Hesabım
  Sinemanın Medar-ı İftiharı Güçlü Kadınlar!

  Rolleriyle kadının kırılgan bir çiçekten çok daha fazlası olduğunu kanıtlayan kadınlar burada!

  Kadınların nasıl olması gerektiğine dair günümüzde birçok dayatma var. Güzel kadının zayıf olması, kilolu kadının bikini giymemesi, hanım hanımcık oturması, yükses sesle konuşmaması... 

  Dünya, kadınların nasıl olacağını kendi kafasına göre belirlemeye çalışsa da, sinema dünyası bu kuralları yıkıp geçen kadınlarla dolu! Gelin "toplum normlarına" uymayan ancak o normları yaratanlara bin basan kadınlara bir göz atalım!

  Sibel

  Yakın zamanda vizyona giren ve festivallerin adından söz ettiren filmi olan Sibel'in en büyük kozu, başroldeki karakterin gücü. Tüm filmi gücünü bu karakterden alıyor ve Damla Sönmez bu rolün altından başarı ile kalkıyor.

  Kaptan Marvel / Carol Danvers

  O bir süper kahraman, o kadıun bir süper kahraman! Şimdiye kadar türlü eleştirilere maruz kalsa da, Brie Larson'lu Kaptan Marvel, en azından yerli basından çok da kötü geri dönüşler almadı.

  Eşitlik Savaşçısı / Ruth Bader Ginsburg

  Gerçek hayattan filmleşen Eşitlik Savaşçısı'nda Ruth Bader Ginsburg, başarılı bir avukattır. Erkeklerin ağırlıkta olduğu bir okuldan mezun olan Ruth, kocası Marty ile okul yıllarında tanışır. Hayatın birçok alanında hak eşitsizliği ile karşılaşan Ruth, bu yolda zorlu bir hukuk mücadelesine girişir.

  Star Wars: Güç Uyanıyor / Rey

  Star Wars serisi her zaman güçlü kadınlara yer veren bir seri. Erkek egemen bir dünyada bile Padme Amidala'nın gücünü görmüştük. Şimdi Star Wars: Güç Uyanıyor ile Star Wars serisinin ilk kez kadın bir baş kahramanı oldu ve hepimiz Rey Takımı olarak safımızı belirledik.

  Ghostbusters: Hayalet Avcıları / Holtzmann

  Ghostbusters: Hayalet Avcıları filmi hem sevildi hem nefret edildi. Ancak filmin egzantirik karakteri Holtzmann'ı herkes sevip benimsedi. Kendine has havası, tuhaflığı ve sevimliliğiyle kadınların kahraman olmak için illa da mükemmel saçlara ya da kısa eteklere ihtiyacı olmadığını kanıtladı.

  Harry Potter / Hermione

  Kadınların değerini kanıtlayan yapımlar arasında Harry Potter serisinin rolü çok büyük. Hermione olmasaydı Harry büyük ihtimalle hala Felsefe Taşı'nın ne olduğunu bulmaya çalışıyor olurdu. Sayısız durumda kurtarıcı rol oynayan Hermione aslında kadın zekasına yönelik büyük bir övgü.

  Mad Max: Fury Road / Furiosa

  Mad Max: Fury Road'un Furiosa'sından gelinlerine dek filmdeki her kadın birer kahraman! Gelinler kendilerine yapılan eziyetten kurtulmak için hayatlarını riske atarken, Furiosa da inandığı şey için verdiği mücadelede aynı riski alıyor. Mad Max de kimmiş?

  Bu Nasıl Sarışın / Elle Woods

  Pembe kıyafetler, platin sarısı saçlar, topuklu ayakkabılar ve hukuk diploması! Bu Nasıl Sarışın'da kız birliği başkanı olan Elle Woods sevgilisi tarafından terk edilince allem edip kallem edip hukuk diploması almayı başardı. Bu da sarışınların aptal olduğunu düşünenlere kapak olsun!

  Açlık Oyunları / Katniss Everdeen

  Gönlümüze taht kuran Katniss Everdeen! Açlık Oyunları'nın hem şampiyonu hem de sonu oldu. Kardeşini kurtarmak için çıktığı bu yolda bütün bir sistemi alaşağı ederek tiranlığa, zorbalığa ve haksızlığa son verdi. Asla da ününün getirdiği bir kendini beğenmişliğe kapılmadı. Helal sana be!

