Hesabım
  Dünya Güzellik Günü: Beyaz Perdenin Standartdışı Kadınları!

  Dönemimizin estetik kalıplarını yıkarak başarıyı yakalayan, halinden memnun kadınlar!

  Sinema ve televizyon sektörünün, söz konusu kadın oyuncular olunca oldukça katı sınırları olduğunu biliyoruz. Kadın oyuncunun yaşı, boyu ve kilosu alacağı rol için oldukça önemli. Kadın oyuncuların zayıf, açık tenli, mümkünse sarışın ve renkli gözlü olmaları adeta rol almalarını kolaylaştırır nitelikte...

  Sadece Hollywood'un değil ülkemiz sineması gibi daha küçük ölçekli yerel sinema sektörlerinin de bu seksist yaklaşımına karşı dimdik duran ve standart dışı fiziki görünümleriyle başarıyı yakalayan kadın oyuncuları elbette var.

  Sizler için dayatılan estetik kalıplarını yıkarak herkese örnek olan kadın oyuncuları derledik!

  İlham almanız dileğiyle!

  Melissa McCarthy

  Melissa McCarthy aslında oyunculuk kariyerine, 90'ların sonunda adım atmış bir kadın. Ama hemen hemen hepimiz kendisini 2010 tarihli Mike & Molly'deki yükselişiyle tanıdık! Neden, çünkü birkaç XL olmasına rağmen bir dizinin kadın başrolü olması dikkatleri üzerine çekmesi için yetmişti! Kadın komedi oyuncuları açısından Hollywood'un son 15 yılda başına gelen en iyi yeteneklerden olan McCarthy, 34-36 bedene dayatılan standartları yıkıp geçmesiyle ve en önemlisi kendisiyle barışık olmasıyla tüm kadınlara ilham verebilecek bir figür.

  Gabourey Sidibe

  Oyunculuk kariyerine "dakika 1 gol 1" tadında Oscar adaylığı aldığı Acı Bir Hayat Öyküsü (Precious) filmiyle adım atan Gabourey Sidibe'yi bir dönem herkes "hani Precious filmindeki başrol, şişman, zenci kız vardı ya?" diye hatırladı. Kendisine pek çok adaylık ve ödül getiren bu ilk performansı, Sidibe'nin önünü kilolarına rağmen öyle bir iyi açtı ki genç yaşta kariyerine 7 uzun metrajlı film ve 9 televizyon dizisi daha katmayı başardı! Yolun açık olsun Precious!

  Queen Latifah

  Amerikan rapçi, aktris ve şarkıcı Queen Latifah pek çok alanda etkin bir isim. İlk olarak 1991 yılında Jungle Fever ile karşımıza çıkan güzel oyuncu uzun zaman boyunca kilosu yüzünden eleştirilere maruz kaldı. Ancak boy gösterdiği her filmde canlandırdığı başarılı rollerle Hollywood'un sadece cılız kadınlarla ilerlemediğini kanıtlamış oldu.

  Kate Winslet

  Titanik'in güzel ve bencil Rose'u Kate Winslet önce Leo'yu o tahta parçasına almamasıyla, ardından da sıfır beden olmamasıyla eleştirildi. Kariyeri boyunca asla standart vücut oranlarına gelmemiş olan ünlü oyuncu hala Hollywood'un "kilolu" oyuncuları listelerine giriyor. Ancak kilolu değil sağlıklı olduğunu bilen oyuncu ödül üstüne ödül alırken, kimin ne dediğini hiç de umursamıyor!

  Jennifer Hudson

   American Idol yarışmasının üçüncü sezon finalistlerinden biri olarak tanıştığımız Jennifer Hudson, kısa sürede hem oyunculuğuyla hem de güzel sesiyle ünlenen bir isim. İlk oyunculuk deneyimi olan 2006 yapımı Dreamgirls ile Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödülleri kazanan Hudson, tipik Hollywood vücut ölçülerine sahip olmamakla birlikte, bunun başarıya engel olmadığının da canlı kanıtı!

  Christina Hendricks

   Esquire Erkek dergisi tarafından 2010 yılında "dünyanın en seksi kadını" seçilen Christina Hendricks de dolgun hatları ile bilinen ünlülerden biri. Sık sık sıfır beden olmaması ile eleştirilen ünlü yıldız sosyal medyanın "kilolu ünlüler" listelerine bile dahil olabiliyor. Amerikalı oyuncu Mad Men dizisinin Joan'u ile ünlenirken başarı basamaklarını da hızlı bir şekilde tırmandı. Hem de güzelliği ve başarısı eşdeğer bir şekilde!

  Mindy Kaling

  Oyuncu ve komedyen Mindy Kaling Hollywood'ta başarılı olmak için standartlara uymak gerekmediğinin en önemli örneklerinden biri! Gerek ten rengi, gerek ailesinin Hint olması, gerek kadın olması Hollywood'un kadınlara dayattığı standartlardan farklı. Ancak bu ünlü yıldızı durdurmadı. Kendisi The Mindy Project sitcom programının yaratıcısı ve yıldızı olarak başarısını sürdürüyor!

