Hesabım
  "Ya İstiklal Ya Ölüm" Bu Akşam Başlıyor!
  16 Mar 2020 - 15:15

  Ya İstiklal Ya Ölüm'den yeni detaylar geldi...

  Ya İstiklal Ya Ölüm
  1. Ya İstiklal Ya Ölüm +

  Funda Çetin'in yönetmen koltuğuna oturduğu "Ya İstiklal Ya Ölüm" bu akşam, TRT'deki izleyicileriyle buluşmaya başlıyor. İlker Kızmaz'ı Mustafa Kemal Atatürk olarak izleyeceğimiz Ya İstiklal Ya Ölüm'ün ilk bölümünden yeni detaylar resmi olarak paylaşıldı.

  Kuvayi Milliye hareketini ele alacak olan Ya İstiklal Ya Ölüm'ün ilk bölümünde İstanbul'u İtilaf Devletleri'nin işgalinden kurtarmak üzere başlatılan mücadelenin ilk adımları anlatılacak. 16 Mart 1920 tarihine gideceğimiz dizide Hindu ve İngiliz askerlerinin Türk topraklarına hakim olmasıyla birlikte yaşananlara göz atacağız. Tüm kötü koşullara rağmen Ankara ile iletişim kurmaya çalışan İstanbul Telgraf Merkezi'ne gideceğiz ve Mustafa Kemal Atatürk ile ülkesine sadık dostlarının Ankara'daki ilk ayak seslerini duyacağız. İstanbul'daki meclisin kapatılması ve Ankara'da ilk kez meclisin kurulması için doğan fikirlere tanıklık edeceğiz.

  Dizinin genel konusu ise şöyle: İtilaf Devletlerinin İstanbul’u işgal etmesi sonucu Meclis-i Mebûsan’ın dağılması ile Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğindeki Kuvayi Milliye hareketi ve sonrasında meclisin tam bağımsız olarak Ankara’da açılması arasında yaşananları konu ediyor. Dizide, istanbul’un işgal edilip, Meclis-i Mebûsan’ın dağıtılmasının ardından mebusların vatan aşkı ile karşılarına çıkan tüm engellere rağmen Ankara’ya uğraşmaya çalışması, Mustafa Kemal Paşa’nın yeni ve tam bağımsız bir meclisin açılması için verdiği mücadele ve işgaller karşısında milli iradenin gücü konu ediliyor.

  Ya İstiklal Ya Ölüm'de Türkiye Cumhuriye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü Aşk-ı Memnu, Yedi Güzel Adam, Sevda Kuşun Kanadında, Kurt Kanunu gibi yapımların başarılı oyuncusu İlker Kızmaz canlandırıyor. Son olarak Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman'da izlediğimiz Birkan Sokullu, Topkapılı Cambaz'a hayat verirken, Dolunay Soysert Milli Mücadelenin en güçlü kadınlarından Halide Edip Adıvar'ı; Osman Sonant, Ali Fuat Paşa'yı, Mehmet Özgür, Mehmet Akif Ersoy'u; Rıza Kocaoğlu, İhsan Pere'yi canlandırıyor. Ayrıca oyuncu kadrosunda Serkan KeskinHilmicem İntepeUshan ÇakırUmut KaradağMelis SezenAltan Erkekli gibi önemli isimler bulunuyor.

  Ya İstiklal Ya Ölüm, bu akşam TRT ekranlarındaki yerini alacak.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top