Hesabım
  Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet
  Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet
  9 Mart 2007 Sinemada / 1s 58dk / Dram
  Yönetmen Biket İlhan
  Oyuncular: Özge Özberk, Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert
  Üyeler
  3,5 650 Puanlama ve 82 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  En büyük şair Nazım Hikmet beyazperde'de! Türkçe’nin bu en büyük ustası, dilimizin en sevdalısı Türkiye’nin büyük şairi Nazım Hikmet, 1941’den sonra hapishanede geçirdiği dönemle sinema salonlarına konuk oluyor. Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir. Uzun zamandır haber alamadığı karısını çok merak etmektedir. Savaş yıllarının sefaleti iyice kendisini hissettirirken Nazım için yıkım olacak haber de gelmekte gecikmez. Hakkında verilen 28 yıl hapis cezası onaylanmıştır. Türkiye’nin en büyük şairi Nazım Hikmet’in hayatı ile ilgili dünyada çekilen ilk film olma özelliği taşıyan Mavi Gözlü Dev, "Kayıkçı", "Ayın Karanlık Yüzü" filmlerinden tanıdığımız Biket İlhan tarafından yönetildi. Büyük Türk şairi Nazım Hikmet'i canlandıran Yetkin Dikinciler de eşsiz bir perormans gösteriyor.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet

  Ne Kadarı <br><b>Mavi Gözlü Dev</b>’in <br>Ta Kendisi?

  Ali Ercivan
  İyi bir biyografi, hayatını perdeye yansıttığı kişiyi erdemleri ve zaaflarıyla, iyi ve kötü, güçlü ve zayıf yanlarıyla yansıtır. Oyuncu/senarist Metin Belgin ile yönetmen Biket İlhan’in son işbirliği Mavi Gözlü Dev’i başarılı bir biyografi olmaktan öncelikle alıkoyan da işte bu. Nazım Hikmet’i ilahlaştırması, gerçek bir insandan ziyade bir masal karakteri naifliğiyle ele alması.Nazım’ın 1941 sonrası hapiste geçirdiği dönemi anlatan filmin yaptığı şey malesef, sevgi dolu gözlerle etrafına bakarken birdenbire gelen ilhamla ağzından bitmiş haldeki şiirler dökülen ve bunları 'Hah, buldum!' diye hemen defterine not eden, katışıksız iyi bir adam. Denebilir ki, 'Dayısının kızı Münevver ile ilişkisinin filmde tuttuğu yer onun zayıflıklarını da perdeye yansıtmaya araç oluyor, daha ne istiyorsun?'. Ama uzun zamana yayılmış bu ilişkinin birkaç adımını gösteren film, karakterlerin arasındaki duygusa...
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Oyuncular

  Özge Özberk
  Rolü : Mnevver
  Yetkin Dikinciler
  Rolü : Nazm Hikmet
  Dolunay Soysert
  Rolü : Piraye
  Uğur Polat
  Rolü : Tahsin Bey
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  Ahmet G.
  Ahmet G.

  Takip Et! 8 Takipçi 218 Eleştirisini Oku

  1,5
  18 Şubat 2008 tarihinde eklendi
  Ben hiç beğenmedim. Ağır olmaya çalışırken abartılmış ve saçmalamış bir film. Beğenene saygım sonsuz ama ben bir Nazım Hikmet sever olarak bu filmi beğenmedim! 3/10
  barfly-2
  barfly-2

  Takip Et! 8 Takipçi 229 Eleştirisini Oku

  3,5
  13 Mart 2007 tarihinde eklendi
  konu nazım himet olunca objektif bakış çok zor oluyor. film kafadan artıyı zaten alıyor. böyle büyük bir ustanın hayatı ilk kez beyazperde de ve biz çok mutluyuz. onun için bu seferlik sinematografik açıdan bakmıyorum filme ve çok başarılı buluyorum!!!
  vince15
  vince15

  Takip Et! 2 Takipçi 165 Eleştirisini Oku

  4,0
  22 Aralık 2007 tarihinde eklendi
  Oyunculuk başarılı, biyografi türü ii sergilenmiş, teknik açıdan başarılı ancak senaryo çok zayıf olmuş. Keşke daha ii bir senaryo olsaydı da Türk sinema tarihine damgasını vurabilseydi bu film ama yine de 8 puanı hakettiğini düşünüyorum..
  gogola
  gogola

  Takip Et! 14 Takipçi 175 Eleştirisini Oku

  2,0
  22 Eylül 2010 tarihinde eklendi
  Zayıf seneryo, tiyatro havasında sahneler, oyunculuklar zayıf. Resmen Nazımın kıyısından geçen bir film. Yetkin e yazık olmuş. 4 puan. izlenmesede olur.
  82 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  Mavi Gözlü Dev
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  16 Şubat 2007 Cuma

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2007
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil -
  Görüntü formatı -
  Renk -
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top