Hesabım
  Tim Burton, Yapay Zeka Taklitlerini "Ruh Emici" Gibi Görüyor!

  "İnsanlığınızı, ruhunuzu emen bir robot..."

  .

  Yapay Zeka, son zamanlarda film ve televizyon dünyasının en tartışmalı konularından biri haline geldi. Hollywood'da devam eden SAG-AFTRA (Oyuncular Birliği) ve WGA (Yazarlar Birliği) grevlerinin başlıca nedenlerinden biri de yaratıcı isimlerin yapay zeka kullanımının düzenlenmesi konusundaki taleplerinin Yapımcılar Birliği (AMPTP) tarafından kabul görmemesi.

  Yapay zekanın yaratıcı alanlardaki yükselişi, telif hakkı ve doğrudan hırsızlık gibi konuları tartışmaya sokan önemli bir endişe kaynağı. Bu durum, yakın zamanda viral olan bir Buzzfeed gönderisinde kendi tarzının yapay zeka ile kopyalanmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getiren ünlü yönetmen Tim Burton da dahil olmak üzere bazı ikonik sanatçı ve film yapımcılarının öfkesini artırıyor.

  Yaz boyunca Buzzfeed, Tim Burton'ın tarzını ikonik Disney karakterleriyle harmanlayan, yapay zeka tarafından üretilen bir dizi "sanat" yarattı. Burton'ın gotik estetiğini Disney'in ışıltılı animasyon stiliyle harmanlayan görüntüler, aslında yapay zekanın giderek yaygınlaşan kullanımının bir örneği. Son zamanlarda başta Wes Anderson olmak üzere diğer bazı yönetmenlerin tarzı da farklı filmlerle birleştirilerek kopyalandı.

  Yapay Zeka Sunar: Wes Anderson İmzalı Harry Potter, Matrix, Friends, Yüzüklerin Efendisi...

  Benzersiz yaklaşımıyla tüm zamanların en ikonik yönetmenlerinden biri haline gelen Tim Burton, The Independent'a verdiği bir röportajda, kendi tarzının kopyalanmasından oldukça rahatsız olduğunu belirtti.

  Disney-Burton karışımları hakkında "Bunun size verdiği duyguyu tarif edemem. Bu bana diğer kültürlerin 'Fotoğrafımı çekme çünkü bu benim ruhumu alıyor' dediğini hatırlattı." diyen ünlü yönetmen yapay zeka tarafından üretilen yorumlamaların "insandan bir şeyler emdiğini" söyleyerek şöyle devam etti:

  "Ruhunuzdan bir şeyler alıyor; bu çok rahatsız edici, özellikle de sizinle ilgiliyse. Bir robotun insanlığınızı, ruhunuzu emmesi gibi."

  Elbette, söz konusu sanatçının vizyonu, yaratıcılığı ve hatta rızası olmadan, bir sanatçının tarzında çalışmalar üretmek için yapay zekanın kullanılması, en hafif tabirle rahatsız edicidir. Bu trendden rahatsızlığını dile getiren tek film yapımcısı Burton değil. Wes Anderson da geçtiğimiz aylarda son filmi Asteroid City'nin tanıtımını yaparken bu trendden hoşlanmadığını belirtti.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top