X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
Vizyon Tarihi (2s 12dk
Yönetmen:
Oyuncular: Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender devamı...
Tür Aksiyon , Bilimkurgu
Ülke ABD , İngiltere
Beyazperde   4,0
Basın   3,8 5 kritik
Kullanıcı   4,3 152 oylama 28 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorundadır zira gelecekte kamplara hapsedilmiş durumdadırlar. Sentinel'ler tarafından avlanıp öldürüldükleri için de nesilleri tükenmenin eşiğine gelmiştir. Mutantların soyunu kurtarabilmek için iki ezeli düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirirler. Planları Sentinel'lerin yarattığı vahşeti durdurmak üzerine kuruludur. Wolverine (Hugh Jackman), kendi kendini iyileştirebildiği için zamanda yolculuğun onda yol açabileceği yan etkiler yok olacaktır. Bu yüzden Wolverine'i Kitty Pryde'ın da yardımıyla geçmişe gönderirler. Trask Industries'in deneyler sonucu ürettiği Sentinel'lerin yapım aşamasına engel olacaklardır. Acaba bu konuda başarılı olabilecekler midir? 

Yedinci X-Men filminde seriden tanıdığımız karakterlere ek olarak Magneto'nun gençlik yıllarını Michael Fassbender canlandırırken, James McAvoy'u da Charles Xavier'in genç hali olarak seyredeceğiz. Yönetmen koltuğundaysa yine Bryan Singer oturuyor.

Orijinal adı
X-Men: Days of Future Past
İlginç bilgiler
6 başlık
Dağıtımcı
Tiglon
Türkiye Box Office
286.495 kişi izlemiş
Yapım yılı
2014
Bütçe
200 000 000 $
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

4,0

Bilimkurgu-aksiyon harmanını sevenlere iyi gelecek bir film!
Oktay Ege Kozak

X-Men serisi şu ana kadar hep mutantlar ve insanlar arasındaki karmaşık ilişkiyi gerçek dünyadaki sosyo-politik problemlere gönderme yapmak için kullandı. Efsanevi çizgi roman ve 2000 yılından beri devam eden film serisi, mutantların etkileyici süper güçlerini kullandıkları heyecanlı aksiyon sahnelerinin arasına ırkçılık, eşcinsel hakları ve soykırım gibi ciddi meseleleri de sokuşturmayı ihmal etmemişti.

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek ise Magneto’nun (Ian McKellen) yıllardır uyarmaya çalıştığı mutant soykırımını gösterip 1970'li yılların soğuk savaş paranoyasının üzerinden geçerek serinin en karanlık ve sosyo-politik bakımdan kompleks hikayesini sunuyor.

Gerçek dünyanın ciddi problemlerini Watchmen gibi sinik, şiddetli ve aşırı yetişkin bir biçimde aktarmıyor tabii ki (sonuçta filmin en azından ABD’de 13 yaş sınırına uyması lazım) ama herhangi bir yüksek bütçeli ‘Hollywood eğlenceliği’nin tema ve ton bakımından bazı riskler alarak sınırları zorlaması sevindiriyor.

2023 yılındayız. Her mutantın gücünü tekrarlayabilen, yenilmesi neredeyse imkansız Sentinel isimli robotların neredeyse bütün mutantları ve mutant yandaşlarını yok ettiği post-apokaliptik bir dünya. Sentinelleri yenebilmek için düşmanlıklarını tekrar bir kenara atmak zorunda kalan Magneto ve Profesör Xavier (Patrick Stewart), Wolverine’in (Hugh Jackman) bilinçliliğini 50 yıl geriye yollayarak bu soykırımın başlangıcını temsil eden bir olayı durdurmasını, böylece Sentinelleri başlamadan yok etmeyi planlarlar.

Wolverine’in şekil değiştirebilen mutant Mystique (Jennifer Lawrence) etrafında oluşacak bu olayı engelleyebilmesi için zamanın Magneto’sunun (Michael Fassbender) ve Profesör X’inin (James McAvoy) yardımına ihtiyacı vardır.

