Hesabım
  Bir Hayalimiz Vardı
   Bir Hayalimiz Vardı
  6 Eylül 2013 Sinemada / 1s 30dk / Dram
  Yönetmen Sally Potter
  Senarist Sally Potter
  Oyuncular: Elle Fanning, Alice Englert, Christina Hendricks
  Orijinal adı Ginger & Rosa
  FRAGMANI İZLE
  Üyeler
  3,2 6 Puanlama ve 1 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  İki yakın arkadaş olan Ginger ve Rosa, Soğuk Savaş ve cinsel devrimin etkilerinin hüküm sürdüğü 1960'lı yılların Londra'sında yaşamaktadır. İki genç kız aleni bir şekilde ailelerine baş kaldırmakta; başka türlü, heyecanlı bir hayata ulaşmanın hayallerini kurmaktadırlar. Daha da önemlisi hiçbir zaman, küçümsedikleri ve acıdıkları anneleri gibi olmamaya kararlıdırlar. Ginger zamanla politik eylemlerde daha büyük bir tutkuyla yer almaya ve gece gündüz dönemin sorunları üzerine kafa yormaya başlar. Öyle ki bir süre sonra Soğuk Savaş ile ilgili yazmaya başlar.  Ginger'ın aksine Rosa, politik konulara pek de ilgi duymayan ve genellikle eğlence odaklı yaşayan bir genç kıza dönüşmüştür; buna rağmen aralarındaki dostluk tüm gücüyle devam eder. Ancak Rosa'nın attığı beklenmedik bir adım bu yakın arkadaşlığı parçalanma noktasına getirir.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Bir Hayalimiz Vardı

  Büyümek ve üzülmek...

  Yazar: Banu Bozdemir
  İsminde "ve" geçen filmleri severim çünkü bu tarz filmlerin bize yönelteceği iki ana karakter vardır ve izleyici olarak birinin yanında yer almamız istenir. Ama burada filmin ibresinin zaman zaman saptığını söyleyebiliriz. Sally Potter daha çok deneysel filmler çekmeyi tercih ettiğinden, Bir Hayalimiz Vardı/Ginger & Rosa filmografisinde daha ‘bildik' bir tanımlamayla anılacak büyük ihtimalle. Ama yine de kadının yönünden bakan, cinsiyetin yüklediği roller açısından Potter izleri taşıyan bir film. Filmin atmosferi bir hayli etkili, Soğuk Savaş ve cinsel devrimin birbirini tetiklediği 1960’lı yıllarda geçiyor ve üs olarak İngiltere seçilmiş tabii! 1945’te Hiroşimaya atılan atom bombasının görüntüleriyle açılış yapan film bir yandan da karşısına bir doğum sahnesi koyuyor hatta bir değil iki! Londra’da doğum yapan iki kadının halleri hem ölüme inat doğum olarak algılanabilir, hem dünyanı
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Bir Hayalimiz Vardı Orijinal Fragman 1:50
  Bir Hayalimiz Vardı Orijinal Fragman
  2.456 gösterim
  Öneriler

  Son Haberler

  Dopdolu Vizyon!
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  5 Eylül 2013 Perşembe

  Oyuncular

  Elle Fanning
  Rolü : Ginger
  Alice Englert
  Rolü : Rosa
  Christina Hendricks
  Rolü : Natalie
  Alessandro Nivola
  Rolü : Roland
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! Takipçi 1.698 Eleştirisini Oku

  3,0
  9 Kasım 2013 tarihinde eklendi
  Bir şeyler yapmaya çalışan, bir ölçüde başarılı sayılabilecek, ancak tam da "olamamış" bir film "Ginger & Rosa". Birkaç tane konuyu ele almaya çalışıyor kısa süresi zarfında. Bu işe kalkışan filmlerin pek çok başarısız örneğini daha önce görmüştük. Zaten bunu başarabilen filmler de anında "klasik" statüsüne ulaşır. Ele aldığımız bu film, bu statüye ulaşamayanlardan. İşlemeye çalıştığı ...
  Devamını oku
  1 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  23 Fotoğraf

  Bunları Biliyor musunuz?

  Festival Karnesi

  Bir Hayalimiz Vardı, ülkemizde ilk olarak 32. İstanbul Film Festivali'nde izleyiciyle buluştu. Film aynı zamanda Londra Film Festivali'nde 'en iyi film' kategorisinde yarıştı.

  Oyuncular ve Rolleri Hakkında

  Film başkarakterlerinden biri olan Rosa'yı canlandıran 1994 doğumlu genç oyuncu Alice Englert, ünlü yönetmen Jane Campion'un kızı.

  Oyuncular ve Rolleri Hakkında

  Filmin yönetmeni Sally Potter, anakarakter Ginger'ı canlandıracak oyuncuyu bulabilmek için Facebook üzerinden de duyuru yapmış. Bunun sonrasında 2.000 kadar kişi başvuruda bulunmuş seçilenler arasından da bir sonuç çıkmamış. Ardından cast yönetmeninin yoğun tavsiyeleri üzerine Elle Fanning'de karar kılınmış.

  Teknik bilgiler

  Ülke İngiltere
  Dağıtımcı Tiglon
  Yapım yılı 2012
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 3 başlık
  Bütçe -
  Dil İngilizce
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top