Hesabım
  En İyi 12 Baba - Kız Filmi!

  Babalar Günü kutlu olsun!

  A24

  Babalar Günü kutlu olsun!

  Bu babalar gününde baba - kız ilişkisini merkezine alan harika filmleri hatırlamak istedik. Yaygın bir görüşe göre, bir kızın ilk aşkı babasıdr. Bu her zaman böyle olmasa da aslında baba - kız ilişkilerinin sağlamlığına baktığımızda doğruluk payı olduğunu görüyoruz.

  Bu güçlü ilişkilerin filme aktarılmasına tanık olmak her zaman iyi hissettirir, özellikle de film, bir çocuğun babasının ya da baba figürünün yanında ne kadar güvende hissettiğini vurguladığında.

  Yıllar boyunca yerli ve yabancı pek çok dokunaklı film, güzel baba-kız ilişkilerini başarılı bir şekilde tasvir ederek, bir baba sevgisinin ne kadar ilham verici, koşulsuz ve teşvik edici olabileceğini gösterdi. İşte 12 benzersiz baba - kızı filmi!

  Aftersun (2022)

  A24

  Charlette Wells'in ilk film, olan acı tatlı Aftersun, Sophie'nin (çoğunlukla Frankie Corio tarafından canlandırılıyor, ancak Celia Rowlson-Hall da bir süre onun yetişkin versiyonunu oynuyor) Paul Mescal'ın harika bir şekilde canlandırdığı babası Calum ile olan ilişkisini araştırıyor. Film boyunca Sophie, yirmi yıl önce babasıyla birlikte çıktığı güzel bir Türkiye tatiline sevgiyle bakıyor, babasını gerçekten tanıyıp tanımadığını ve o sırada neler yaşadığını düşünüyor.

  Paper Moon / Ay'a Yolculuk (1973)

  .

  Ryan O'Neal ve Akademi Ödülü kazanan en genç kişinin (bu filmdeki performansıyla 10 yaşında Oscar'ı kazanan gerçek hayattaki çocuğu Tatum O'Neal) yer aldığı Paper Moon, Peter Bogdanovich tarafından yönetilen bir Amerikan yol komedisi-dramasıdır. Büyük Buhran sırasında geçen film, bir dolandırıcı ile annesi yeni ölmüş bir çocuk arasındaki beklenmedik baba-kız ilişkisine odaklanır.

  The Father / Baba (2020)

  .

  Olivia Colman ve kariyerinin 2. Oscar'ını kazanan Anthony Hopkins'in büyüleyici performanslar ortaya koyduğu Baba, türün hayranlarının keyif alacağı önemli bir aile draması. Kızının yardımını reddeden, kendi zorlu durumlarını anlamlandırmaya çalışan, bu sırada kendi zihninden ve sevdiklerinden şüphe etmeye başlayan yaşlanan bir adamın hikayesini anlatıyor.

  Logan (2017)

  Disney

  Bugüne kadarki en iyi Marvel filmlerinden biri olan Logan'da, yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine (Hugh Jackman), Professor X ile birlikte Meksika sınırında saklanmaktadır. Karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant kız geldiğinde Logan'ın gölgelerden çıkması gerekir. Şimdi Wolverine, bu küçük kızı Nathanial Essex'in liderliğindeki kötü bir organizasyondan korumalıdır. Laura'yla (Dafne Keen) olan ilişkisi baştan sona büyür ve güzel bir baba-kız ilişkisine evrilir.

  7. Koğuştaki Mucize (2019)

  .

  Miracle in Cell No. 7 adlı Güney Kore filminden uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında, sıkıyönetim komutanının kızı ölür ve bu ölümün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo (Aras Bulut İynemli) görülür. İdam cezasına çarptırılan Memo ve kızı Ova'nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir.

  Father of the Bride / Gelinin Babası (1991)

  Disney

  Steve Martin'in George Banks'i, sevgili kızı (Kimberly Williams-Paisley) zengin bir adamla evlenmeye karar verdiğinde yıkılır, çünkü o olmadan hayatın nasıl olacağını hayal edemez. Düğünleri evlerinde gerçekleştiğinde George kendini bir kabusun içinde bulur. Filmde en ikonik baba-kız ikililerinden birini öne çıkarmanın yanı sıra, Gelinin Babası komik ve hatta zaman zaman dokunaklı.

