Hesabım
  Institut Français Türkiye, Jean-Paul Belmondo’yu Anıyor

  Belmondo gösterimleri Institut Français Türkiye'de!

  Institut français Türkiye, 6 Eylül tarihinde hayatını kaybeden Fransız sinemasının efsane aktörü Jean-Paul Belmondo’yu Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sinema salonlarında düzenleyeceği film gösterimleri ile anıyor. Sinemaseverler, Fransız sinemasının önemli ustasının anısına Rio Macerası ve Çılgın Pierrot adlı filmlerini İnstitut français İstanbul ve İzmir şubelerinde 16 Eylül'de, Institut français Ankara'da ise 17 Eylül'de ücretsiz izleyebilecekler.

  Etkinliğin İstanbul ayağına sinema eleştirmeni, yazar ve gazeteci Atilla Dorsay da katılarak Belmondo hakkında bir anma konuşması yapacak. Gösterilecek ilk film olan Rio Macerası, 1964 yılında, yönetmenliğini Philippe de Broca'nın üstlendiği bir film. Fransız ordusunda asker olan Adrien, Brezilya'da kaçırılan nişanlısını bulmak için bir maceraya atılır. Tintin'in Kırık Kulak adlı hikayesinin serbest bir uyarlaması olduğu söylenmektedir. Bu filmde, Belmondo kovalamacalarda ve akrobasileriyle öne çıkıyor. Ona çok yakışan bu rol, kariyerinde bir dönüm noktasıdır.

  Gösterilecek diğer film ise Belmondo’nun Jean-Luc Godard'la işbirliği yaptığı son filmi, 1965'te Anna Karina ile birlikte rol aldığı efsanevi Çılgın Pierrot olacak. Zengin bir kadınla evli olan ve hayatından sıkılmış olan Ferdinand'ı oynuyor. Bir akşam, beş yıl önce tanıdığı bir öğrenci olan Marianne ile karşılaşır. Karısını terk ederek onunla aşk yaşamaya başlar. Ancak karanlık işlere bulaşan Marianne, çifti gizlilik içerisinde yaşamaya zorlar.

  Program :

  Institut français İstanbul – 16 Eylül, Atilla Dorsay’ın anma konuşması ile

  Rio Macerası – 18.00

  Çılgın Pierrot – 20.30

  Institut français İzmir – 16 Eylül

  Rio Macerası – 18.00

  Çılgın Pierrot – 20.30

  Institut français Ankara – 17 Eylül

  Rio Macerası  – 18.00

  Çılgın Pierrot – 20.30

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  • Fransız Yıldız Jean Paul Belmondo, Hayatını Kaybetti
  • En İyi Performanslarıyla "Jean Paul Belmondo"
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top