Hesabım
  Dabbe
  Dabbe
  10 Şubat 2006 Sinemada / 1s 50dk / Korku
  Yönetmen Hasan Karacadağ
  Senarist Hasan Karacadağ
  Oyuncular: Ümit Acar, Ebru Aykaç, Fulya Candemir
  Orijinal adı D@bbe
  Üyeler
  2,8 1312 Puanlama ve 287 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Amerika’da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye’de de yaşanır. İzmir’de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

  Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık’tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık’ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran’da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe’tül Arz’ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

  Filmin yönetmeni, Japonya’da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu’da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.

  Ç.K.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Dabbe

  Kıyamet Tellalcısı <b>Dabbe</b>

  Yazar: Ali Ercivan
  İlk filmini korku türünde gerçekleştiren Hasan Karacadağ ile ilgili bildiğimiz, her yerde karşımıza çıkan en temel bilgi, kendisinin uzun bir dönem Japonya'da bulunduğu ve orada hem türün çeşitli örneklerinde çalıştığı, hem de kendine ait bazı filmler gerçekleştirdiği. Bunun izlerini Dabbe'de görmek mümkün; komiser karakterinin evinde giydiği kimonosunda bile.Bu ilk paragraf, yazıma devam etmek için bana iki yol açmak üzere düşünüldü. Kimonunun da aralarında bulunduğu gülünç unsurlara girmeden önce, Karacadağ'ın üzerindeki Japon korku ve fantastik sineması etkisinin barizliğine değinmeli. Küçük kızlar yerine yetişkin kadınlar bile olsalar saçları yine de yüzlerine düşen karakterler; gölgelerin içinden çıkan ruhlar (bu durumda cinler); ve şahsen bana doğrudan anime şaheseri Serial Experiments: Lain'i anımsatan detaylar. Dolaylı yollardan benzerlik kurulabilecek birçok film yerine, Japonya
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Son Haberler

  En Korkunç Yerli Filmi Seçiyoruz!
  Haberler - İnternetten Seçtiklerimiz
  13 Ağustos 2019 Salı
  Hasan Karacadağ Hollywood'u Türk Usulü Korkutacak
  Haberler - Yapımdaki Filmler
  2 Ocak 2015 Cuma
  Hollywood yıldızlarının rol aldığı Magi filmi, 27 Şubat 2015'te sinemalarda!

  Oyuncular

  Ümit Acar
  Rolü : Suleyman
  Ebru Aykaç
  Rolü : Hande
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi: sevdiler

  En iyi ve en faydalı yorumlar
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takipçi 1.684 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  20 Temmuz 2008 tarihinde eklendi
  Bu filmin amacı insanı korkutmak ve huzursuz etmek ve dabbede bunu sonuna kadar başarıyor.Birde filmi geceleyin ve tek başınıza izlerseniz bu açıdan ne kadar başarılı olduğunu görürsünüz.Oyunculuklar vasat olabilir ama çok göze batmıyor diye düşünüyorum hasan karacadağın ilk filmi olduğu için bazı hataların olması normal ileride bunların olmayacağını düşünüyorum.İzleyin ve korku filmi görün.
  potasyum
  potasyum

  Takipçi 531 değerlendirmeler Takip Et!

  4,0
  17 Ağustos 2006 tarihinde eklendi
  bazı arkadaşlar bu filme komedi filmi diyorlar,peki o zaman bütün korku filmleri komedidir..oyunculuklar kötü olabilir ama senaryo harika,hemde dinimizdeki bazı öğeleri anlattığı içinde çok gerçekçi,komik bulanlar bu filmi gece yalnız islesinler bana katılacaklardır..
  atakanozruh
  atakanozruh

  Takipçi 331 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  19 Temmuz 2007 tarihinde eklendi
  Bu düşük puana ve olumsuz yorumlara katılmıyorum. Bence gayet başarılı bir korku filmiydi. Beni oldukça korkutmayı başaran ender filmlerden biri. Hasan Karacadağ'ı tebrik ediyorum müthiş bir korku yapmış. Filmin tek eksik yönü bence oyunculuklardı. Onun dışında ses efektleri, görsel efektler, senaryo çok iyiydi.
  e-ergener
  e-ergener

  Takipçi 337 değerlendirmeler Takip Et!

  5,0
  27 Ocak 2007 tarihinde eklendi
  Bence de çok güzel bir film... Herkes görsel efektine bakıyor.. Abi kurguya bakın hele... Senaryoya bakın... Eksiği biraz deneyimsiz abilerim ablalarım oynamış sinema filmi açısından o kadar.. Başka her şeyi 4x4 lük bence..
  287 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2005
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe 1.000.000
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı DTS, Dolby Digital
  Yapım formatı 1.78
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 2005, En iyi film: Korku, {Genre} türündeki en iyi filmler : 2005.

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top