Hesabım
  Anında Klasikleşen 10 Modern Korku Filmi

  Hayranları ilk andan itibaren büyüleyen bu modern korku filmleri çoktan türün klasikleri arasında girdi...

  Beyazperde

  Modern çağın pek çok korku filmi, yoğun bir şekilde bilgisayar destekli efektlere güvenmeleri ve ucuz "jump scare" numaralarını cömertçe kullanmaları nedeniyle izleyicilerde gerçek bir etki bırakmayı başaramadı.

  Ancak yine de bazı korku filmleri, en şüpheci korku hayranlarının bile takdirini kazanacak kadar beğeni toplamayı başardı. Yalnızca özel efektlerle gerçekleştirilemeyecek kışkırtıcı bir anlatı yaratan, geleneksel korku temalarına ve gerçek gerilim duygusuna dayanan bu filmlerin bazıları, korku türünün halihazırda var olan damarlarından ilerleyerek "Paranormal Activity" ve "The Conjuring" (Korku Seansı) gibi popüler serileri başlattı.

  "Get Out" (Kapan) ve "A Quiet Place" (Sessiz Bir Yer) gibi diğer filmler ise türde devrim yaratarak büyüleyici taze bir anlatım sundu. Sonuçta içerik açısından farkları ne olursa olsun bu modern korku filmleri anında hit oldu ve korku filmi tarihine yadsınamaz klasikler olarak geçti.

  İşte anında klasikleşen 10 modern korku filmi...

  Paranormal Activity (2007)

  .

  Paranormal Activity, buluntu görüntü (found footage) alt türünde devrim niteliğinde bir korku filmiydi. Bu sahte belgeselde Katie ve Micah, evlerindeki garip olaylar hakkında giderek daha fazla paranoyaklaşır ve doğaüstü olayların kanıtını yakalamak için evlerinin etrafına kameralar yerleştirirler. Filmin gerçekçi estetiği tüyler ürperticiydi ve devam filmlerinin çoğu ilk film kadar başarılı olmasa da özel bir takipçi kitlesi yarattı.

  The Witch (2015)

  .

  17. yüzyılda New England'daki bir çiftlikte küçük bir aile, oğulları kaybolunca çılgına döner. En büyük kızları Thomasin (Anya Taylor-Joy), kardeşinin kaybolmasından sorumlu tutulur, küçük kardeşler ise ablalarını cadılıkla suçlayarak ailenin korkularını körüklerler. Robert Eggers'ın ilk yönetmenlik denemesi olan The Witch, kışkırtıcı görüntüleri ve ilgi çekici hikaye anlatımıyla mükemmel bir atmosferik dönem korku filmiydi. Şeytani kötülüğün yeni bir yorumuydu ve modern pop kültürünün en büyüleyici korku filmlerinden biri haline geldi.

  The Cabin in the Woods / Dehşet Kapanı (2011)

  .

  The Cabin in the Woods, Wes Craven'in meta slasher serisi Çığlık'ı anımsatan ve izleyicilerin türün kalıplarına yaklaşma şeklini yeniden tasavvur eden bir meta korku filmi. Tipik bir ormandaki ıssız kulübe filmi olarak başlayan hikaye, organize bir grup bilim insanının kurbanlara saldıran canavarca yaratıkları kontrol etmesiyle hızla bir hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Yaratıklar gerçekçi olmaktan çok uzak ama özellikle tüyler ürpertici olan, onları acı çektirmek için kontrol eden insanlık kavramı. Bu kendinin farkında olan korku, klasik korku kötü adamlarını güçlü bir şekilde anlatırken aynı zamanda izleyicinin beklentilerini de yapısöküme uğrattı.

  The Babadook / Karabasan (2014)

  .

  Babadook, başlangıçta yeterince takdir edilmeyen bir korku gerilim filmiydi ancak kısa sürede kült bir hit haline geldi. Filmde, dul bir anne, kitabındaki canavarın gerçek olduğuna ve evlerini takip ettiğine ikna olan eksantrik çocuğunu büyütmek için mücadele ediyor. Orijinal korku temalarına geri dönüş yaparak saygı gören film, abartılı özel efektlere ve "jump scare" anlarına güvenmek yerine, hikaye kitabı canavarının gerçek olduğunu anlayan annenin artan korkusunu başarıyla hissettiriyor.

  Hush (2016)

  .