Bu noktada filmin var olmasındaki amacın orjinal X-Men üçlemesi ve X-Men: Birinci Sınıf’ın yıldızlarını bir araya getirmek olduğunu anlıyoruz. Fakat en azından senaryo zaman yolculuğu ve post-apokaliptik alt-türleri ile oynayan akıllı bir bilim-kurgu yapısı yarattığı için film safi bir pazarlama numarası olarak değil, her an ilgi çeken bir hikaye olarak etkiliyor.

Sentineller’in yaratıcısı Bolivar Trask’in (Peter Dinklage) mutantlar üzerinde yaptığı deneyler, II. Dünya Savaşı sırasında Josef Mengele’nin Museviler üzerinde yaptığı deneyleri hatırlatıyor. Film, ayrıca Profesör X’in yürüyebilmek için kullandığı serumun telepatik güçlerini yok etmesi alt-konusu ile insanların eroin gibi ağır uyuşturucular ile oluşan bağımlılığı da düzeyli bir biçimde inceliyor.

Fakat bu kadar ağır meselelerin incelendiğini öğrenip depresif bir deneyim yaratıldığını zannetmeyin. İlk iki X-Men filmini yönetmiş olan Bryan Singer’ın seriye dönüşünü müjdeleyen Geçmiş Günler Gelecek, 130 dakikalık süresini birbirinden yaratıcı ve etkileyici aksiyon sahneleri ile doldurarak tematik bakımdan derin olduğu kadar muazzam kinetik bir ritm yakalayan bir eğlencelik olarak da başarılı oluyor.

Singer, aksiyon sahneleri boyunca ekrana rastgele CGI efektleri fırlatmak yerine her mutantın kendine ait gücünü görsel bakımdan yaratıcı bir biçimde kullanmayı başarıyor. Mesela hikayeyi açan muazzam Sentinel savaşı sırasında portallar arasında gidip gelebilen bir mutantı gösterirken Singer, aynı plan içinde aksiyonun değişik açılarını gösterebiliyor bu mutantın gücü sayesinde.

Filmin en eğlenceli sürprizi, ve belki de en iyi sahnesi, süper hıza sahip mutant Quicksilver’ın (Evan Peters) Matrix’deki Bullet Time’ı hatırlatan bir sekans ile polisleri alaşağı etmesini gösteriyor. Bu sahne sırasındaki müzik seçimi ise tek kelimeyle mükemmel. Daha karanlık bir tona sahip olan filme ihtiyacı olduğu komediyi aşılamayı beceriyor bu sahne.

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek’in hem X-Men hayranlarını, hem kompleks bilim-kurgu severleri, hem de Christopher Nolan’ın karanlık süperkahraman yaklaşımını takdir edenleri tatmin edeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca kanımca serinin en utanç verici örnekleri olan X-Men: Son Direniş ve X-Men Başlangıç: Wolverine’i, serinin devamlılığından silmenin bir yolunu bulan her hikaye baştan övülmeyi hak ediyor kanımca.

 

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek - Türkçe Altyazılı Fragman!
6.920 gösterim
12 video

Oyuncular X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

Ortalama puan:   3,8
 •   Hollywood Reporter
 •   Variety
 •   Empire
 •   The Guardian
 •   The Guardian
5 basın eleştirisi

Üye eleştirileri X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

En faydalı pozitif eleştiri Haber: Hamza Y.
  5,0 - Başyapıt

KESİNLİKLE ÇEKTEN BU FİLMDE ÇOK BÜYÜK BİR AKSİYON SERÜVENİ DÜŞÜNMEDEN İZLEYİN.2014'E DAMGA VURACAK BİR DÜŞÜNMEYİN KÖTÜ GELDİYSE ALDIRMAYIN ÇÜNKÜ UNUTMAYIN Kİ FRAGMANLAR HİÇBİR ZAMAN GERÇEĞİ YANSIT... Daha fazla

Yapılan son negatif yorum Haber: gokhankucukdurmaz Haziran 02, 2014 de
  3,0 - Fena değil

Yaklaşık 2,5 saat süren film sona erdiğinde bu filmde bir eksiklik olduğu hissine kapılıyorsunuz...Sahneler filmin başında ve sonunda hep kendini tekrar eder nitelikte...Bu duygu galiba Wolverin k... Daha fazla

