Hesabım
  Sen İhtimali
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Sen İhtimali

  Bir ihtimal daha var, mı dersin?

  Yazar: Duygu Kocabaylıoğlu

  Bu hafta Amazon Prime Video ekranlarında, Mayıs mottosu olan “gelir bahar ayları, gevşer gönül yayları” kabilden bir yapım yayına girdi: Sen İhtimali / The Idea of You. Yönetmenliğini, ağırlıklı olarak televizyon işleriyle tanınan ve yapımcı kimliği de olan Michael Showalter’ın üstlendiği bu sipariş romantik komedinin başrollerini ise Oscarlı oyuncu Anne Hathaway ve bu tarz filmlerin genç jönü olarak kısa sürede kalplerde yer eden Nicholas Galitzine üstleniyor.

  “Sen İhtimali” aslında, Robine Lee’nin, yayınlandığı dönem esinlendiği aşk hikayesi ve olası meşhur karakterlerinden ötürü olay yaratan, aynı isimli romanının yıllar sonra gelen bir uyarlaması. Roman piyasaya çıktığı dönem özellikle ABD’de çok konuşulmuş ve 40 yaşındaki bekar bir anne ile genç bir pop yıldızının beraberliği anlatan bu hikayenin gerçek hayattaki kahramanları magazin gündemini de meşgul etmişti.

  Yazar Lee o dönem verdiği röportajlarda, vurgu yapmak istediği esas kahramanının kadın karakter Soléne olduğunu ve orta yaşa gelen kadınların duygularını yansıtmayı hedeflediği dile getirmişti. Ayrıca şarkıcı Hayes karakterini, hayatından geçen ve gözlemlediği erkeklerden genel olarak esinlenerek kaleme aldığını ifade etse de, meraklı basın boş durmamış ve tabii ki Hayes karakterini erkek müzik grubu One Direction’ın solistlerinden Harry Styles ile özdeşleştirmekten geri durmamıştı. Magazin meraklıları açıp Styles’ın 2011’lerden günümüze sevgililer portföyüne bakabilir. Biz, filmimize dönelim.

  Her ne kadar hikayenin sahibi olsa da uyarlama safhasına pek karışmadığını dile getiren Lee’nin kitabı, yönetmen Michael Showalter ve Jennifer Westfeldt tarafından bir Hollywood masalına dönüştürülmüş diyebiliriz. Özellikle filmin ilk bölümü belli formülleri senaryo matematiğine o kadar iyi döküyor ki, seyircinin yaşayacağı duygu dalgalanmalarını adım adım kestirmek hiç de güç değil. Hikayenin akışına göre bir iniyor, bir çıkıyoruz; “ha şimdi oldu olacak” derken, araya giren konser ve müzik sahneleri ile gevşiyoruz. Bir aşk hikayesi açısından çok ters köşesi olmayan Sen İhtimali, sosyal mesaj kaygılarını kırıntılar halinde de olsa serpiştirmeyi neyse ki ihmal etmiyor.

  Prime Video

  Kültürlü, kendi ayakları üzerinde duran ama eski kocasından sonra karşı cins ile olan ilişkileri askıya almış, güven problemi yaşayan bekar bir anne olarak Soléne tüm bu bagajıyla, genç bir erkek ile beraber olma ihtimalinden utanarak kaçıyor. Üstelik karşısındaki ondan gerçekten hoşlanırken. Hele bu genç erkek milyonların sevgilisi bir müzik grubunun aşırı ünlü ve yakışıklı bir üyesi ise! Soléne’nin ‘örnek bekar annelik’, ‘düzgün bir kadın birey olma’ gibi toplumsal zırvalara karşı tereddütleri ise maalesef oldukça haklı, içi dolu ve yere basan argümanlar. İş hayatında ne kadar yetkin bir kadın olursanız olun ya da çocuğunuzu bekar bir anne olarak ne kadar özveriyle yetiştirirseniz yetiştirin aşık olduğunuz ya da hoşlandığınız kişinin kim olduğuna dikkat etmeniz, kendinizi kaptırı vermemeniz gerekiyor.

  Zira ister Amerika olsun, ister Türkiye muhafazakar kimlikler ile tanınan toplumlar kadınların beraber olduğu erkekler ile aralarında yükselen bir yaş farkı olmasına kesinlikle tahammül edemiyor. Bakınız Yağmur Atacan-Pınar Altuğ çifti. Öte yandan, aksi oldu mu, yani erkek kadından diyelim 10-20 yaş büyük olduğunda kesinlikle mevzu bahis dahi olmuyor, hiçbir erkeğin kariyerine ya da babalığına zeval gelmiyor. Bakınız Donald-Melania Trump çifti! Nasıl bir ikiyüzlülük nasıl bir hipokrasi yarabbim! Üstelik bu ikinci gruptaki isimlere onlarca daha çifti ekleyebiliriz.

  Prime Video

  İşte bu iki yüzlülük, Sen İhtimali’nin başrolü Solene’nin çevresine de gayet iyi örülmüş durumda. Üstelik Solene’nin sadece kendisine değil, kızı Izzy’ye yapılan ergen zorbalığı üzerinden de huzursuzluklar yaşatılıyor ve sonuç olarak bir kadının mutluluğunun herkese ne kadar battığını bir kez daha izliyoruz. Bunlar maalesef Hollywood abartısı değil, gayet olası gerçekler; inanmayan evinde kendisi de deneyip görebilir… Bu noktada, daha birkaç gün önce çok izlenen malum bir magazin programında, bir ‘yorumcunun’ tüylerimi diken diken eden bir lafını buraya usulca bırakacağım, takdir sizin: “Ünlüysen her şeyin göz önünde ve haber olabilir kardeşim; bu benim özelimdir, bunu konuşmayın diyemezsin!”

  Amerika’nın parlak LA görüntülerinden Avrupa’nın Güney Fransa kıyılarına kadar uzanan, sıcak ve aşk dolu bir iklime görsel olarak yaslanan Sen İhtimali filminde, oyunculuklar da yukarıda özetlemeye çalıştığımız öykünün içini mümkün mertebe dolduruyor. Anne Hathaway bu sefer Oscarlık bir performans ortaya koymuyor belki ama Solene’nin duygu durumuna ve dalgalanmalarına seyirciyi pekala ikna ediyor. Karşısında tüm cazibesiyle rol alan Nicholas Galitzine ile de elektriği tutmuş, özellikle hassas sevişme sahneleri, son 15 yılda hijyenize edilen rom-com’larda görmeye (ya duymaya?) alışkın olmadığımız cesaretle çekilmiş; iyi olmuş. Kendini işine ve kızına adamış bekar bir anneye gerçeklik katmış. Çok sevgili senaristler, bekar anneler de tutkuyla sevişir, kadınlar 40 yaşında da orgazm olmaya devam ederler, bilgilerinize.

  Tüm cesaretine rağmen konser sahnelerinin biraz süresini şişirdiğini itiraf etmemiz gereken Sen İhtimali / The Idea of You, Amazon Prime Video'da yayında. Anne Hathaway ile keyifli vakit geçirmek ve muhafazakar kafalara kızmak için bir şans verebilirsiniz.

  Duygu Kocabaylıoğlu

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top