Hesabım
  Beyaz Perdenin En Gerçekçi Psikopatı Kim?
  8 Mar 2018 - 08:16

  Psikiyatristler bu soruya cevap bulmak için 400 filmi analiz etti.

  Jason Voorhees - 13. Cuma serisi (1980-2009)
  1. Jason Voorhees - 13. Cuma serisi (1980-2009) +
  "Slasher türü filmlerde, psikopat karakterler genellikle gerçek dışıdır. Sadizm, kurnazlık ve gelecekteki kurbanların kaçmak için kullanacağı planı tahmin etme yeteneği gibi birçok özelliğe sahip olurlar. Bu özellikler psikopatlardan ziyade kurgusal katillerin ikonik popüler kötü temsilleridir."
  Devamı...

  Toplumdaki psikopat anlayışımız, mutlak bir empati ya da vicdan eksikliği olan, katı kalpli bireylerdir. Onları deli olarak gören ya da kaçınılmaz olarak katil olarak gören bir kesim de yok değil. Ancak psikopatiye dair bu anlayışımız büyük ölçüde Hollywood etkisini taşıyor. 

  Anton Chigurh, Hannibal Lector ve Catherine Tramell gibi Hollywood'un ünlü psikopatları, serinkanlı, detaycı ve inanılmaz ölçüde zeki bir portre çiziyor. Ancak gerçek psikopatlar genellikle filmlerde olduğundan daha savruk ve çok daha az etkileyici oluyorlar.

  Journal of Forensic Sciences'ta yayınlanan bir araştırma Hollywood'un psikopatiyi ve bu durumdan muzdarip kişileri ne kadar yanlış lanse ettiğinin altını çiziyor. Belçikalı psikiyatri profesörü Samuel Leistedt, psikopat özelliklerinin en iyi hangi film karakterlerinde yansıtıldığını araştırmak üzere 10 arkadaşı ile bir ekip kurdu. Leistedt'in ekibi üç yıllık bir süre zarfında, yapım tarihleri 1915'ten 2010'a dek yayılan geniş bir yelpazedeki 400 filmi izledi. Ekip tüm filmleri izlediğinde, 126 psikopat karakter bulmuşlardı.

  İşte beyaz perdede psikopatinin izleri...

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  • buse odabaş
   Anton cidden ürkütücü bir tip evet
  Yorumları göster
  Back to Top