Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Kung Fu Panda 3
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Kung Fu Panda 3

  Sevimli Panda Po geri döndü!

  Su Bahadır
  Uzakdoğu dövüş sanatları her zaman Hollywood camiasının gözünün nuru oldu. Ardı arkası kesilmeyen dövüş filmleri ve dövüş ustası olarak namı yürüyen kahramanlar sinemanın her döneminde kendilerine yer buldular. Ancak Panda Po gibisi daha önce görülmedi!

  Kung Fu Panda serisinin takipçileri üçlemenin her filminde temanın değiştiğini ve taşların üzerine +1 konduğunu bilirler. Panda Po'nun kahraman olma macerası ilk filmde başlamış olsa da ikinci filmle onu daha yakından tanımış ve sevmiştik. Şimdi sıra üçlemeyi sonlandıran filme, yani Kung Fu Panda 3'e geldi.
  Bu kez serinin diğer filmlerinden daha farklı bir konseptle karşılaşıyoruz. Panda Po artık yerel bir kahraman olarak eğlenceli ve biraz da tembel bir hayat sürmekte. Doğası gereği de yemeye düşkün, kilo almaya müsait. Ancak huzurunu kaçıran tek bir gerçek var, o da liderleri Shifu'nun yerini alması talebi. Büyük bir zaman ve efor gerektiren bu işin sorumluluğu bile pandamızın keyfini kaçırırken bir yanda da sırra kadem basan babasının ortaya çıkması var. Yani serinin son filminde 2 farklı sorunsal ile karşı karşıyayız. Po'nun yapması gereken seçimler bu kez kung fu sanatını aşmış durumda. 3. devam halkasının en büyük farkı da burada ortaya çıkıyor. Daha derinlikli, daha duygusal ve tabiatı gereği daha sıcak. Yepyeni karakterlerle zenginleşen kadrosu bir yana, karakterler arasındaki ilişkiler de çok daha yoğun. Kendi türüyle daha yakın bir bağ kurma şansı yakalayan Po'nun ilk kez gerçekten evinde olması, kendisi gibileri tanıması onu güçlendiren ve aynı zamanda yumuşamasını sağlayan bir etmen. Panda cennetinde kurulu düzen filmin seyircileri için de tamamen yepyeni bir şey. Sevimli mi sevimli pandalarımızın arasında kendi özünü bulan Po, tam huzura erecekken bu kez de kung fu ustalarına diş bileyen Kai sahneye giriyor. 3. sorunsalla da burada karşılaşıyoruz.

  Po'nun durumu aslında hepimizin başına gelebilecek bir durum. Onun gibi cüsseli olup buna rağmen kung fu sanatında ustalaşmamızla saygı kazanamamış olsak bile, karşımıza çıkan zorlukları ele alış ya da Po'nun durumunda onlarla savaşma yeteneğimiz hepimiz için hayatta kalmanın kilit kodu. Po, kendi içindekii dışlanmışlık psikolojisini panda cennetinde avuturken, bu yeni "evi" tehdit eden bir tehlike söz konusu olduğunda tek başına değil "ailece" savaşmaya karar veriyor. Kısa sürede kung fu ustası bir panda köyü yaratmanın zorlukları açık olsa da, Po için bu amaç her şeyden değerli. Çünkü bizlerde de olduğu gibi, Po da yeni kavuştuğu babası ve ailesi ile birlikte zorluklara göğüs germeye niyetli. Burada da serinin duygusal derinliğini görüyoruz. Pandaların şişman olması haricinde seride tekrarlanan bir espri olmamasıyla birlikte baba-oğul arasındaki iletişimin muzipliği de aralarındaki yakın ancak tedirgin bağı gözler önüne seriyor.

  Görsellik olarak Kung Fu Panda serisinin çizgisini hiç bozmadığını ve kendine has bir görselliği olduğunu düşünürsek üçüncü devam halkasında da bunun değişmediğini söyleyebiliriz. Canlı renk kullanımı bol, görselliği ve panoramaları güçlü bir film var karşımızda. Özellikle panda cennetinin görsel bir şölen olduğu da bir dipnot. Müzik seçimleri için de serinin hayranlarının uzak olmadığı tatta, görsellikle uyumlu ve asla görüntünün önüne geçmeyen müzikler seçilmiş. Bu kez yönetmen koltuğunda tekrar ilk filmdeki gibi  Jennifer YuhAlessandro Carloni gördüğümüz 3. devam halkasında ilk filmdeki kadar büyük sürprizler karşımıza çıkmasa da kalbi ısıtan enstantaneler mevcut. Orijinal seslendirme kadrosu hiç değişmeyen serinin Türkçe dublajında Panda Po olarak Okan Yalabık'ı duyarken, serinin alışılmış karakterlerini seslendiren Ahmet Eres, Deniz UğurMurat Aydın gibi yerli sinemanın sevilen yıldızları da kadrodaki yerlerini koruyor. Kung Fu Panda serisinin başarılı kararları ile seriye eklenen yeni karakterler, cazibeli Mei Mei ve eğlenceli baba Li kendileriyle özdeşen ve tatmin edici seslere sahip olmuşlar. Yalabık'ın tonuna göre farklı anlamlar katabildiği sesi serinin baş kahramanı için çok doğru bir seçim olmuştu. Po'nun babası olarak karşımıza çıkan Tarkan Koç da sesiyle kadroyla mükemmel bir ahenk içinde... Seslendirmenin filmin orijinal diliyle aynı kaliteyi tutturduğu su götürmez.

  Kısacası serinin hayranı olan ya da olmayan, yetişkin ya da çocuk, her izleyicinin gönlünü kazanacak olan Kung Fu Panda 3 ile eğlenceli ve duygusal bir yapıma davetlisiniz. Panda Po'nun hem kendi içsel arayışı, hem de sevdiklerini korumak için verdiği mücadele kalplerinizi ısıtıp yüzünüze tatlı bir tebessüm yerleştirecek.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top