Hesabım
  Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmi "The War Of Rohirrim" Hakkında Bildiğimiz Her Şey

  13 Aralık'ta vizyona girecek olan animasyon film hakındaki tüm bilgileri derledik.

  Warner Bros.

  Warner Bros. Pictures'ın merakla beklenen yeni Yüzüklerin Efendisi filmi "The Lord of the Rings: The War of Rohirrim" 13 Aralık'ta vizyona girecek. Filmden ilk görseller geçtiğimiz hafta yayınlandı ancak hala bir fragman ya da teaser paylaşılmadı.

  J.R.R. Tolkien ağırlıklı olarak Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit ile tanıyor olsa da, onun Orta Dünya mitolojisi çok daha derinlere uzanır. Amazon Prime Video'nun "The Rings of Power" dizisi köklerini daha derinlere uzatmayı vadetse de de hayranlardan geçer not alamadı.

  "The War of Rohirrim"in bu zor görevin altından başarıyla kalkıp kalkamayacağı ise büyük bir merak konusu. Animasyon film, ana akım izleyicilerin aşina olduğu Tolkien tarzından keskin bir ayrılığı temsil ediyor, ancak New Line'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile yakaladığı başarı söz konusu olduğundan daha çok olumlu bir beklenti var.

  İşte "The Lord of the Rings: The War of Rohirrim" hakkında tüm bildiklerimiz...

  Hikaye Detayları

  .

  Film, 2741'de Rohan Kralı olarak taç giyen Helm Hammerhand'in hikayesini anlatacak. Hammerhand, bu diyar, yerel Dunlending'lere (daha sonra Saruman'ı destekleyecek olan vahşi ölümlü adamlar) karşı savaşırken Rohan'a liderlik etti. Dunlending'lerin Kralı Freca, oğlu Wulf'un Helm'in kızıyla evlenmesini talep etti. Tehditleri pek hoş karşılamayan Helm, Kral Freca'yı çıplak yumruklarıyla öldürerek klanlar arasında bir savaşı tetikledi.

  Helm kuvvetleri, daha sonra kralın onuruna Helm's Deep (Miğfer Dibi) olarak adlandırılacak olan kaleye çekildi; burası aynı zamanda İki Kule'nin destansı son savaşının yapıldığı yerdi. Hammerhand kuşatma sırasında öldü, ancak halkı hayatta kaldı. Kral Hammerhand'in yeğeni ve halefi Kral Fréaláf, sonunda Dunlending güçlerini püskürttü.

  Şubat 2022'de yayınlanan konsept çizimi, Rohan'ın başkenti Edoras'ın Mûmakil'i (Yüzüklerin Efendisi'nde Samwise Gamgee'yi büyüleyen fil benzeri dev yaratıklar) içeren bir ordu tarafından saldırıya uğradığını gösteriyor. Edoras, Kral Wulf tarafından işgal edilirken Helm Hammerhand hâlâ Miğfer Dibi'nde sıkışıp kalmıştı ve görsel bu anı yansıtıyor. Edoras ve Mûmakil, Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki tasvirine çok benziyor ve bunun nedeni, Jackson projede yer almamasına rağmen filmin onun üçlemesi ile aynı devamlılıkta geçmesi.

  Seslendirme Kadrosu

  .

  "The War of Rohirrim"in seslendirme kadrosunda yer alacak isimlerin çoğu 2022 yazında açıklandı. Önemli rollerin hepsi için kadro tamamlandı ancak bazı isimlerin rolü henüz açıklanmadı. Yakın zamanda başarılı "Succession" dizisini arkasında bırakan usta oyuncu Brian Cox, Rohan Kralı Helm Hammerhand rolüyle seslendirme kadrosunun başında yer alıyor. Miranda Otto ise Yüzüklerin Efendisi rolüne geri dönecek ve Éowyn karakteriyle hikayenin anlatıcılığını üstlenecek, ancak Éowyn karakter olarak filmde yer almıyor.

  Kadroda ayrıca; Helm'in kızı Hera rolüyle, Emma Thompson ve Greg Wise'ın kızı Gaia Wise, düşman Dunlendig lideri Wulf rolüyle Luke Pasqualino, Helm'in yeğeni ve varisi Fréaláf Hildeson rolüyle Laurence Ubong Williams, Wulf'un intikamını almak istediği babası Freca rolüyle ise Shaun Dooley yer alıyor.

  Karakterlere İlk Bakış

  Warner Bros.

  Filmden şimdiye kadar üç görsel yayınlandı. Bunlardan birinde Helm Hammerhand (Brian Cox), kızı Héra (Gaia Wise) ve yeni tanıtılan karakterler Haleth ve Hama'nın da bulunduğu aile üyeleriyle birlikte oturuyor.

  Diğer iki görsel ise Héra ve Wulf'u (Luke Pasqualino) gösteriyor. Elindeki kılıçla Héra savaş hazırken, Wulf tutsak gibi duruyor.

  Görseller "The War of the Rohirrim"in nispeten tanıdık bir anime tarzına sahip olacağını, ancak aynı zamanda filmin Peter Jackson'ın sevilen üçlemesinden öğeler de içereceğini doğruluyor. Örneğin Hèra'nın elindeki Rohirrim kılıcının kabzasının tasarımı Jackson'ın filmlerindekiyle hemen hemen aynı.

  Yüzüklerin Efendisi'nden Ne Kadar Öncesini Anlatıyor?

  Warner Bros.

  "Lord of the Rings: War of the Rohirrim" Üçüncü Çağ'ın 2758 yılı civarında geçiyor. Yüzüklerin Efendisi olayları ise 3018'de başlıyor. Yani yaklaşan animasyon film ve Peter Jackson'ın ikonik üçlemesi arasında 250 yıl var. Rohirrim Savaşı döneminde, Sauron hâlâ Dol Guldur'da iyileşme sürecinde ve Karanlık Lord'un etkisi Orta Dünya'nın her yerinde hala hissedilse de henüz kendisini açıkça ilan etmedi. Kardeşliğin çoğu henüz doğmadı, ancak bu çağdaki karakterler arasında Gandalf, Galadriel, Elrond, Legolas ve Saruman yer alıyor. Ancak Yüzüklerin Efendisi'nin favori karakterlerinden herhangi birinin Rohirrim Savaşı'nda görünmesini beklemeyin.

  Yaratıcı Ekipte Kimler Var?

  .

  Filmin, J.R.R. Tolkien'in eserlerinden uyarlanan senaryosunu Jeffrey Addiss, Will Matthews, Phoebe Gittins ve Arty Papageorgiou'dan oluşan bir senaryo ekibi kaleme aldı. "Yüzüklerin Efendisi" ve "Hobbit" üçlemelerinin Oscar ödüllü senaryo ekibinin bir parçası olan Philippa Boyens yürütücü yapımcılığı üstleniyor. Yönetmen koltuğunda ise "Blade Runner: Black Lotus" ve "Star Wars: Visions" gibi animasyon dizilerini de yöneten Japon anime yönetmeni Kenji Kamiyama oturuyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top