  Ayla (2017)

  .

  Gerçek bir hikayeyi anlatan Ayla, 1950 yılında Kore Savaşı'nda yer alan Süleyman Astsubay'ın (İsmail Hacıoğlu) savaş meydanında bulduğu küçük kız ile ilişkisini anlatıyor. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. İkili kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıktığında, Süleyman Astsubay Ayla'yı da yanına almak için Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler...

  To Kill a Mockingbird / Bülbülü Öldürmek (1968)

  .

  Harper Lee'nin Pulitzer Ödüllü aynı adlı klasik romanından uyarlanan Bülbülü Öldürmek, Gregory Peck'in Atticus Finch ve Mary Badham'ın kızı Scout rolünde oynadığı güçlü bir adalet ve önyargı hikayesidir. Peck, haksız yere beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan Siyah bir adamı savunan dul bir avukatı ve iki çocuk babasını canlandırıyor. Scout ve Atticus, kitapta da filmde de çok güçlü bir baba-kız bağını paylaşıyor.

  Garip (1986)

  .

  Memduh Ün'ün yönettiği ve senaryosunu Fatma Girik ile birlikte kaleme aldığı Garip, küçük gündelik işlerde çalışarak yaşayan yalnız bir adam olan Garip'in (Kemal Sunal) bir sandalda terk edilmiş bir bebek bulmasıyla değişen hayatını anlatıyor. Başlarda bebeği uygun birilerine bırakmayı denese de Fatoş adını verdiği bebekten ayrılamayan adam onu büyütmeye karar verir. Günden güne birbirlerine sevgiyle bağlanan ikili birlikte maçlara giden, haylazlıklar yapan iyi bir baba-kız olurlar. Ancak bu küçük ailenin mutluluğu ve sadakati zorluklarla sınanacaktır.

  Interstellar / Yıldızlararası (2014)

  Warner Bros.

  İnsanlığın hayatta kalmak için çabaladığı distopik bir gelecekte geçen Christopher Nolan imzalı Interstellar, eski bir NASA pilotu olan Cooper'ın (Matthew McConaughey) Satürn yakınlarındaki bir solucan deliğinde, insanlara yeni bir yuva bulma umuduyla arama amacıyla yoğun bir yolculuğa çıkmasını anlatıyor. Bu destansı bilim kurgu filmi yalnızca Cooper ve Murph'un (Mackenzie Foy, Jessica Chastain ve Ellen Burstyn tarafından canlandırılıyor) güçlü bağına odaklanmasa da, baba - kız ilişkisi olay örgüsünde ve gelişiminde kesinlikle büyük bir rol oynuyor.

  Gifted / Deha (2017)

  .

  Merkezinde süper zeki bir çocuğun yer aldığı 2017 yapımı Gifted, Florida'da geçiyor ve oldukça zeki yeğeni Mary'yi (Mckenna Grace) büyütmekten sorumlu bekar bir adam olan Frank Adler'e (Chris Evans) odaklanıyor. 7 yaşındaki dahi Mary'nin matematik yetenekleri Frank'in annesi Evelyn'in (Lindsay Duncan) dikkatini çekince olaylar çılgınca bir değişime uğrar. Son derece dokunaklı ve eğlenceli olan bu Marc Webb filmi hassas konulara da değiniyor.

  Definitely, Maybe / Kesinlikle, Belki (2008)

  .

  Başrolünde Ryan Reynolds'un oynadığı ve New York'ta geçen Kesinlikle, Belki, 30'lu yaşlarındaki siyasi danışman Will Hayes'in 11 yaşındaki kızına (Abigail Breslin) boşanması, geçmiş ilişkileri ve annesiyle nasıl evlendiği gibi konularda açıklama yapmaya çalışmasını anlatıyor. Film aynı zamanda bir romantik komedi olsa da merkezinde bir baba ile çocuğu arasındaki inandırıcı bağın yer aldığı inanılmaz bir baba-kız filmi.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top