Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Liseli Polisler
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  Liseli Polisler

  Bol komedi ve dozunda aksiyon arayanlar için...

  Oktay Ege Kozak

  Liseli Polisler (21 Jump Street), eski "dramatik" polisiye dizilerini komediye uyarlayan Dragnet ve Afili Aynasızlar (Starsky & Hutch) gibi filmlere katılıyor. İlginçtir ki ciddi dizilerin komedi sinemasına uyarlandığı bir sürü örnek var ama komedi dizileri drama filmlerine uyarlanmıyor bir türlü. Hâlbuki Evli ve Çocuklu (Married... with children) veya Frasier gibi dizilerin drama versiyonları ilginç olabilirdi.

  Film, Johnny Depp'i süperstarlığa bir adım daha yaklaştıran 80'li yılların aynı isimli dizisinin bir bakıma hem günümüze uyarlanmış bir versiyonu, hem de Mel Brooks/ZAZ ekibi usülü bir parodisi, ve bu iki yaklaşımda da başarılı oluyor. Her ne kadar EEdgar Wright/Simon Pegg/Nick Frost ekibinin aksiyon-komedi şaheseri Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz) kadar başarılı veya orijinal olmasa da, komedi sineması için yılın hoş sürprizlerinden biri.

  Konu, dizi ile yine aynı, bir tek karakterler ve haliyle komedi dünyasında olduğumuz için karakterizasyonlar değişik. Yeni yetme polisler Scmidt (Jonah Hill) ve Jenko (Channing Tatum), genç oldukları ve gerçek polis görevlerinde gösterdikleri başarısızlıklar yüzünden deneysel bir program olan 21 Jump Street'e gönderilir. Liseli öğrenciler kılığında gizli olarak liseye yazılan ikilinin amacı, öğrencileri öldüren yeni bir uyuşturucunun dağıtımcısını bulmaktır.

  Senaryo yazarları Michael Bacall ve Jonah Hill, ilk bakışta gayet düz bir prosedürel polisiyeye dönüşebilecek bu hikayeyi gayet yaratıcı parodi esprileri ve görsel komedi ile doldurmayı amaçlıyorlar ve çoğunlukla başarılı oluyorlar. Mesela polis şefinin başarısız ikiliyi "80'li yıllarda popüler olan programın yeni versiyonu"na yolladığını söylemesiyle, hem orijinal diziye göndermede bulunuyor, hem de diziden filme aktarım trendiyle dalga geçiyor. Ayrıca her aksiyon filminde minnacık bir dokunuşla patlayan arabaların gerçek hayatta o kadar kolay patlamaması üzerine yaratılan ZAZ ekibi tarzı görsel espriler de gayet güldürüyor.

  Judd Apatowekolünden gelen Jonah Hill, senaryoyu Apatow türü cinsel esprilerle doldurmaktan da çekinmemiş. Hill'in varlığı ve cinsel uzuvlar üzerine gayet cesur esprilerle Çok Fena (Superbad) filminin silahlı bir versiyonu gibi 21 Jump Street, her ne kadar filmin sonundaki penis efekti komedi sınırlarını biraz fazla zorlasa da...

  Filmin yetişkin kadrosu sanki The Office ve Daily Show programlarından perakande seçilmiş. Aşırı enerjik beden öğretmeni Rob Riggle ve azgın öğretmen Ellie Kemper harika. Ice Cube ise "kızgın siyah polis şefi" tiplemesi ile bayağı eğleniyor.

  Jonah Hill'in komedi partneri Channing Tatum'a hep yeteneksiz bir "yakışıklı çocuk" olarak baktım şimdiye kadar ama Liseli Polisler filmi ile Tatum'un gayet ince bir komedi zamanlamasına sahip olduğu ortada. Aşk Yemini (The Vow) gibi bayat romantizmleri bırakıp komedi dünyasına atlamasını tavsiye ederim kendisine açıkçası.

  Liseli Polisler aksiyon veya komedinin kurallarını yeniden yazmıyor ama gayet eğlenceli bir iki saat sunuyor.

  Twitter: egekozak

  oktayegekozak@hotmail.com

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top