  Mike Flanagan imzalı Hush, haneye tecavüz filmlerine yeni bir bakış getiriyor. Ormanda tek başına yaşayan sağır bir kadın olan Maddie'yi takip eden hikaye, kurbanlarına eziyet etmekten büyük zevk alan şeytani bir katili tanıtıyor. Film kan veya gerilimden çekinmiyor ve izleyicinin saldırgandan olduğu kadar Maddie'den de korkmasına neden oluyor. Flanagan'ın türde devrim yaratma iddiasında olmayan ancak gerilim dolu, güçlü bir anlatıma dayanan filmi, tek başına verilen bir hayatta kalma mücadelesinin en iyi güncel yorumu.

  Midsommar / Ritüel (2019)

  .

  Tüyler ürpertici Midsommar, benzersiz bir atmosferde geçen bir psikolojik gerilim filmi. Hikaye, eğlenceli bir kültürel yaz festivali için İsveç'e giden bir grupla başlar. Ancak burada buldukları şey, ritüelistik işkence yöntemlerine sahip, sapkın, şeytani bir tarikattır. Ayrıntılı, iyi geliştirilmiş hikaye, unutulmaz ve cüretkar bir konsept için tüm doğru notaları vurarak sürekli olarak rahatsız ediciliği artan bir ortam oluşturuyor. İzleyiciler Midsommar'ın kalitesinden o kadar etkilendi ki film adeta modern gerilim filmlerine damga vurdu.

  Hereditary / Ayin (2018)

  .

  Hereditary, bir korku hayranının, sonuna kadar tahmin yürütmeye devam etmeyi gerektiren cesur bir psikolojik hikayeden istediği her şeyi veriyor. Bu filmde, Annie'nin ailesi, annesinin vefatından sonra garip olaylar yaşamaya başlar. Sırlar açığa çıktıkça Annie,, kendisine ve çocuklarına rahatsız edici bir aile musallatının miras kaldığını öğrenir. Gerilim dolu psikolojik heyecanlar ve korkunç paranormal müdahalenin mükemmel dengesine sahip olan film, bir korku filmindeki en beklenmedik olaylardan biri olarak sinema tarihine geçen sonu ile adeta türlerin çığır açan bir karışımı.

  Get Out / Kapan (2017)

  .

  Jordan Peele'ın çıkış filmi Get Out, kültürel gerilimlerin nasıl gerçekten provokatif bir korku filmine dönüşebileceğine dair devrim niteliğinde bir yaklaşım. Chris, kız arkadaşı Rose'un ailesiyle tanıştığında, onların tuhaf davranışlarının ırkçı önyargılardan kaynaklandığını düşünür. Ancak kısa sürede tuhaf olayların tipik olmaktan çok uzak olduğunu öğrenir. Get Out, düşündürücü bir anlatımla ve izleyicileri jenerikten çok sonra bile etkilemeye devam edecek şok edici bir sosyal eleştiridir. Peele, izleyicileri dehşete düşüren, eğlendiren ve rahatsız eden, karmaşık bir sosyal durumu baştan çıkarıcı bir şekilde ele alıyor.

  A Quiet Place / Sessiz Bir Yer (2018)

  .

  A Quiet Place, az diyaloglu bir korku filminin türdeki en yoğun deneyimlerden biri olabileceğini kanıtlıyor. Korkunç uzaylıların sesleri kilometrelerce öteden takip ettiği ve saldırıya geçtiği kıyamet sonrası bir dünyada yaşayan bir aile, hayatta kalmak ve akıl almaz bir kaybın üstesinden gelmek için mücadele ederken sessizlik içinde yaşamaya çalışmalıdır. Korkunç derecede zeki canavarları ve duygusal olarak hareket eden bir aileyi konu alan bu yenilikçi gerilim filmi, anında bir sansasyon haline geldi.

  The Conjuring / Korku Seansı (2013)

  .

  Korku türündeki perili ev klişesinin aşırı derecede abartıldığı inkar edilemez. Bununla birlikte, The Conjuring, eski bir New England evine taşındıktan sonra uğursuz güçlerin peşlerini bırakmadığı bir aile hakkında korkunç bir hikaye yaratarak türe yeni bir soluk getirdi. Film, devam hikayeleri ve spin-off filmleriyle modern çağın en başarılı korku evrenlerinden birini başlattı ve seri hala büyük ilgi uyandırmaya devam ediyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top