Hesabım
  Charlie Chaplin Anısına: En İyi Chaplin Filmleri!

  Charlie Chaplin, 1889 yılında bugün doğdu!

  Komedi ustası denilince akla gelen ilk isim olan Charlie Chaplin, bundan tam 133 yıl önce bugün, yani 16 Nisan 1889 yılında Londra'da hayata gözlerini ilk kez açtı.

  Sinema endüstrisinde büyük bir çığır açan usta komedyen Chaplin, sessiz sinema döneminin en iyi örneklerini verdi. "Şarlo" tiplemesiyle hafızalara kazınan ve bugün bile 7'den 70'e herkesin tanıdığı bir isim haline gelen Chaplin "The Gold Rush", "City Lights", "Limelight","The Great Dictator", "Modern Times" gibi efsanevi filmlerle sinema tarihine geçti.

  Oyunculuğu, senaristliği ve yönetmenliğinin yanı sıra Chaplin başarılı bir müzisyen olarak da tanındı. Filmlerinde yer alan çoğu müziği kendisi bestelemişti. Mükemmeliyetçiliğiyle sinema camiasında tanınan Chaplin'in, bir filminde yalnızca iki kelimelik replik olmasına rağmen o repliğin mükemmel olmasını istediği için tam 342 kez sahneyi tekrar ettirdiği biliniyor.

  Ruslar tarafından adı gezegenlere verilen Chaplin, adını taşıyan bir film festivali ile de biliniyor. İrlanda'da düzenlenen bu festival Charlie Chaplin Comedy Film Festival olarak biliniyor. Kariyeri boyunca 100'e yakın filmde oynaayan ve senaryolarını yazan, 70'in üstünde filmin yönetmenliğini üstlenen efsanevi isim, 25 Aralık 1977'de hayata gözlerini yumdu. 

  Usta komedyeni doğum gününde, onu en iyi filmleriyle anıyoruz!

  1957

  A King In New York

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top