Hesabım
  Drakula İstanbul’da
  Drakula İstanbul’da
  Vizyon tarihi belirsiz | Fantastik, Korku
  Senarist Ümit Deniz
  Oyuncular: Bülent Oran, Cahit Irgat, Annie Ball
  Orijinal adı Drakula İstanbul'da
  Üyeler
  3,5 42 Puanlama, 7 Eleştiri
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Azmi isimli İstanbul’lu bir avukat Romanya’da yaşayan Drakula isimli bir kontun avukatlığını üstlenmiştir. Drakula, İstanbul’da Azmi aracılığıyla pek çok ev satın almıştır ve İstanbul’a taşınacaktır. Fakat Drakula Kazıklı Voyvoda’nın soyundan gelen bir vampirdir. Kahramanlarımızın bunu anlamaları fazla sürmez.

  Drakula İstanbul’da Türk Sinemasında çok az örneğe sahip korku filmlerinin en başarılısı olarak nitelendiriliyor. Aslında filmin başarısını sadece en iyi Türk korku filmi olarak değil, en iyi Türk filmlerinden biri olarak tanımlayarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.

  Değeri çok geç anlaşılmış bu eser, ABD’de düzenlenen bir korku filmleri festivalinde ayakta alkışlanmış, Bela Lugosi’nin oyunculuğuyla üne kavuşmuş orijinal hikayesini birebir kopyalamadan, özgün bir yorumla sunduğu için muadili olan filmler arasında ayrıcalıklı bir yere konmuştur.

  Usta oyunculuğuyla göz kamaştıran Atıf Kaptan’ın canlandırdığı Drakula, sinemada uzun köpek dişleri gözüken ilk vampirdir. Eski İstanbul görüntülerinin zenginlik kattığı fonuyla ve Özen Sermet’in nefis görüntüleri ile zenginleşen film, türün meraklıları için kesinlikle koleksiyonluk bir eser.

  Öneriler

  Son Haberler

  Fantasturka Sona Erdi!
  Haberler - Festival ve Ödüller
  26 Aralık 2014 Cuma

  Oyuncular

  Bülent Oran
  Rolü : Azmi
  Cahit Irgat
  Rolü : Turan
  Annie Ball
  Rolü : Güzin
  Atıf Kaptan
  Rolü : Drakula

  İzleyici eleştirisi

  MojoRising
  MojoRising

  Takipçi 380 değerlendirmeler Takip Et!

  2,5
  4 Ağustos 2012 tarihinde eklendi
  ''Drakula İstanbul'da (1953)'' filmi Türk sinemasında çekilen ilk korku filmi diye bilinmekteydi yıllardır. Birkaç yıl önce 1948 yapımı başka bir korku filmimiz (Çığlık) olduğunun keşfedilmesiyle beraber bu ünvanını ona kaptırdı. Ancak ''Çığlık'' filmi kaybolduğu için (ne yazık ki film yıllar içerisinde kaybolmuş, elimizde sadece afişi kalmış) ''Drakula İstanbul'da'' bir anlamda hala ilk korku filmimiz olma ...
  Devamını oku
  Ceren S.
  Ceren S.

  Takipçi 443 değerlendirmeler Takip Et!

  5,0
  16 Eylül 2011 tarihinde eklendi
  Bu tarz eski yapimlara her zaman çok daha fazla sagyi duyuyorum. Begenmeyen arkadaslara da filmin çekildigi yila tekrar bakmalarini tavsiye ederim.Dvd nin arka kapaginda yazan filmin çekilme kosullari ise apayri bir saskinlik verici. Her arsivde bulunmasi gerekir
  widmark-2
  widmark-2

  Takipçi 457 değerlendirmeler Takip Et!

  2,5
  2 Temmuz 2008 tarihinde eklendi
  Yıllar önce Digiturkte izlediğim bu ilk Türk Korkusu ilgiyi daima hak ediyor. Edinmenizi şiddetle tavsiye ederim..
  mrs-durden
  mrs-durden

  Takipçi 350 değerlendirmeler Takip Et!

  2,5
  31 Temmuz 2008 tarihinde eklendi
  filmi izlerken çok sıkıldım yapılmış ilk türk korku filmine göre daha kötü bir şey bekliyordum fena değil yine de

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 1953
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil -
  Görüntü formatı -
  Renk -
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 1953, En iyi film: Fantastik, {Genre} türündeki en iyi filmler : 1953.

  Yorumlar

  • MojoRising
   ''Drakula İstanbul'da (1953)'' filmi Türk sinemasında çekilen ilk korku filmi diye bilinmekteydi yıllardır. Birkaç yıl önce 1948 yapımı başka bir korku filmimiz (Çığlık) olduğunun keşfedilmesiyle beraber bu ünvanını ona kaptırdı. Ancak ''Çığlık'' filmi kaybolduğu için (ne yazık ki film yıllar içerisinde kaybolmuş, elimizde sadece afişi kalmış) ''Drakula İstanbul'da'' bir anlamda hala ilk korku filmimiz olma özelliğini taşıyor. (Bu bilgiler Sinema dergisinin Ağustos/2012 sayısından aktarılmıştır)...
  • MojoRising
   ...bu girişten sonra film ile ilgili neler söyleyebilirim? Doğrusunu söylemek gerekirse filmi tempo olarak başarısız buldum. Yer yer izlerken çok sıkıldım. İşin garibi bu kadar sağlam bir senaryoya sahip (film roman uyarlaması sonuçta) bir filmin bu kadar uzatılıp, sündürülmesi oldukça hatalı tercihler olmuş. Film 30 dakika daha kısa olsaydı belki de Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak anılacaktı şu anda. Dönemine göre çok cesur ve emek harcanmış bir iş olması nedeniyle filmi takdir etmek gerektiğinin altını çizmek gerek yalnız. Herkesin birbirinin aynı filmler çektiği bir dönemde yönetmen kimsenin girmek istemediği bu yola bütün yüreğini koymuş. Sanırım 1-2 tane daha korku filmi çekebilseydi bu türde çok çok başarılı filmlere imza atabilirdi. Sözün özü; tarihini göz önüne alarak izlemelisiniz filmi, bugünün sinemasına göre film başarısız kalıyor ama 1953 yılında sinema salonunda bu filmi izleme şansımız olsaydı düşüncemiz çok daha olumlu olurdu kanımca.
  Back to Top