  Veronica Mars

  Başına gelenlere rapmen yıkılmayan Veronica Mars'ı ele alalım! Ailevi sorunlar, travmalar, fiziksel hasarlar... Bu kadın hepsini yaşadı. Ama pes etti mi? Etmedi! Tam aksi hayatına ve işine tutundu. Bir kadının en ufak şeyde dağılıp gidecek bir kağıt kuleyle alakası olmadığının kanıtıdır bu kadın!

  Lara Croft

  "Kıdınlır fiziksil ılırık zıyıftır.." Bunu diyenlerin karşısına Lara Croft'u çıkarıp, çekirdeği çayı alıp seyre koyulmak geliyor insanın içinden. Kadının fiziksel gücü erkeğinkine eş olmalı diye bir kural mı var ya da bu durum kadını nasıl savunmasız yapıyor acaba? Sanki erkekler her gün aslanlarla mı dövüşüyor?

  Kill Bill / Gelin

  Ona yamuk yapmadan önce iyi düşünün! Komada kaç sene kalsa da unutmaz, affetmez! Kill Bill'in güzel ve tehlikeli Gelin'i yaşadıklarından sonra hiç öyle travma sonrası stres bozukluğuna falan girmedi, direkt intikam peşine gitti. Tabii ki gidip size yamuk yapandan intikam almak iyidir demiyoruz. Ama kadın kendisine yapılanı sineye çekip de aşağı oturacak diye bir kural yok diyoruz!

  Mulan

  Disney'in en aykırı ve güçlü prenseslerinden biri olan Mulan ailesini ve köyünü korumak adına büyük fedakarlıklar yaptı. Savaşa mı gitmedi, askerlerle eğitim mi almadı, düşmanlarla mı savaşmadı... Bu kadın daha ne yapsın yani? Her kadın savaşçı olmak zorunda mı? Değil. Peki savaşçı olması yanlış mı? Kesinlikle hayır!

  #7

  Ellen Ripley

  Alien'ın yürekli kadını Ellen Ripley'nin sözünü asla dinlemeyen Nostromo ekibinin hepsi birer birer yok olmuştu. Sonunda ne mi oldu? Kendinden bin kat güçlü olan korkunç yaratığın üstesinden gelen kişi yine Ripley oldu! Üstelik bir kedinin hayatı da en az kendininki kadar değerliydi.

  #10

  Duyguların Rengi kalbimize dokunan bir dostluk hikayesi. Irkçılık zamanlarından kalan, acı ve sadakat kokan bir hikaye. İki kadın arasındaki dostluk ne ırkla, ne saçla başla ne de parayla alakalı olmalı!

  Amy Dunne

  Gone Girl'ün Amy Dunne'unun yaptıklarını savunmuyoruz. Ancak bir kadının zekasıyla her şeyi yapabileceğinin kadını Amy Dunne'dur.

  Katherine

  Lady Macbeth'in Katherine'i öncelikle şanssızlıklar içinde yüzen, ama bunu bir bahane olarak görmeyen genç bir kadındı. Kendini kurtarmak için her şeyi göze alan Katherine, her ne kadar iyi şeyler yapmasa da kendi adaletini kendi sağlamıştı.

  Donna

  Mamma Mia müzikalinin Donna'sı, hayatında bir erkek olmadan harika bir yaşam kurulabileceğinin kanıtı olarak karşımızda duruyor. Sevgi istediğinizde her zaman birini bulabilirsiniz. Ama Donna gibi asla onlara bağlı olmak zorunda değilsiniz!

  Frida Kahlo

  Frida Kahlo, kadınlar için gelmiş geçmiş en popüler liderlerden biri olabilir. Filmde Salma Hayek'in hayat verdiği Frida Kahlo, güçlü sahneleriyle filmde unutulmaz bir hal alıyordu.

  Maggie Fitzgerald

  Million Dollar Baby, sporun, mücadenin, rekabetin cinsiyetlerine ayrılamayacağını, azmin ve gücün herkese ait olduğunu Maggie ile kanıtlıyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top