleyen bir filmi izlememek olmazdı.. ben de önyargılarla gittim.. önyargılarım da değişmedi ama pişman da olmadım.. Erden Kıralın hala tamamlayamadığı hesaplaşmasından kaynaklanan sinemasal olana yaklaşımında eksikler, atlamalar, vb.. ama en büyük atlamayı başlangıçta, rol dağıtımında yapmış kanımca.. yani Yılmaz Güney rolünü Halil Ergün'e verirken..
  1 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Bulgaristan, Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2005
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil -
  Görüntü formatı -
  Renk -
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 2005, En iyi film: Dram, {Genre} türündeki en iyi filmler : 2005.

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top