  America Ferrera

  Çirkin Betty olarak tanınan America Ferrera Hollywood standartlarına karşı duran isimlerden biri. "Çirkin Betty" rolü ile de kadınların güzellik standartlarına kafa tutan Ferrera, 2007 ylında Time dergisi tarafından "dünyayı en fazla etkileyen 100 kişi" listesinde yer buldu. Sanat sektörünün en önemli kadın isimlerinden biri olarak öne çıkan oyuncu vücuduyla barışık olmasıyla da tanınıyor.

  Açelya Akkoyun

  Tiyatro, sinema ve dizi sektörlerinin sevilen yüzlerinden Açelya Akkoyun da standardın dışında kalan isimler arasında. Ekranlarda ilk kez 1989’da Zülfü Livaneli ile birlikte "Güneş Topla Benim İçin" adlı müzik klibinde boy gösteren ünlü sanatçı o günden beri bu sektörde aktif bir şekilde yer almaya devam ediyor. Eleştirilere boyun eğmeyen ünlü yıldız, güzelliğinin de oldukça farkında!

  Nurseli İdiz

  Türkiye sinema ve dizi sektörünün en seksi kadınlarından biri sayılan Nurseli İdiz kariyeri boyunca asla standartlara uyan bir vücuda sahip olmadı. Ancak bu kariyerindeki yükselişi asla engellemedi ve ünlü oyuncu gerek Mercan Kolye, gerek Kahpe Bizans, gerek Kız Kulesi Aşıkları ile akıllarda yer etmeyi başardı!

  Perran Kutman

  İlk sinema deneyimini 1972'de yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı Şehvet Kurbanı adlı filmle yapan Perran Kutman Türk sinemasının en önemli oyuncularından biri. Yeşilçam ve günümüz sinemasında hakkıyla yer edinen Kutman asla çok zayıf bir kadın olarak karşımıza çıkmadı. Dolgun hatları da onun aldığı rolleri en iyi şekilde canlandırmasına engel olmadı.

  Adele

  Dolgun hatları sebebiyle sık sık eleştirilen Adele tüm eleştirilere rağmen başarı basamaklarını hızla tırmandı. "Rolling in the Deep" ile akıllara kazınan güzel yıldız James Bond'un yeni maceralarını anlatan Skyfall filmine bestelediği aynı isimli şarkı ile de Oscar ödülüne layık görüldü. Güzelliği tartışılmaz bir kadın olan Adele'in bu camiadaki herkese örnek olmasını diliyoruz.

  #19

  Trainwreck ile tanıştığımız komedyen Amy Schumer da sık sık Hollywood'un standartlarıyla çarpışmak zorunda kalıyor. Kadınların nasıl görünmesi gerektiğini belirleyen bu standartları asla umursamayan güzel yıldız son olarak yeni Barbie filminde Barbie'yi canlandıracak olması sebebiyle bir hayli ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

  #21

  Komedyen, oyuncu ve senarist Rebel Wilson, 2003 yılından beri televizyon sektörünün içinde yer alıyor. Pitch Perfect serisinin Amy'si olarak akıllara kazınan güzel yıldız sık sık vücudu sebebiyle eleştirilere maruz kalıyor. Pek çok komedi filminde gördüğümüz ve ilerleyen zamanlarda da adını sık sık duyacağımız oyuncunun başarı basamaklarını tırmanışı bize de ilham vermeli.

  Neriman Köksal

  Yeşilçam'ın fettan kadını, sevenlerin arasına giren zehirli yılan, Neriman Köksal!

  "Türk kadını dediğin biraz akça pakça, etine dolgun olur" özlü sözünün beyazperdedeki temsili olan Neriman Köksal, hem bize femma fatale'i öğretmesi, hem de asaleti aslen elden bırakmamasıyla gönüllerimize kazındı...

  Pelin Öztekin

  İlk olarak BKM'nin Çok Güzel Hareketler Bunlar programı ile tanınan Pelin Öztekin fazla kiloları sebebiyle eleştirilen isimlerden biriydi. Program ile birçok seyircinin sempatisini kazanan oyuncu sağlık sorunları sebebiyle ameliyat oldu ve artık sağlıklı olduğu kadar güzel bir oyuncu. Genç kadın hala standartları reddediyor ve ne kadar güzel bir kadın olduğunun da sonuna kadar farkında!

  Çiçek Dilligil

  Rahmetli tiyatro oyuncusu annesi Belkıs Dilligil gibi yuvarlak hatlara sahip olan Çiçek Dilligil, geniş kitlelerce Çılgın Bediş'teki Mükü rolüyle tanındığında da hep bildiğimiz Çiçek Dilligil'di. Sevdiğimiz oyunculuğunun yanı sıra çok sempatik bir insan olan Dilligil, oyunculuğu ile 'piyasada' kendisini var edip tutunmayı bildi. Yakın dönemde geçirdiği mide operasyonu sonrası ekstrem kilolarından kurtulan Dilligil, en çok yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bu kararı aldığını röportajlarında dile getiriyor.  