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 6 kritik     21%
 • 15 kritik     54%
 • 6 kritik     21%
 • 1 kritik     4%
 • 0 kritik     0%
 • 0 kritik     0%
28 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

123 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

Bu Film Hakkında
X-Men: Geçmiş Günler Gelecek ile ilgili enterasan bilgiler

Marvel'ın bu kez zamanda yolculuk eden süperkahramanlarının hikayesi için bazı filmlerden ilham alınmış. Yapımcı Simon Kinberg, temel ilham kaynaklarının Terminator, Back to the Future ve Looper gibi filmler olduğunu belirtti.

Detaylar
X-Men: Geçmiş Günler Gelecek ile ilgili enterasan bilgiler

Filmin isminin "Days of Future Past" olarak belirlenmesi, daha önceki X-Men filmleriyle arasındaki bağı canlı tutma amacıyla yapılmış; böylece X-Men: First Class ile başlayan seri yeniden başlatılacakmış. Filmdeki zaman yolculuğuysa, serinin diğer filmlerindeki kimi karakterlerin geri dönmesini sağlamış.

6 başlık

Son haberler X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

Bu film hakkında 53 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Yorumlar

 • Serdar G?l?en

  Konuya Bakılırsa xmen saçmalığa doğru gitmeye başladı :) zaten first class bölümündeki uçan böcek kadından sonra cıvıttılar demiştim.

 • Cant?rk Y.

  2014 yılını en iyi bütce ile bitirecek iki film var bence birisi x-men birisi hobbit

 • o?uzhan k.

  x-men markasının şahlanışıdır bu film

 • volkanick

  2014 yılının en iyi filmi bence.

  Biraz geleceğe dönüş,biraz terminator,biraz inception karışımı bir senaryosu var ve bence oldukça başarılı bir film olmuş.

 • salmonella T.

  film oldukça başarılıydı ancak önceki filmlerden ne kadar zaman sonraki bir dönemi konu alıyor bu pek net değildi açıkçası

 • Finans M.

  Arkadaşlar yazdıklarımızı iyi okuyun ben hayatımda böyle birşey görmedim. FAcbookta Molvin Paydin diye biri var ne tahmin yapmışsa hepsini kazandırmış.. Binlerce takipçisi var yemn ederm bedavaya kazandryor Profil resmnde paralar var ismi Molvin Paydin aratp blun gözlernze inanamayacaksnz

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Selam: Bahara Yolculuk
  4,9

Yönetmen: Hamdi Alkan
Oyuncular: Gürol Güngör, Aslıhan Güner
Dram
Fragman

Kuralsız
  4,2

Yönetmen: Robert Schwentke
Oyuncular: Shailene Woodley, Theo James
Bilimkurgu
Fragman

Kingsman: Gizli Servis
  3,6

Yönetmen: Matthew Vaughn
Oyuncular: Colin Firth, Samuel L. Jackson
Aksiyon
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Güvercin Uçuverdi - Fragman
9.161 gösterim
Şeytanın Kapısında - Altyazılı Fragman
3.013 gösterim
Öğrenci İşleri - Fragman
Entourage - Orijinal Fragman 2
Slow West - Orijinal Fragman
226 gösterim
Dope - Orijinal Fragman
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Fırat Tanış ve Murat Akkoyunlu Öğrenci İşleri'nde!
Fırat Tanış ve Murat Akkoyunlu Öğrenci İşleri'nde!
Tweet  
 
İçine Şeytan Kaçmış 13 Klişe!
İçine Şeytan Kaçmış 13 Klişe!
Tweet  
 
Dope'dan Yeni Fragman!
Dope'dan Yeni Fragman!
Tweet  
 
"Son Mektup" Film Müzikleri Raflarda!
"Son Mektup" Film Müzikleri Raflarda!
Tweet  
 
Grinin 50 Tonu'nun Yönetmeni Devam Filmlerinde Yok!
Grinin 50 Tonu'nun Yönetmeni Devam Filmlerinde Yok!
Tweet  
 
Mad Max Alevler İçinde!
Mad Max Alevler İçinde!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri