Hesabım
  Dabbe
  Dabbe
  10 Şubat 2006 Sinemada / 1s 50dk / Korku
  Yönetmen Hasan Karacadağ
  Senarist Hasan Karacadağ
  Oyuncular: Ümit Acar, Ebru Aykaç, Fulya Candemir
  Orijinal adı D@bbe
  Üyeler
  2,8 1282 Puanlama ve 286 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Amerika’da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye’de de yaşanır. İzmir’de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

  Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık’tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık’ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran’da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe’tül Arz’ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

  Filmin yönetmeni, Japonya’da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu’da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.

  Ç.K.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Dabbe

  Kıyamet Tellalcısı <b>Dabbe</b>

  Ali Ercivan
  İlk filmini korku türünde gerçekleştiren Hasan Karacadağ ile ilgili bildiğimiz, her yerde karşımıza çıkan en temel bilgi, kendisinin uzun bir dönem Japonya'da bulunduğu ve orada hem türün çeşitli örneklerinde çalıştığı, hem de kendine ait bazı filmler gerçekleştirdiği. Bunun izlerini Dabbe'de görmek mümkün; komiser karakterinin evinde giydiği kimonosunda bile.Bu ilk paragraf, yazıma devam etmek için bana iki yol açmak üzere düşünüldü. Kimonunun da aralarında bulunduğu gülünç unsurlara girmeden önce, Karacadağ'ın üzerindeki Japon korku ve fantastik sineması etkisinin barizliğine değinmeli. Küçük kızlar yerine yetişkin kadınlar bile olsalar saçları yine de yüzlerine düşen karakterler; gölgelerin içinden çıkan ruhlar (bu durumda cinler); ve şahsen bana doğrudan anime şaheseri Serial Experiments: Lain'i anımsatan detaylar. Dolaylı yollardan benzerlik kurulabilecek birçok film yerine, Japonya...
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Oyuncular

  Ümit Acar
  Rolü : Suleyman
  Ebru Aykaç
  Rolü : Hande
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  Figen-Ay-e
  Figen-Ay-e

  Takip Et! 29 Takipçi 88 Eleştirisini Oku

  2,5
  8 Ekim 2010 tarihinde eklendi
  1973 yapım Exorcistin üzerine hala bi korku filmi çekilemediği gibi, Türk korku filmi olarak da Dabbe üzerine bir korku filmi maalesef olmadı... Korku anlamında fazlasıyla insanların beklentilerine fazlasıyla cevap veren bir film olarak değerlendiriyorum...
  Ahmet G.
  Ahmet G.

  Takip Et! 8 Takipçi 218 Eleştirisini Oku

  0,5
  6 Şubat 2008 tarihinde eklendi
  İzlediğim en kötü filmlerden biriydi! Oyunculuğa 1 bile fazla not aslında ama ondan altına da müsade edilmiyor sitede!Beğenen arkadaşlara bir şey demiyorum,onların zevkidir ama benim Romantik ve Polisile birlikte Türk Sinema Tarihinin en kötülerinden birini de bu film olarak ilan ediyorum! Yapanların paralarına,emeklerine yazık olmuş.Hayır işlerine verselermiş o bütçeyi bari sevap işlerlermiş! :) 1/10
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! 2486 Takipçi 1 684 Eleştirisini Oku

  3,5
  20 Temmuz 2008 tarihinde eklendi
  Bu filmin amacı insanı korkutmak ve huzursuz etmek ve dabbede bunu sonuna kadar başarıyor.Birde filmi geceleyin ve tek başınıza izlerseniz bu açıdan ne kadar başarılı olduğunu görürsünüz.Oyunculuklar vasat olabilir ama çok göze batmıyor diye düşünüyorum hasan karacadağın ilk filmi olduğu için bazı hataların olması normal ileride bunların olmayacağını düşünüyorum.İzleyin ve korku filmi görün.
  Ilknur K
  Ilknur K

  Takip Et! 2178 Takipçi 1 143 Eleştirisini Oku

  2,5
  5 Aralık 2007 tarihinde eklendi
  çok güzel ve gerçek bir konu. gerçekleğe dayanan bir çok şey korkutur beni. hani derlerya gerçekler acıdır diye. buraya kadar tamam.ama neydi o dialoglar,o oyuncular gülmekten koptum. sokaktan adam toplasan gel film çekiyoruz sen oyna diye vallahi daha güzel oynarlardı. sırf filmin konusu hatrına 5 veriyorum.
  286 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  En Korkunç Yerli Filmi Seçiyoruz!
  HABERLER - İnternetten Seçtiklerimiz
  13 Ağustos 2019 Salı
  Hasan Karacadağ Hollywood'u Türk Usulü Korkutacak
  HABERLER - Yapım Aşamasında
  2 Ocak 2015 Cuma
  Hollywood yıldızlarının rol aldığı Magi filmi, 27 Şubat 2015'te sinemalarda!

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2005
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe 1.000.000
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı DTS, Dolby Digital
  Yapım formatı 1.78
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top