  Binnur Kaya

  Yakın dönem sinemamızın oldukça nev-i şahsına münhasır oyuncularından olan Binnur Kaya da 90-60-90 (bu standart kaldı mı artık ya?) dayatmalarını çok da umursamayan kadnı oyuncularından. Zira karakter oyunculuğu o kadar başarılı ki kimse Vavien de onu başka türlü hayal edemezdi herhalde?

  Esra Dermancıoğlu

  "2010'ların fettanı" dendiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Esra Dermancıoğlu, üstüne yapışan bu sıfatı Fatmagül'ün Mukaddes yengesi olarak haiz oldu!  Mukaddes’ten o kadar nefret ettik ki  Dermancıoğlu nerede oynasa onu da “Fatmagül'ün Mukaddes”i olarak andık; çünkü iyi oyuncuydu, kötü karakteri hafızalara kazımayı bilmişti. Kimse de çıkıp biraz daha zayıf bir kadın bulsalardı demedi!  

  Oya Aydoğan

  Hep balıketiydi, hep vamp, hep doğaldı! Hatta en meşhur olduğu dönemlerdeki vamplığını da biraz etine dolgun olmasına borçluydu açıkçası. Ama Oya Aydoğan'ı 7'den 70'e herkes severdi. 2016'nın bizden kopardığı isimler arasında yer alan Aydoğan vefat ettiğinde farkına vardık onu ne kadar sevdiğimizi. Bir dönemin gerçekten simgesiydi...

  Yeşim Ceren Bozoğlu

  2000'li yılların başında rol aldığı televizyon dizileriyle tanınan Yeşim Ceren Bozoğlu çizgisini bozmadan, kariyerinde emin adımlarla ilerleyen bir başka yetenekli oyuncu. başarı için 34 beden şart değil!

  Şebnem Bozoklu

  Tipik Türk kadını standartlarında ama yetkin oyunculuk kabiliyeti (örn. Canım Ailem) ile meşhur olduktan sonra, bize göre birkaç fazla kilosunu sıyırıp atan Şebnem Bozoklu, insanın sıfır bedenle değil, oyunculuk kabiliyeti ile yükselebileceğinin yakın dönem için en güzel ispatlarından biri.

  Ezgi Mola

  Şuan 5 yıl öncesi kadar net konuşamayız belki ama şöhreti başarılı oyunculuğu ile yakaladığı ve yerini perçinlediği yıllarda Ezgi Mola da yapımcıların 'tercih edeceği' standart sıskalıkta değildi. İyi ki değildi, örneğin Veda'da Latife Hanım rolü, tam da Mola için biçilmiş kaftandı! En son Kocan Kadar Konuş'ta polar pijamalar içerisindeki tipik Türk kızı Efsun'a hayat verdikten sonra, Ezgi Mola balıketi sıfatını rafa kaldırdı...

  Müjde Ar

  Türk sineması 1980 darbesi sonrası ayağa kalktıysa ona çok şey borçlu! Kadın gibi kadın olan, dobralığından ödün vermeyen Müjde Ar bir dönemin yuvarlak hatlı güzellik anlayışını belirleyen isim olarak hafızalara kazındı. Belki de gerçekçiliğinden ötürü o kadar çok benimsedik ve sevdik karakterlerini...

  #3

  Melissa McCarthy

  Şebnem Bozoklu

  Tipik Türk kadını standartlarında ama yetkin oyunculuk kabiliyeti (örn. Canım Ailem) ile meşhur olduktan sonra, bize göre birkaç fazla kilosunu sıyırıp atan Şebnem Bozoklu, insanın sıfır bedenle değil, oyunculuk kabiliyeti ile yükselebileceğinin yakın dönem için en güzel ispatlarından biri.

  Açelya Akkoyun

  Tiyatro, sinema ve dizi sektörlerinin sevilen yüzlerinden Açelya Akkoyun da standardın dışında kalan isimler arasında. Ekranlarda ilk kez 1989’da Zülfü Livaneli ile birlikte "Güneş Topla Benim İçin" adlı müzik klibinde boy gösteren ünlü sanatçı o günden beri bu sektörde aktif bir şekilde yer almaya devam ediyor. Eleştirilere boyun eğmeyen ünlü yıldız, güzelliğinin de oldukça farkında!

  #23

  Oya Aydoğan

  Pelin Öztekin

  İlk olarak BKM'nin Çok Güzel Hareketler Bunlar programı ile tanınan Pelin Öztekin fazla kiloları sebebiyle eleştirilen isimlerden biriydi. Program ile birçok seyircinin sempatisini kazanan oyuncu sağlık sorunları sebebiyle ameliyat oldu ve artık sağlıklı olduğu kadar güzel bir oyuncu. Genç kadın hala standartları reddediyor ve ne kadar güzel bir kadın olduğunun da sonuna kadar farkında!

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top